
Šausmas Sīrijā: līķu rindas uz ielas pilsētai piešķir jaunu aromātu, slimnīcas pārvērstas par elles zonu 6
Lielākā daļa mirušo nav identificēti, un tie tiks apbedīti masu kapā pie slimnīcas, cerībā, ka mierīgākā laikā tiks uzsākta pilnīga izmeklēšana.
Smaka mūs sasniedza vēl pirms bijām nogriezušies pagalmā pie Sweidas pilsētas galvenās slimnīcas, ziņo aculiecinieks.
Tur, kārtīgi rindās izvietoti, atradās balti maisi ar mirstīgajām atliekām — daļa no upuriem, kas cietuši nežēlīgajās kaujās, ko pēdējo nedēļu laikā pārcietusi galvenokārt drūzu apdzīvotā pilsēta.
Pagalmā ir vairāk nekā 90 līķu, kas karstumā jau smagi sadalījušies.
Kad ierodamies, slimnīcas priekšdārzā joprojām tiek vākti bojāgājušo ķermeņi.
Tiek ziņots, ka apbedīšana nav bijusi iespējama niknās apšaudes dēļ pilsētas tuvumā. Lielākā daļa no mirušajiem nav identificēti, un tiks apglabāti masu kapā pie slimnīcas, cerībā, ka kādreiz, kad situācija būs mierīgāka, tiks veikta pilnīga izmeklēšana.
Slimnīcas iekšienē mūs ved cauri aptumšotiem gaiteņiem, ko apgaismo tikai ģenerators. Elektrība un internets pilsētā un apkārtējos ciemos nedarbojas.
Traumatizēti pacienti
Trūkst pārtikas un ūdens, un ārsti norāda, ka medicīnisko līdzekļu krājumi strauji samazinās. Slimnīca atrodas šokējoši netīrā stāvoklī, un daudzi tās pacienti ir dziļi traumēti un nobijušies.
Rezidentārstu vadītājs Dr. Obeida Abu Fakher stāsta, ka sterilitātes trūkums un nepietiekamais aprīkojums apdraud to pacientu dzīvības, kuriem veiktas neatliekamas operācijas — dažas no tām tieši slimnīcas gaiteņos, jo operāciju zāles bija pārpildītas.
“Es domāju, jūs sajutāt smaku no brūces?” viņš saka, kamēr kāds cits mediķis uzmanīgi maina apsēju jauna vīrieša kājai.
“Tas ir milzīgs apdraudējums, jo visi pacienti, kurus mēs operācijās izglābām, tagad tiek inficēti un riskē mirt tieši šeit.”
Slimnīcas palātas ir pārpildītas ar civiliedzīvotājiem, kuri kļuvuši par upuriem sarežģītajam cilšu un politiskajam konfliktam Sīrijā — nežēlīgākajam kopš diktatora Bašara al Asada gāšanas, ko veica Turcijas atbalstītie kaujinieki Ahmeda al Sharaa vadībā.
Māte zaudē bērnu vēl pirms dzimšanas
Starp upuriem ir arī 21 gadus vecā Hadžara, kura, būdama devītajā grūtniecības mēnesī, tika sašauta abās kājās.
Ārstiem izdevās izglābt viņas dzīvību, taču ne mazuli — vēl nedzimušs upuris šai brutālajai vardarbības uzliesmošanai.
Vīriešu dzimuma medbrālis stāv stūrī un atklāti raud palātā, kur Hadžara guļ nekustīga, netīrā slimnīcas gultā. Viņas kājas notur kopā tikai apsēji, un asinis joprojām ir sakaltušas uz viņas pēdām.
“Viņai ir vajadzīgas specializētas operācijas, kuras mēs šobrīd veikt nevaram,” skaidro ārsts.
Hadžara ir tikai viena no daudzajiem cietušajiem šajā pārpildītajā slimnīcā, kā arī starp desmitiem tūkstošu cilvēku, kurus skāruši pēdējo 10 dienu nežēlīgie notikumi Sweidā.
ANO lēš, ka gandrīz 130 000 cilvēku ir bijuši spiesti pamest savas mājas. Bojāgājušo skaits vēl tiek precizēts, bet tiek lēsts, ka tas pārsniedz 1000.
Lai šurp nokļūtu, mums nācās izbraukt cauri vairākiem kontrolpunktiem. Teritorija šobrīd ir ārkārtīgi satraukta, nocietināta ar smilšu barikādēm un bruņotiem aizsardzības punktiem.