Attēlā: augšējā kreisajā stūrī klimata aktīviste Grēta Tūnberga, labajā stūrī aktieris Robins Viljams, kreisajā apakšējā stūrī mākslinieks Endijs Vorhols, pa vidu dziedātāja, grupas “Nirvana” solista Kurta Kobeina sieva Kortnija Lova, turpat dziedātāja Sjūzena Boila un apakšējā labajā stūrī “Microsoft” dibinātājs Bils Geits.
Attēlā: augšējā kreisajā stūrī klimata aktīviste Grēta Tūnberga, labajā stūrī aktieris Robins Viljams, kreisajā apakšējā stūrī mākslinieks Endijs Vorhols, pa vidu dziedātāja, grupas “Nirvana” solista Kurta Kobeina sieva Kortnija Lova, turpat dziedātāja Sjūzena Boila un apakšējā labajā stūrī “Microsoft” dibinātājs Bils Geits.
Foto: scanpix.ee

Slaveni cilvēki, kuriem tāpat kā Grētai ir Aspergera sindroms 5

Šobrīd, droši var teikt, pasaulē populārākā 16 gadus vecā jauniete, ir klimata aktīviste Grēta Tūnberga, kura iekarojusi miljoniem atbalstītāju sirdis.

VIDEO. “Mazajai sanāk, man pašai nesanāk” – jauna sieviete ar zīdainīti un kritiski zemiem ienākumiem lūdz palīdzību
“Sū** būs lieli!” Pārtikas ražotāji satraukušies par nozares nākotni Latvijā 126
Šolcs: Skandināvus mūsu piens vienkārši neinteresē un viss. Tikai Latvija ir kā “iebraucamā sēta” 35
Lasīt citas ziņas
Viņa lepojas ar to, ka viņai ir Aspergera sindroms, jo tas sniedzot viņas “superspējas”, kas ļauj iedarbīgi cīnīties par izvirzītajiem mērķiem.

“Man ir Aspergera sindroms, un tas nozīmē, ka dažkārt atšķiros no normas. Un īstajos apstākļos būšana atšķirīgam ir superspēja,” sacījusi Tūnberga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aspergera sindroms ir stāvoklis, kas ietilpst autiska spektra traucējumu skalā. Cilvēki ar Aspergera sindromu pasauli redz, dzird un sajūt savādāk nekā pārējie, un caurmērā viņiem ir arī augstāks intelekts par vidusmēra cilvēku.

Klimata aktīviste Grēta Tūnberga.
FOTO: LETA/REUTERS/SCANPIX

Tomēr daudzi cilvēki ar autismu ir ieguvuši slavu un devuši milzīgu ieguldījumu sabiedrības labā. Faktiski vairāki no pasaules lielākajiem un pazīstamākajiem ģēnijiem bijuši autisti vai viņiem bijušas autisma noslieces.

Lūk, vairāki slaveni cilvēki ar Aspergera sindromu

Žanna D’Arka joprojām ir viena no aizraujošākajām figūrām visā Eiropas viduslaiku vēsturē, un ir daudz rakstīts par viņas “redzējumiem” un Dieva un eņģeļu “balsīm”, kuras, kā viņa apgalvoja, dzirdējusi un kas viņu noveda pie traģiskas nāves.

1. Amerikāņu kinorežisors, producents un scenārists Stenlijs Kubriks, kurš tiek uzskatīts par vienu no ietekmīgākajiem režisoriem kinomākslas vēsturē.

2. Pateicoties un savai hiperaktīvajai būtībai varam secināt, ka nu jau aizsaulē aizgājušajam komiķim Robinam Viljamsam, iespējams, bija tādi autisma spektra traucējumi kā Aspergers. Turklāt viņš cīnījās ar depresiju.

Aktieris Robins Viljamss. (dzimis 1951. gada 21. jūlijā un miris 2014. gada 11. augustā.)
Foto: scanpix.ee

3. Slavenais renesanses laikmeta mākslinieks Mikelandželo bija ievērojams ar to, ka nespēja uzturēt attiecības ar kādu citu. Daži eksperti pat izvirzījuši hipotēzi, ka viņa problēmas personiskajā dzīvē un Aspergera simptomi likuši intensīvāk pievērsties saviem mākslas darbiem.

4. Slavenā Skotijas dziedātāja Sjūzena Boila 2009. gadā ieguva 2. vietu Lielbritānijas konkursā “Got Talent”. Lai gan ārsti viņai dzimšanas laikā diagnosticēja “smadzeņu bojājumus”, vēlāk tika pierādīts, ka diagnoze ir nepareiza. Viņai faktiski ir Aspergera sindroms, kas daļēji izskaidro to, ka viņa zaudē kontroli pār savām emocijām.

5. Pateicoties viņa mīlestībai pret rutīnu, stingru raksturu un depresijas simptomiem, vairāki psihologi ir pieļāvuši, ka Ābrahamam Linkolnam bija Aspergera slimība.

Protams, visas šīs īpašības ļāva viņam kļūt par izcilāko Savienoto Valstu prezidentu vēsturē.

Iespējams, izņemot depresiju. Par prezidentu Linkolns savas prezidentūras laikā palīdzēja pasargāt Savienotās Valstis no ASV Konfederācijas štatu atšķelšanās ASV pilsoņu kara laikā. Viņš veica pasākumus, kuru rezultātā tika likvidēta verdzība ASV,ieviešot labojumus ASV konstitūcijā.

6. Mūžībā aizgājušā leģendārā rokera un grupas “Nirvana” līdera Kurta Kobeina atraitnei Kortnijai Lovai tika diagnosticēts autisms deviņugadu vecumā. Lai arī viņa nevēlas apspriest precīzu tā izpausmi, dziedātāja ir atzinusi, ka Aspergers viņu ir novedis pie zināma līmeņa introversijas.

Dziedātāja, grupas “Hole” soliste Kortnija Lova jaunībā, kopā ar vīru, grupas “Nirvana” solistu Kurtu Kobeinu, kurš nomira 1994. gada 5. aprīlī un viņu meitiņu Francisu Bīnu.
Foto: scanpix.ee

7. Ekscentriskās personības un vienveidīgās mākslas dēļ tiek spekulēts, ka māksliniekam Endijam Vorholam ir sava veida autisms, iespējams, Aspergers sindroms. Gadījumā, ja jūs to vēl neesat pamanījuši, šķiet, ka autisms ir galvenais radošuma dzinējspēks vairākiem pasaules slavenākajiem māksliniekiem.

8. Neskatoties uz grūtībām sociālajā saskarsmē Volfgangs Amadejs Mocarts, ir muzikāls izcilnieks un savu pirmo skaņdarbu uzrakstīja piecu gadu vecumā. Tātad, var secināt, ka cilvēki ar Aspergera domāšanu spēj radīt vairākus no lielākajiem cilvēces sasniegumiem.

9. Lai gan tas nav apstiprināts, daži novērotāji ir atzīmējuši, ka “Microsoft” dibinātājam Bilam Geitsam, iespējams, ir Aspergera sindroms. Viņa paustais nicinājums par pretrunīgiem viedokļiem un leģendārā ekscentrika norāda uz autisma spektra traucējumiem. Faktiski šie novērojumi daudziem vienkāršiem cilvēkiem ar Aspergeru ir pamudinājuši Geitsā saskatīt varoni.

“Microsoft” dibinātājs Bils Geits šī gada septembrī ANO Ģenerālajā asamblejā, dodoties uz skatuves runāt par klimata pārmaiņām.
Foto:scanpix.ee

10. Aizeks Azimovs, Krievijā dzimis ebreju izcelsmes amerikāņu bioķīmiķis un populārs rakstnieks. Ieguva slavu ar grāmatu “Es, Robots”.

Daudzi cilvēki ar Aspergeru ir talantīgi rakstnieki.

Aizeks sarakstīja vai rediģēja vairāk nekā 500 grāmatu un aptuveni 90 000 vēstuļu un pastkaršu.

11. 2008. gadā Pentagona ideju laboratorijas pētījumā izgaismojās, ka Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, iespējams, ir sava veida autisms. Pētnieki tomēr nav pārliecināti, ka tas bija Aspergera sindroms. Viņi tomēr pauda, ka Putina “neiroloģiskā attīstība tika ievērojami traucēta agrā bērnībā”.

12. Emīlija Dikinsone, iespējams, ka Emīlija ir viena no visu laiku slavenākajām dzejniecēm, un nav nekāds pārsteigums, ka viņai piemita Aspergera sindroms.

13. Ludvigs van Bēthovens – viens no visu laiku slavenākajiem komponistiem, iespējams, cieta no bipolāriem traucējumiem. Bēthovens atstāja mums mantojumā vienu no pasaules skaistākajām simfonijām, bet 28 gadu vecumā viņš kļuva kurls. Viņa sarakstītā “Oda priekam” kopš 1985. gada ir oficiālā Eiropas Savienības himna, kurai vārdus sacerējis Frīdrihs Šillers.

14. Alberts Einšteins un Īzaks Ņūtons tiek bieži raksturoti kā cilvēki ar autiskā spektra traucējumiem, konkrēti, ka viņi cietuši no Aspergera sindroma.

SAISTĪTIE RAKSTI

Visnozīmīgāko pētījumu, kas publicēts par šīm divām personībām, aprakstīja Oksfordas un Kembridžas universitātes zinātnieki 2003. gadā, analizējot Einšteina un Ņūtona personības iezīmes un izgaismojot, ka viņiem ir trīs Aspergera sindroma simptomi.

Ierobežotas, bet obsesīvas intereses, grūtības sazināties ar citiem un problēmas ar sociālo mijiedarbību un attiecībām kopumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Galvas mežģis – kā atrast bērnam piemērotāko pulciņu? Šeit dažas atbildes
Bērnu slimnīcas virsārste: Katru diennakti vismaz pieciem mazuļiem atklājam respiratori sincitiālo vīrusu 4
Latvijā būtiski pieaug RSV izraisītās infekcijas izplatība – sevišķi bīstama šī infekcija ir jaundzimušajiem
Pavēro krācēju! Miega apnoja var izraisīt dzīvībai bīstamas veselības problēmas
VIDEO. “Mazajai sanāk, man pašai nesanāk” – jauna sieviete ar zīdainīti un kritiski zemiem ienākumiem lūdz palīdzību
“Sū** būs lieli!” Pārtikas ražotāji satraukušies par nozares nākotni Latvijā 126
Šolcs: Skandināvus mūsu piens vienkārši neinteresē un viss. Tikai Latvija ir kā “iebraucamā sēta” 35
Lukašenko brīdina: Ja kāds mums uzbruks, ne tikai Eiropa sāks trīcēt – atbilde būs momentāla 19
“Liels upuru skaits saliedēs krievus!” Putins mobilizēs vēl 2 miljonus iedzīvotāju, tostarp 300 000 sieviešu 225
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 9
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 21
Atopiskā dermatīta pacienti joprojām cieš no nevienlīdzīgas attieksmes
Uztura speciālists: Piena tauki mūsu veselībai īstenībā ir labi 13
Latvijā tiek audzētas ap 40 dārzeņu sugu. Vai Latvija spēj ar tiem sevi nodrošināt?
Tas ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki mirst… Ārsts atklāj, kurus produktus jāēd mazāk
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Astoņi padomi veselīgu paradumu pilnveidošanai
Kremļa kontrolētajiem medijiem aizliedz ziņot par vīriešu izbraukšanu no valsts 58
Juris Lorencs: Tuvojas juku laiki. Kas ir pašas drošākās vietas pasaulē? 24
Sārts par iespējamām miera sarunām: “Ukraiņiem šobrīd būtu ļoti neizdevīgi iesaldēt situāciju”
Šodien Pirmā advente. Lai kluss šis Ziemassvētku gaidīšanas laiks! 4
VIDEO. “Mazajai sanāk, man pašai nesanāk” – jauna sieviete ar zīdainīti un kritiski zemiem ienākumiem lūdz palīdzību
Jānis Vanags: Gaidot Ziemassvētkus, jāuzpoš sava iekšējā mājvieta
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
Jaunākā laika prognoze. Decembra sākumam sola pirmos jūtamos mīnusus
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kad laulātie ir kā legāli mīļākie jeb attāluma attiecības. Dažādas pieredzes – arī karš
14:09
Subjektīvi. Kā tērēt un piesārņot mazāk, ja mazu auto tomēr nevēlies?
13:39
Latvijā tiek audzētas ap 40 dārzeņu sugu. Vai Latvija spēj ar tiem sevi nodrošināt?
13:13