Foto: Edijs Pālens, LETA

Šobrīd turpinās Uzvaras pieminekļa obeliska nojaukšana: Staķis aicina to vērot tiešsaistē 61

Rīgā, Pārdaugavā, šodien sāksies Uzvaras parkā esošā padomju pieminekļa pēdējā elementa – obeliska – demontāža.

Reklāma
Reklāma
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Lasīt citas ziņas

Kā novēroja aģentūra LETA, šorīt tika nolaisti pie pieminekļa palikušie Latvijas un Ukrainas valsts karogi. Tāpat būvnieki turpina atbrīvot pie obeliska esošo baseinu.

Situācija apkārtnē ir mierīga, ziņa par pieminekļa demontāžas sākšanu līdz šim nav izraisījusi milzu interesi, un notiekošais pie pieminekļa piesaista vien dažu garāmgājēju uzmanību. Notiekošo fiksē mediju pārstāvji. Policija jau iepriekš mudināja cilvēkus nedoties pie pieminekļa. Uzvaras parka teritorijā patrulē arī policisti uz zirgiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat netālu no iežotogās teritorijas ir policijas autobuss, kuram ir uzstādītas izbīdāmas novērošanas kameras.

Ap pieminekļa perimetru tikai atsevišķi cilvēki ieradušies gaidīt, kā viņi saka, “vēsturisko mirkli”. Uz aģentūras LETA jautājumu, kādēļ atnākuši, atbildēja, ka grib būt klāt vēsturiskajā brīdī, kad tiks nogāzts piemineklis.

Pieminekļa demontāžā tiek izmanto kalšanas metode, un tiek plānots, ka piemineklis gāzīsies tā teritorijā esošā baseina virzienā.

Tāpat, lai laikus sagatavotos iespējamo protestētāju aizturēšanai, ieradies arī smagais policijas auto, ar kuru ikdienā konvojē aizturētos un apcietinātos.

Mārtiņš Staķis
Foto: Zane Bitere/LETA

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP) aicina iedzīvotājus neapmeklēt Uzvaras parku Pārdaugavā, kur sākusies padomju pieminekļa pēdējā elementa – obeliska – demontāža.

Staķis aicina iedzīvotājus netraucēt demontāžas procesu, bet skatīties to tiešraidēs.

Tādēļ ir dota atļauja mediju pārstāvjiem pietuvoties pieminekļa demontāžas vietai, lai visu fiksētu. TV24 un citu mediji nodrošina tiešraides no notikuma vietas.

Valsts policija (VP) drošības apsvērumu dēļ patlaban uz laiku slēgusi ceļu satiksmi pie Uzvaras parka pieguļošās teritorijas, mikroblogošanas vietnē “Twitter” norāda VP.

VP atzīmē, ka satiksme slēgta gan gājējiem, gan visiem transportlīdzekļiem, tostarp sabiedriskajam transportam. Tiklīdz satiksme būs atjaunota, VP par to informēs.

Sabiedriskais transports, kas kursē gar nojaucamo pieminekli Pārdaugavā, tiek novirzīts pa apvedceļiem, bet 10.tramvaja kustība ir apturēta, vēsta vietnē “Twitter” publicētais Rīgas Satiksmes ieraksts.

Reklāma
Reklāma

Sabiedriskā transporta pieturas Uzvaras bulvārī un Bāriņu ielā pie Uzvaras parka ir slēgtas. Transporta maršrutu izmaiņas iespējams apskatīt kartē vietnē “rigassatiksme.lv”.

Atlikušais pieminekļa elements ir 79 metrus augstā strēle, kuras virsotnē ir zvaigznes.

Lēmumu šodien demontēt padomju pieminekli Pārdaugavā, būvnieki pieņēmuši izvērtējot patieso situāciju, aģentūrai LETA atzina Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP).

Vakar vakarā pēc ļoti ieilgušās Rīgas domes sēdes notikusi operatīvā sanāksme, kurā būvnieki informējuši par reālo situāciju, kas saistīta ar objekta patieso stāvokli, un pauduši gatavību šodien demontēt obelisku.

Būvnieki iepriekš konstatēja, ka situācija būvobjektā atšķiras no plānotās, piemēram, bronzas statujas patiesībā nebija no bronzas, bet tikai ar to pārklātas.

Būvnieki savu rīcību saskaņoja ar pašvaldības amatpersonām un drošības iestādēm, kas piekritušas demontāžai.

Staķis atzina, ka pieminekļa demontāža pēc iespējas īsākā termiņā ļaus ātrāk mazināt spriedzi sabiedrībā. Turklāt nedrīkstot aizmirst arī par plašajiem drošības pasākumiem, kas šajā laikā ik diennakti tiek īstenoti pieminekļa apkārtnē.

Pieminekļa kompleksa brucināšanas darbi sākti otrdien, 23.augustā, no rīta. Otrdien pēcpusdienā būvnieki zemē nogāza trīs padomju karavīru bronzas statujas, savukārt trešdien īsi pēc plkst.9 krita arī sievietes tēla statuja.

Pieminekļa kompleksa demontēšanas darbi norit ļoti strauji, Rīgas domei nevienā mirklī neatklājot kādu no demontēšanas fāzes brīžiem.

Pieminekļa demontāžas darbi piesaista cilvēku uzmanību, taču plašas vērotāju masas līdz šim nav veidojušās, turklāt teritorijā dežūrē daudzas policijas ekipāžas, sekojot kārtībai būvobjekta tuvumā.

Gatavošanās pieminekļa demontāžas darbiem parkā ar attiecīgās būvtehnikas ierašanos sākās pirmdien, 22.augustā. Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Rīgas domē, pieminekļa kompleksa demontāžas darbi norit pēc grafika.

Saistībā ar pieminekļa demontāžu ierobežota arī satiksme ap objektu.

Foto: Timurs Subhankulovs

Pašlaik grūti prognozēt brīdi, kad tiks nogāzts padomju piemineklis Pārdaugavā, aģentūrai LETA teica pilsētas izpilddirektors Jānis Lange.

Izpilddirektors tikko apmeklēja slēgto teritoriju, kurā notiek pieminekļa demontāža.

Lange teica, ka prognozēt brīdi, kurā objekts tiks nogāzts, nevar. Tas var notikt gan tuvākajā laikā, gan var prasīt nedaudz ilgāku laiku. Taču viņš uzsvēra, ka piemineklis tiks nogāzts šodien un līdz rītdienai nepaliks.

Administratīvā rajona tiesa pieņēma saīsinātas formas spriedumu, ar kuru noraidīja Latvijas Krievu savienības (LKS) pieteikumu un atzina par tiesisku Rīgas pilsētas izpilddirektora 22.augusta lēmumu aizliegt pieteiktās sapulces norisi, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Tiesa, uzklausot administratīvā procesa dalībniekus un atzinuma sniegšanai pieaicinātās iestādes – Valsts drošības dienestu un Valsts policiju, atzina, ka pārsūdzētajā lēmumā minētais apdraudējums ir konstatēts pamatoti.

Tiesas sprieduma motivācija tiks darīta zināma 9.septembrī, kad būs pieejams pilns spriedums. Spriedumu varēs pārsūdzēt Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamentā viena mēneša laikā no pilna sprieduma sastādīšanas dienas.

Foto: Paula Čurkste, LETA

LKS līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs aģentūrai LETA norādīja, ka līdz tiesas lēmumam nekāds oficiāls protesta gājiens nenotiks un LKS jau tagad ir aicinājusi cilvēkus pie pieminekļa nedoties. Viņš gan zinot, ka ir cilvēki, kuri aicina “doties pastaigā” citā vietā, tādā veidā paužot savu pozīciju.

Politiķis pauda nostāju, ka Rīgas domes rīcība “nav normāla”, jo par lēmumu tika paziņots pēdējā brīdī un LKS nepaspēja laicīgi pārsūdzēt šo lēmumu.

LKS līdzpriekšsēdētājs bija iesniedzis pieteikumu par protesta akcijas rīkošanu pirmdienas novakarē. Pasākums iecerēts Uzvaras parka galā, laukumā aiz pieminekļa. Protesta akcija pieteikta, jo šajās dienās sākās priekšdarbi pieminekļa nojaukšanai.

Rīgas dome šo pasākumu nesaskaņoja. Valsts drošības dienesta (VDD) vērtējumā, Pārdaugavā izvietotā Latvijas okupāciju slavinošā pieminekļa demontāžas laikā nav izslēdzamas provokācijas, tajā skaitā prokremliski noskaņotu personu centieni apturēt vai aizkavēt pieminekļa nojaukšanu.

Foto: Ieva Lūka/LETA

Saskaņas” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs mudina tos, kas ieklausās “Saskaņā”, neļauties emocijām, nerīkoties pārgalvīgi un “neiet pret likumu”.

Urbanovičs atzīst, ka nezina, kā no politiskajiem un drošības aspektiem turpmāk var attīstīties situācija saistībā ar padomju pieminekļa Uzvaras parkā demontāžu. Viedokļi esot dažādi, taču politiķis cer, ka cilvēki ieklausīsies viņā un pieņems šos notikumus kā filozofiskus un vēsturiskus.

Vaicāts, vai politiķis pieļauj protestu vai demolāciju attīstīšanos, Urbanovičs uzsvēra, ka viņš dara visu, lai tas nenotiktu. “Tie, kuri ieklausīsies un sadzirdēs mani, tie neies pret likumiem,” pauda deputāts, norādot, ka viņš ir pret pieminekļa Uzvaras parkā demontāžu, taču, tā kā likums ir pieņemts, tad tiem, kas rīkosies pret to, ir jāuzņemas atbildība.

Urbanovičs pieminekļa demontāžu uztver kā nenovēršamu procesu, tāpēc šādi pret to arī vajadzētu izturēties, norādīja parlamentārietis. “Nekas vairāk kā laiks un miers nav vajadzīgs, lai to visu apdomātu,” pauda “Saskaņas” vadītājs.

Urbanovičs uzskata, ka tie politiskie spēki, kas “jau sen sapņo par absolūti etniski tīru Latviju”, pieminekļa Uzvaras parkā demontāžu izziņos kā savu personīgo uzvaru, un ieguvēji no šī notikuma būs arī citas partijas. Vienīgais zaudētājs ir “Saskaņa” kopā ar tās atbalstītājiem, sacīja parlamentārietis.

Iekšlietu ministrs Kristaps Eklons
Foto: Evija Trifanova/LETA

Dienesti pašlaik ir gatavi jebkādai notikuma attīstībai, nepieļaujot provokācijas Uzvaras parkā esošā padomju pieminekļa pēdējā elementa – obeliska – demontāžas laikā, aģentūrai LETA sacīja iekšlietu ministrs Kristaps Eklons (AP).

Viņš uzsver, ka Valsts policija un citi dienesti ir pilnveidojuši savas darbības, balstoties uz iepriekšējo pieredzi, tādējādi izstrādātie rīcības plāni strādā ļoti veiksmīgi.

“Kopīgi ar visiem iesaistītajiem dienestiem turpinām būt modri, iekšējās un ārējās drošības situācija tiek nepārtraukti monitorēta un kontrolēta, darbojas operatīvās vadības centrs,” uzsver ministrs, papildinot, ka ir atsevišķi mēģinājumi izmantot pieminekļa demontāžu propagandas nolūkos, bet dienesti rūpīgi vēro arī notikumus informatīvajā telpā.

Kā ziņots, neskatoties uz aicinājumu nepulcēties, pirmdienas un otrdienas vakarā pie padomju armijai veltītā pieminekļa Pārdaugavā tomēr savācās daži desmiti cilvēku, no kuriem policija vairākus aizturēja, novēroja aģentūra LETA.

Vairākus gadus pieminekļa Uzvaras parkā demontāžu centušies panākt arī Latvijas iedzīvotāji, piemēram, 2012.gada augustā vairāk nekā 2300 cilvēku parakstījās portālā “Manabalss.lv” par iniciatīvu, kas piedāvāja nojaukt Uzvaras pieminekli Rīgā un atjaunot laukuma vēsturisko plānojumu.

Līdz 2013.gada oktobrim par šo iniciatīvu bija parakstījušies 10 000 cilvēku. Toreizējais Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) pauda uzskatu, ka tāda iniciatīva ir provokācija un pieminekļa nojaukšana nav pieļaujama, jo izsauks “nenormālu spriedzi” visā valstī.

Savukārt 2012.gada 19.martā portālā “peticijas.com” tika sākta iniciatīva ar pretēju ideju – kāds Aleksandrs Prokopenko gan krievu, gan latviešu valodā bija izveidojis petīciju “Atstāt Uzvaras pieminekli!”, kuru parakstīja vairāk nekā 2700 cilvēki.

Parakstu vākšana portālā “Manabalss.lv” par pieminekļa demontāžu notika arī 2017.gadā. Parakstu vākšanu iniciējis Uģis Polis, kurš skaidroja, ka Uzvaras piemineklis, kurš atrodas Uzvaras parkā, Pārdaugavā, tika atklāts 1985.gadā – laikā, kad Latvija bija nelikumīgi okupēta.

Līdz 2019.gadam par šo iniciatīvu parakstījās 10 000 cilvēku. Tajā pašā gadā politiķe Tatjana Ždanoka (LKS) portālā “Manabass.lv” sāka parakstu vākšanu par pieminekļu cīnītājiem pret nacismu aizsardzību.

Gadu gaitā pret pieminekli Uzvaras parkā vērstas huligāniskas un pat noziedzīgas darbības, kas motivētas ar politiskiem uzskatiem.

1997.gadā “Pērkonkrusta” dalībnieki mēģināja pieminekli uzspridzināt un šo darbību laikā bojā gāja divi no spridzinātājiem. Pērkoņkrustieši pieminekli spridzinājuši trīs reizes, bet pirmajās divās tas neizdevās. Pirmā reize bijusi 1996.gada decembrī, otrā – 1997.gada martā. Trešajā reizē, kad piemineklis tika daļēji sapostīts, spridzeklī bijis aptuveni kilograms trotila.

1999.gadā policija aizturēja trīs pusaudžus, kuri tika turēti aizdomās par pieminekļa metāla plākšņu noraušanu. Tolaik nepilngadīgie puišeļi tika aizturēti par to, ka viņi no pieminekļa laukuma paaugstinājuma ņēmuši notekūdeņu šahtas metāla aizsargrežģus un metuši tos netālu esošajā ūdenskrātuvē.

Savukārt 2006.gadā vandaļi ar krāsu aprakstīja pieminekli, uzzīmējot uz tā dažādus nacionālistiska rakstura saukļus un kāškrustus. Tajā pašā gadā policija aizturēja divus jauniešus, kuri veica vandālisma aktu – pieminekļa pakājē lauza bruģi un meta to netālu esošajā baseinā. Tāpat 2006.gadā tika aizturēti trīs nepilngadīgi jaunieši, kuri pie pieminekļa Uzvaras parkā lauza metāla restes, pa kurām tiek novadīts lietusūdens.

2019.gada oktobrī Valsts policija (VP) sāka kriminālprocesu par gadījumu, kad kāda persona pieminekļa pakājē uzkrāsojusi vārdu “okupanti”. Šogad piemineklis pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā tika apliets ar Ukrainas karoga krāsām, savukārt februārī kāds vīrietis pieminekli bojāja ar nelielu āmuru.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.