Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks.
Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks.
Foto – LETA

Sedlenieks atzīst: Uzvaras pieminekļa nojaukšana nemainīs to uzskatus, kas tur 9. maijā pulcējās katru gadu 48

Pieminekļa Uzvaras parkā demontāža nemainīs to cilvēkus uzskatus, kas tur katru gadu 9.maijā pulcējās, uzskata Rīgas Stradiņa universitātes docētājs, sociālantropologs, asociētais profesors Klāvs Sedlenieks.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Viņaprāt, pēc pieminekļa nojaukšanas pastāv vairākas iespējas, kur 9.maija dienas dalībnieki varētu pulcēties. Iespējams, tiks meklēta cita vieta, piemēram, kapi vai arī saglabāta esošā vieta Uzvaras parkā.

“Pieminekļa demontāža nemainīs to cilvēku uzskatus, kuri tur katru gadu pulcējās. Pieminekļa simboliskā vērtība ir galvenais iemesls, nevis tas, ka piemineklis radītu dažādus noskaņojumus. Cilvēki tur pulcējas dažādu uzskatu dēļ,” skaidroja Sedlenieks, piebilzdams, ka lielai daļai Latvijas iedzīvotāju piemineklis simbolizē saistību ar padomju varu. “Tas bija nepatīkams atgādinājums. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc viņu bija vērts nojaukt, līdzīgi kā citus,” atzīmēja sociālantropologs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sedlenieks situāciju salīdzināja ar nojauktajiem Ļeņina pieminekļiem. “Tas, ka Ļeņina pieminekļi ir nojaukti, nenozīmē, ka Latvijā nav neviena Padomju savienības slavinātāja. Protams, nelielu daļu cilvēku tas varētu ietekmēt,” uzskata Sedlenieks.

Uz jautājumu, vai, piemēram, pēc aicinājumiem 9.maija piemiņas pasākumus vadīt kapsētās, šo cilvēku skaits šajās piemiņas vietās varētu augt, Sedlenieks atbildēja, ka norādīt citiem cilvēkiem, kā pareizāk būtu jādara politiski jutīgos jautājumos, ir nevietā. “Mēs to pašu varētu jautāt, kāpēc leģionāru piemiņas dienas pasākumi notiek arī pie Brīvības pieminekļa, ja tie var notikt, piemēram, tikai Lestenē. Viņi to uzskata ne tikai par piemiņas vietu, bet arī par politiski svarīgu jautājumu, tāpēc viņi izvēlas politiski nozīmīgas vietas,” skaidroja Sedlenieks.

Jau ziņots, ka Rīgā, Pārdaugavā, šodien notiek Uzvaras parkā esošā padomju pieminekļa pēdējā elementa – obeliska – demontāža.

Kā novēroja aģentūra LETA, šorīt tika nolaisti pie pieminekļa palikušie Latvijas un Ukrainas valsts karogi. Tāpat būvnieki turpina atbrīvot pie obeliska esošo baseinu.

Atlikušais pieminekļa elements ir 79 metrus augstā strēle, kuras virsotnē ir zvaigznes.

Pieminekļa kompleksa brucināšanas darbi sākti otrdien, 23.augustā, no rīta. Otrdien pēcpusdienā būvnieki zemē nogāza trīs padomju karavīru bronzas statujas, savukārt trešdien īsi pēc plkst.9 krita arī sievietes tēla statuja.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.