Pircēji meža vērtību ļoti labi apzinās, kamēr pārdevēji, īpaši vecāka gadagājuma vientuļie cilvēki, īsti neorientējas meža cenās. Iznākumā pārdevēji bieži pieņem pircēja piedāvāto cenu, un tā ir krietni zemāka nekā patiesībā.
Pircēji meža vērtību ļoti labi apzinās, kamēr pārdevēji, īpaši vecāka gadagājuma vientuļie cilvēki, īsti neorientējas meža cenās. Iznākumā pārdevēji bieži pieņem pircēja piedāvāto cenu, un tā ir krietni zemāka nekā patiesībā.
Foto: Valdis Semjonovs

Septiņreiz nomēri – vienreiz nogriez! Pērn meža cenas pieauga par 30%, bet daudzi neziņas dēļ pārdeva par trīs reizes zemāku cenu 32

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Lasīt citas ziņas

 

Pērn meža cenas Latvijā pieauga vidēji par 30%, atsevišķos gadījumos pat divkāršojoties, tomēr daudzi par to nezina, tādēļ pārdevuši savus mežus ne tikai zem tirgus vērtības, bet pat par trīs reizes zemāku cenu.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Valdības jūnijā pieņemtais lēmums ļaut cirst mazāka caurmēra kokus situ­āciju īpašniekiem var padarīt vēl sarežģītāku, jo uzticamu avotu objektīvas cenas uzzināšanai ir maz. Dati liecina, ka darījumu skaits ar meža un lauksaimniecības zemēm strauju lejupslīdi sāka jau pērn – 2020. gadā ar platību, kas lielāka par 1 ha, kopējais darījumu skaits bija ap 10 000, pagājušajā gadā tas samazinājās vidēji par 15%, bet šā gada pirmajā pusgadā samazinājums jau bija aptuveni 25% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu.

Tas lielā mērā skaidrojams ar to, ka, pieaugot pieprasījumam pēc koksnes un tai sadārdzinoties, daži mežu īpašnieki labāk izvēlas pārdot vien cirsmu, nevis zemi ar mežu. Turklāt vairākums pārdot gribētāju savus darījumus bija paspējuši īstenot jau iepriekšējos gados. Tikmēr pieprasījums cirsmām un mežiem aizvien pieaug, sekmējot arī cenu kāpumu. Diemžēl pārdevēji par to nereti nav informēti un pārdod savu īpašumu pārāk lēti, īpaši izteikta šī tendence ir senioru grupā.

Uz jautājumu, kāpēc darījumu skaits krities, nekustamo īpašumu attīstītāja “Latio” tirgus analītiķe Ksenija Ijevļeva teic, ka palielināt vēlmi pārdot var brīvo naudas līdzekļu trūkums – tiem īpašniekiem, kam būs nepieciešami naudas līdzekļi, bet nebūs iespējams pārdot cirsmas (īpašumā nevarēs veikt mežizstrādi ne pēc vecuma vai caurmēra, nedz krājas kopšanas), būs iespēja pārdot savu meža īpašumu. Tā tas bija arī pēc 2007. gada krīzes, taču šo tendenci visdrīzāk redzēsim 2023. gada pavasarī,” tā K. Ijevļeva.

 

Situācija mainīsies

Tā kā situācija enerģētikas un attiecīgi arī koksnes sektorā mainās ne pa dienām, bet stundām, var gadīties, ka īpašnieki pieturēs meža zemi – kā nekā sava malka vienmēr pa rokai, turklāt, ja nāksies kaut ko pārdot, tad koksnei ir ļoti labas cenas ar tendenci pieaugt.

“Ja nevarēs veikt ciršanu, bet vajadzēs naudu, tad pārdos. Bet tie, kas varēs veikt ciršanu, vairāk izvēlēsies cirst, nevis pārdot, jo pēc ciršanas meža zeme savu statusu nemaina. Iespējams, to arī izmantos alternatīvu energoresursu iegūšanai. Zinu piemēru – kolēģei Latgalē ir zeme ar mežu, un viņiem zvana kaimiņš, lūdzot iznomāt šo zemi saules paneļu izvietošanai viņa muižai. Arī Somijā meža īpašniekiem maksā par iespēju izvietot vēja parkus. Tātad mežs kļūst par pasīvu ienākumu. Ir daudz dažādu faktoru, kurus šobrīd vēl nevaram zināt un kuri var ietekmēt īpašnieku lēmumu.”

 

Vērtība aug

Mežu cenas ir atkarīgas no vairākiem faktoriem – no vecuma, mežaudzes sastāva un atrašanās vietas. Jautāta par šā brīža tendenci, K. Ijevļeva atzīst, ka meža zemes cena reģionāli ir izlīdzinājusies un šobrīd vidēji ir 1500–2000 eiro par hektāru. “Tomēr jāatceras, ka tā ir cena par nosacītu “izcirtumu”, kādu pircēji šobrīd gatavi maksāt. Tā nav “izcirtuma” vērtība klasiskā ekonomiskā izteiksmē. Šobrīd cena par meža īpašumu veidojas no meža zemes un mežaudzes vērtības summas, un kopā vidēji tas ir pāri par 3000 eiro/ha un var sasniegt pat 25 000–30 000 eiro/ha atkarībā no mež­audzes.”

Bieži darījumi tiekot veikti, izmantojot iespēju atsevišķi pārdot meža zemi un mežaudzi. Tātad tiek slēgti divi līgumi – viens par meža zemes, otrs – par mežaudzes vai bioloģisko aktīvu pārdošanu. Šajā gadījumā publiskajās datu bāzēs tiks reģistrēts tikai darījums ar meža zemi. Tā kā mežaudzes vērtība parasti ir krietni augstāka par meža zemes vērtību, noteikt patiesos darījuma apstākļus bez papildu informācijas kļūst praktiski neiespējami. Tieši tāpēc ofici­ālas, visaptverošas statistikas par Latvijas mežu cenām nav. Vienlaikus, piemēram, Igaunijā nozare ir sakārtota un dati ir pieejami dažādos griezumos – pa reģioniem, pēc kvalitātes u. tml.

 

Neļauties apkrāpt

Pircēji meža vērtību ļoti labi apzinās, kamēr pārdevēji, īpaši vecāka gadagājuma vientuļie cilvēki, īsti neorientējas meža cenās. Iznākumā pārdevēji bieži pieņem pircēja piedāvāto cenu, un tā ir krietni zemāka nekā patiesībā. Ko darīt? Pirmkārt, ja īpašnieks nav nozares speciālists, jāatrod pārbaudīts, drošs un neatkarīgs eksperts, kam var uzticēties.

Otrkārt, objektīva meža cena jānoskaidro, pasūtot oficiālo vērtējumu sertificētiem ekspertiem, kas nav ieinteresēti darījuma iznākumā. Šī pakalpojuma cena pēcāk noteikti atmaksāsies vairākkārt. Treškārt, lai saņemtu labāko potenciālo piedāvājumu, ieteicama vairāku starpnieku vai potenciālo pircēju aptaujāšana. Šādu pakalpojumu vienkopus nodrošina arī “Latio” mežu izsoles rīks.

Ceturtkārt, pārdevējam pirmajam nevajadzētu piedāvāt savu cenu, ja mežam nav veikts “svaigs” oficiāls vērtējums, jo nozarē cenas var mainīties ļoti strauji un cena, kas bija aktuāla vēl pirms pāris mēnešiem, var būt krietni zemāka, nekā tā patiesībā ir konkrētajā brīdī.

Piektkārt, pirms darījuma līguma parakstīšanas ieteicams vērsties pie neatkarīga eksperta, kas pārliecinās par līgumā ietvertā atbilstību pārdevēja interesēm, lai pēc īpašuma vai kokmateriālu pārdošanas nebūtu nepatīkamu pārsteigumu. Savukārt personām, kam ir brīvie līdzekļi, vērts atcerēties, ka meži ir labs brīvo investīciju ieguldījums, jo to fiziskā vērtība nepazudīs, turklāt cirsmas ik pēc laika nesīs jaunu peļņu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Asociācija: Šī vasara lauku tūrismam bija sliktāka nekā pandēmijas laikā 22
“Soli pa solim uz atjaunojošo lauksaimniecību!” Saruna ar zemnieku Māri Freimani
Lielo uzkrājumu un inflācijas dēļ krīt svaigpiena iepirkuma cenas. Kas notiks ar cenām veikalos? 30
Prioritāte – ilgtspējīga kūdras purvu apsaimniekošana 4
Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
“Ko tie okupanti dara klajā laukā? Kāpēc viņi nemaskējas? Kur ir tehnika?”
Intriga ir kliedēta – partijas nosauc ministru kandidātus
Lasīt citas ziņas
Žurnāls: Daudzos ZM, VARAM un VID iepirkumos figurē politiķu radi un ziedotāji 19
Meža īpašnieki noslēpties nevar – tiklīdz veikta inventarizācija, jau nākamajā dienā pagalmā ieripo uzpircēji 86
“Ja bez maksas, es ņemu!” Šoziem latviešu interese par malku mežā dubultojusies 26
Mācās audzēt tomātus bez fosilās enerģijas izmantošanas ar īpašu gaismu 5
Kāda bija aizvadītā ķiršu sezona, kāpēc raža bija mazāka nekā citus gadu? 3
Mazie veikali laukos – atbalsta salas dziestošajos reģionos 17
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Rostovskis: Naftas cenu griesti – jau iepriekš sagatavots, globāls plāns Krievijas piežmiegšanai
Saistībā ar draudiem valsts drošībai NEPLP anulē apraides atļauju “TV Rain” 36
Kuras ir trīs militāri spēcīgākas valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā?
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
Apinis: “Apvienotajam sarakstam” par Karlsonu – kā labāko iespējamo veselības ministru
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās
FOTO. Tallinas ielas kvartālā apmeklētājus pulcē pirmais adventes tirdziņš 6
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Apinis: “Apvienotajam sarakstam” par Karlsonu – kā labāko iespējamo veselības ministru
12:55
FOTO. Palīdzēt otram ir vieglākais darbs pasaulē! Prezidents ar kundzi godina sociālos darbiniekus
12:19
Rostovskis: Naftas cenu griesti – jau iepriekš sagatavots, globāls plāns Krievijas piežmiegšanai
12:00