Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Sena un sasāpējusi problēma. Aicina mainīt slimības lapu apmaksas kārtību 10

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku 19
Lasīt citas ziņas

Lauksaimnieku organizācijas aicina samazināt apmaksāto slimības lapu dienu skaitu. Vairāku organizāciju parakstītā vēstule nosūtīta Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, aicinot veikt grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” neatkarīgi no šobrīd noteiktajiem atvieglojumiem saistībā ar Covid-19 izraisīto situāciju.

Slimības lapu apmaksa ir sena un sasāpējusi problēma, par kuras risinājumu cīnās dažādas uzņēmēju organizācijas. Piemēram, Lietuvā darba devējs apmaksā tikai pirmās trīs slimošanas dienas 80% apmērā no algas, bet Igaunijā apmaksā 70% no algas, sākot no slimošanas ceturtās līdz astotajai dienai, bet pirmās trīs slimošanas dienas gulstas uz paša saslimušā pleciem, savukārt Latvijas nodokļu sistēma it kā kombinē abas šīs pieejas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Proti, Latvijā darba devējs maksā no saviem līdzekļiem slimības naudu ne mazāk kā 75 procentu apmērā no vidējās izpeļņas par otro un trešo pārejošas darba nespējas dienu un ne mazāk kā 80 procentu apmērā – par laiku no ceturtās darba nespējas dienas līdz desmitajai slimības dienai. Rezultātā – darbinieku slimošana Latvijas uzņēmējiem izmaksā krietni dārgāk nekā kaimiņvalstīs, turklāt slimošanas laikā parasti jāalgo arī aizvietotājs, tātad izmaksas faktiski ir vēl divreiz lielākas par norādītajām.

Lauksaimniecības organizāciju vēstules autori piekrīt, ka darba devējam ir jānodrošina tā saucamais drošības spilvens zināmu laika periodu, kad darba ņēmējs slimības dēļ nevar pildīt darba pienākumus. Taču, izvērtējot kopējo nodokļu slogu, kas jāmaksā darba devējam, lauksaimnieki uzskata, ka periods, kurā darba devējs apmaksā darba nespējas lapas, ir jāpārskata.

Lauksaimnieku organizācijas ierosina, ka apmaksātais darba nespējas laiks tiek samazināts līdz trim dienām – šādi darbinieku iespējas izmantot slimības lapas ļaunprātīgi tiktu ierobežotas. Tāpat autori uzskata, ka arī ģimenes ārstiem būtu rūpīgāk jāvērtē nepieciešamību piešķirt slimības lapas darba ņēmējiem.

Izsniedzot pārāk viegli

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons komentē ierosinājumu šādi: “Lai arī Latvijā kopumā ir augsts bezdarba līmenis, labus un atbildīgus darbiniekus atrast ir sarežģīti. Uzturēt darbu kvalitāti un secīgumu situācijā, ja darba nespējas dēļ darbinieks ir bieži jāaizvieto, ir grūti. Uzņēmumam tas sagādā gan lielu finansiālo slogu, gan cilvēkresursu deficītu. Tāpat gadu gaitā ir apstiprināts, ka darba nespējas lapas ģimenes ārsti izsniedz pārāk viegli, bieži vien pat neiedziļinoties, kāds iemesls ir tās pieprasīšanai.”

Lauksaimnieki nav vienīgie, kurus uztrauc šī situācija. Par darba nespējas lapu apmaksas kārtības maiņu iepriekš izteikušies arī citu nozaru pārstāvji. Lauksaimnieku viedokli atbalsta arī Latvijas Kokrūpniecības federācija. Savukārt Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētājs Egils Bal­dzēns jautā – vai būtu jāsoda visi, ja kāds darbinieks vai darba devējs ir negodprātīgs?

Baldzēns aicina vērtēt šo jautājumu kompleksi ar pārējiem sociālās aizsardzības jautājumiem, nevis atrauti. “Jāskatās, kāds ir sociālais nodoklis katrā valstī, kādi ir neapliekamā minimuma atvieglojumi, minimālās algas, un tad jāvērtē kopumā,” viņš pauda. Baldzēns atgādina, ka tieši LBAS pirms pieciem gadiem izcīnīja reinvestētās peļņas neaplikšanu ar nodokli un tas deva lielas priekšrocības, tostarp lauksaimniekiem krīzes laikā, taču “Lietuvā tā nav, bet Igaunijā – ne tādā apjomā”.

Pat ja Baldzēnam taisnība, tad uzņēmēju organizācijas mierā neliksies – nav noslēpums, ka uzņēmēji uzskata – jebkuriem līdzekļiem jāpanāk, ka nodokļi darba apmaksai un sociālai aizsardzībai Latvijā ir zemāki nekā abās kaimiņvalstīs, jo tas tiek uzskatīts par būtisku elementu ārvalstu investīciju piesaistei.

Izmaiņas nav plānotas

SAISTĪTIE RAKSTI

“Latvijas Avīze” jautāja Labklājības ministrijai, vai šogad paredzēts veikt kādas izmaiņas šajā jomā. LM Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Irēna Salmane skaidroja, ka jautājumi, kas saistīti ar izsniegtajām darbnespējas lapām un to apmaksu, ir komplicēti un to risināšana ir atkarīga gan no iesaistīto pušu sadarbības, gan no turpmākiem lēmumiem darbaspēka nodokļu samazināšanas jomā, ņemot vērā to, ka jau ar šī gada sākumu valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme ir samazināta par vienu procentpunktu.

Attiecīgi samazinājušies arī valsts sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi, no kuriem jāfinansē sociālo pakalpojumu sniegšana. Ņemot vērā šo situāciju un Covid-19 radītās sociālās un ekonomiskās sekas, kā arī turpmākos plānotos soļus darbaspēka nodokļu sloga mazināšanā, diskusijas par izmaiņām saistībā ar darbnespējas lapu apmaksu pašlaik netiek plānotas, uzsver I. Salmane.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
Monika Zīle: Liels solis plakanzemes virzienā. Tikai viens ministrs apšauba Čakšas ieceri liegt vidusskolām rīkot pašām savus iestājeksāmenus
Vai tas ir beigu sākums? Slaidiņš par to, ko ukraiņiem nozīmēs Bahmutas zaudēšana
Lasīt citas ziņas
Skaistumkopšanas uzņēmums “aploksnēs” izmaksājis vairāk nekā divus miljonus. VID lūdz sākt kriminālvajāšanu
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
Monika Zīle: Liels solis plakanzemes virzienā. Tikai viens ministrs apšauba Čakšas ieceri liegt vidusskolām rīkot pašām savus iestājeksāmenus
Pāvests Francisks sācis sekot līdzi modei, brauc ar riteni un izklaidējas. Kas šie ir par fotoattēliem?
VIDEO, FOTO. “Kāpēc Viljams iemīlējās Keitā? Atbilde ir šeit!” Midltone koķeti nogaršo “Bahamu viagru”
10:50
Pāvests Francisks sācis sekot līdzi modei, brauc ar riteni un izklaidējas. Kas šie ir par fotoattēliem?
09:36
Ievai Segliņai un Jurim Bartkevičam pasniegs balvas par profesionāli daudzveidīgu un izcilu sniegumu
09:21
Vai tas ir beigu sākums? Slaidiņš par to, ko ukraiņiem nozīmēs Bahmutas zaudēšana
“Negrib riskēt,” virsnieks skaidro, kāpēc krievi “nemedī” Zelenski Kijivā, bet citur viņa dzīvība ir apdraudēta
VIDEO. Arī bebrs plecu pie pleca ar ukraiņu karavīriem. Aizraidīts prom, tas atkal un atkal atgriežas ierakumos
Pateicoties valsts atbalstam, Ungārijai pāri vēlās kāzu vilnis. Nu tas strauji apstājies
Latvijas upēs ir gaidāms pēdējos desmit gados lielākais ūdens daudzums. Vai tas nozīmē, ka applūdīs plašas teritorijas?
Valsts žēlo naudu cilvēka cieņpilnai aiziešanai – mērķis ieviest hospisa pakalpojumu atkal tiks novilcināts
Kora vadītājs: Rīgas projektu koris nav atteicies no dalības koru karos; diriģentu teiktais nav patiesība
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Brīvprātīgajiem Valsts aizsardzības dienesta beidzējiem valsts varētu apmaksāt studijas. Cik cilvēku ik gadu izvēlētos šo piedāvājumu?
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Laika prognoze kā 1. aprīlī. Šobrīd vietām vēl pamatīgi snieg, bet kas gaidāms jau pēcpusdienā?
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
Latgalē kāds “veikls” policists par samaksu iedzīvotājiem nodrošinājis piekļuvi aizliegtām TV programmām
TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. Erdogans: Putins aprīļa beigās varētu ierasties Turcijā
Latvijas vēsture skolās – pabērna lomā? Par ārvalstīm skolēniem veidojas priekšstats no filmām un “Youtube”, bet par procesiem Latvijā..
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
“Zītari LZ” apgalvo, ka atkāpšanās no NBS līguma uzņēmumam draud ar 1,1 miljona eiro līgumsodu
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
Parīzē darbu atsāk atkritumu savācēji. Pilsētās ielās esošo atkritumu svars esot pielīdzināms Eifeļa tornim
86 gadus vecais Pāvests slimnīcā ārstēs plaušu infekciju; problēmas bijušas jau vairākas dienas
“Air Baltic” iegādājies elektroautomašīnas 100 000 eiro vērtībā katru; ministrs pieprasīs skaidrojumu