Foto: Wikimedia Commons/Anders Hellberg

Klimata aktīviste Grēta – mūsdienu svētā vai nopietni slima zviedru meitene 23

Plašu popularitāti iemantojusī zviedru vides aktīviste Grēta Tunberga, kas nesen ANO samitā bargi vērsās pret pasaules valstu līderiem par bezdarbību klimata krīzes novēršanā, lielā mērā atgādina 15. gadsimta Francijas nacionālo varoni Žannu D’Arku, atzina psiholoģe Solvita Valdmane, komentējot Grētas fenomenu.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas
“Ja Žanna D’Arka dzīvotu mūsdienās, viņai, visticamāk, tiktu uzstādīta tā pati diagnoze, kas Grētai – Aspergera sindroms.

Savā pārmērīgajā dedzībā viņa atgādina Žannu, kas, pēc vēstures avotu ziņām, 17 gadu vecumā paziņoja, ka Dievs viņai licis stāties franču karaspēka priekšgalā, lai atbrīvotu dzimteni no angļu iebrucējiem,” pauda Valdmane.

Aspergera sindroms “sniedz superspējas”

CITI ŠOBRĪD LASA

Plašsaziņas līdzekļos jau izskanējis, ka pati 16 gadus vecā Grēta, kura iekarojusi miljoniem atbalstītāju sirdis, lepojas ar to, ka viņai ir Aspergera sindroms, jo tas sniedzot viņas“superspējas”, kas ļauj iedarbīgi cīnīties par izvirzītajiem mērķiem.

“Man ir Aspergera sindroms, un tas nozīmē, ka dažkārt atšķiros no normas. Un īstajos apstākļos būšana atšķirīgam ir superspēja,” sacījusi Tunberga.

Īpaši lielu popularitāti un apbrīnu meitene ieguvusi citu ar Aspergera sindromu sirgstošu cilvēku vidū, paziņojot, ka būt citādākam nav trūkums vai slimība, bet gan priekšrocība.

Aspergera sindroms ir stāvoklis, kas ietilpst autiska spektra traucējumu skalā. Cilvēki ar Aspergera sindromu pasauli redz, dzird un sajūt savādāk nekā pārējie, un caurmērā viņiem ir arī augstāks intelekts par vidusmēra cilvēku.

FOTO: Reuters/LETA

Jāmin, ka Aspergera sindroms ir stāvoklis, kas ietilpst autiska spektra traucējumu skalā. Cilvēki ar Aspergera sindromu pasauli redz, dzird un sajūt savādāk nekā pārējie, un caurmērā viņiem ir arī augstāks intelekts par vidusmēra cilvēku.

ASV organizācijas “Asperger/Autism Network” vadītāja Danija Džekila slavē Grētu, norādot, ka “bija tik brīnišķīgi, ka viņa nāca klajā un godīgi par to [Aspergera sindromu] runāja, jo tas destigmatizē šo diagnozi un parāda, ka autiskā spektra cilvēki var darīt radošas, brīnišķīgas lietas.”

Mediji spiesti taisnoties un atvainoties

Tikmēr raidsabiedrība “Fox News” pat bijusi spiesta atvainoties par sava komentētāja Maikla Noulza izteikumiem, ka Grēta ir “garīgi nevesela zviedru meitene”, vēsta eu.usatoday.com.

Bet telegraph.co.uk atsaucas uz komentētājas Madelainas Grantas teikto, ka Tunberga ir “mūsu nežēlīgās jaunās vides reliģijas pirmā svētā”. “Tunbergas fenomens aizraus nākotnes sociologus,” viņa pauda.

Reklāma
Reklāma

Pusaudze ar nelielu dzīves pieredzi

Savukārt Valdmane akcentēja, ka Grēta ir tikai pusaudze ar nelielu dzīves pieredzi, un tas mudina uz pārdomām, ka, glorificējot tik jauniņu aktīvisti, kāds viņu virza un manipulē ar viņu, iespējams, savu savtīgo mērķu labā.
“Pastāv varbūtība, ka šajā gadījumā tiek ļaunprātīgi izmantots teiciens “ar bērna muti runā patiesība”,” viņa pieļauj.

Grēta Tūnberga.
Foto: Frederick Florin/AFP/SCANPIX/LETA

Vienlaikus psiholoģe atzina, ka piekrīt Danijai Džekilai, sakot, ka cilvēki ar Aspergera sindromu dažkārt var paveikt sabiedrības labā daudz vairāk nekā parasti ļaudis, jo, iespējams, ir altruistiskāki, drosmīgāki, neatlaidīgāki un neatkāpjas no sava mērķa.

Grēta ir viesojusies daudzās pasaules valstīs, bet viņa atsakās lidot.

Viņai bija nepieciešamas 32 stundas ar vilcienu, lai nokļūtu Davosā, Šveicē un piedalītos Pasaules ekonomikas forumā. Viņa arī divas nedēļas kuģoja ar jahtu bez emisijām pāri Atlantijas okeānam, lai nokļūtu Ņujorkā ANO augstākā līmeņa sanāksmē par klimata pārmaiņām.

Jau vēstīts, ka Tūnberga ANO klimata samitā Ņujorkā 23. septembrī pasaules līderiem emocionālā runā pārmeta savas paaudzes nodošanu, pietiekami aktīvi necīnoties pret siltumnīcefekta gāzu emisiju. Grētas uzstāšanās ieguva milzu publicitāti, un daudzi cilvēki viņi nosaukuši par varoni, kāda pasaulei jau sen bija vajadzīga.

Grēta Helsinkos.
Publicitātes foto

Tūnberga kopā ar vēl 15 citiem jauniešiem ir iesniegusi ANO sūdzību apgalvojot, ka piecas no pasaules lielākajām ekonomikām, tostarp Vācija, Francija, Brazīlija, Argentīna un Turcija, ir pārkāpušas cilvēktiesības, neveicot atbilstošus pasākumus, lai apturētu klimata krīzi.

Kas ir Aspergera sindroms

Aspergera sindroms ir viens no autiskā spektra traucējumu veidiem. Cilvēkiem ar Aspergera sindromu mēdz būt grūtības trīs jomās – valoda un komunikācija, sociālās attiecības, grūtības elastīgajā domāšanā un iztēlē. Mēdz būt arī izmainīts (paaugstināts vai pazemināts) sensorais jutīgums – cilvēks savādāk izjūt dzirdes, redzes, taustes, ožas un garšas sajūtas.

Parasti šiem cilvēkiem mēdz būt kāda padziļinātu interešu joma, par kuru viņi var uzkrāt ļoti daudz zināšanu un nereti izcili darboties šajā jomā.

Personai ar Aspergera sindromu patīk runāt par savām interesēm, nepainteresējoties, vai sarunu partnerim tas ir interesanti vai nav. Sarunā var detalizēti “izplūst” ļoti daudzos faktos, neatdalot svarīgāko no mazāk svarīgā, un, neapšaubāmi, ja sarunu partnerim šī tēma neinteresē, tad no pilnvērtīgas sarunu izveidot neizdodas. Bieži vien iztrūkst acu kontakts, kas sarunu apgrūtina vēl vairāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.