Multimediāla deju izrāde "Latvju zīmēs rotāties"

Šodien pirmizrādi kinoteātrī piedzīvos unikāls notikums – multimediāla dejas izrāde “Latvju zīmēs rotāties” 11


No šodienas, 29. janvāra, Forum Cinemas kinoteātrī “Kino Citadele” būs skatāma multimediālā deju izrāde “Latvju zīmēs rotāties”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Tas būs īpašs un unikāls notikums latviešu skatuviskās tautas dejas vēsturē, jo ierastā stadiona vai skatuves formāta vietā zīmes kārtosies digitālā vidē, saplūstot simtiem dejotāju ar tradīciju, animācijām un montāžas iespējām.

Sarunā dažas dienas pirms pirmizrādes projekta idejas autore un horeogrāfe Dagmāra Bārbale atzīst, ka galvenais uztraukums ir par to, kā cilvēki reaģēs uz šo darbu, jo nekur citur pasaulē tik liela mēroga multimediāls dejas notikums līdz šim vēl nav radīts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tajā pašā laikā mieru viņai palīdz saglabāt tas, ka, atšķirībā no dzīvā izpildījuma koncertiem, šajā gadījumā galarezultāts ir zināms un gatavs, līdz ar to nav jāuztraucas par cilvēcisko faktoru – ka kāds saslims un neieradīsies uz koncertu vai nenolīdzinoties izjauks dejas zīmējumu, kas nozīmē, ka principā visa atbildība šobrīd ir tieši uz tehnoloģijām.

Intervijā žurnālam “Dance.lv” Dagmāra pastāstīja to, kā radusies ideja par šāda koncepta deju izrādi: “Latvju zīmēs rotāties” radās apstākļos, kad latviešu skatuviskās tautas dejas dejotāji ilgstoši nedrīkstēja strādāt, kā ierasts, jo Covid-19 ierobežojumu dēļ uz ļoti ilgu laiku tika apturēts klātienes mēģinājumu process, koncerti un citi pasākumi, kas ir bijis pamatu pamats šai amatiermākslas kustībai.

Šo laiku katrs ir pavadījis citādi. Ir kolektīvi, kas, paņēmuši garāku pauzi savā darbībā, gaida, kad pandēmija beigsies un viss atkal būs, kā ierasts. Citi turpina darboties, meklējot jaunus risinājumus – attālinātais mēģinājumu process, video projekti u. c.

Mūsu radošā komanda pieder pie tiem otrajiem, kas ieraudzīja milzīgu potenciālu tajā, kas citiem šķiet biedējošs.

Daudzi uzskata, ka skatuviskā tautas deja nav dejojama vienatnē, ka mūsu nozares dejotājam nav pa spēkam individuālā filmēšanas procesā panākt to tehnisko un māksliniecisko kvalitāti, kādu mūsu skatītājs ir pieradis redzēt. Man gribētos cerēt, ka ar šo izrādi mēs parādīsim pretējo!”

Jāpiemin arī tas, ka 2020. gada pavasarī Dagmāra Bārbale skatītājiem nodeva video klipu “Saules zīmē rotāties”, kurā viena pati 36 kvadrātiņos izdejoja dažādas horeogrāfijas, kas kopā veidoja latvju rakstus un zīmes. Šis darbs saņēma “Dejas balvas 2019-2020” nomināciju kategorijā “Skatuviskās tautas dejas iestudējums vai notikums” un tam tika piešķirta arī lsm.lv skatītāju balsojuma balva kategorijā “Dejas notikums”. Šo noteikti varētu uzskatīt par atspēriena punktu vērienīgajam notikumam, ko no šodienas varēsim vērot uz lielā ekrāna.

Ikviens, kas piedalījies multimediālās deju izrādes filmēšanas procesā, var apliecināt, ka dalība šajā projektā ir bijusi izaicinoša un neierasta, jo katrs dalībnieks ir filmējies vienatnē, tikai aptuveni nojaušot, kādi deju raksti veidosies, kuri dejotāji atradīsies blakus un kā to visu papildinās video mākslinieku radītā scenogrāfija.

Reklāma
Reklāma

Dagmāra atklāj, ka liels ieguvums jau līdz šim ir atziņa, ka projekts ir bijis vajadzīgs ne tikai viņai pašai kā deju skolotājai un horeogrāfei, pandēmijas laikā sēžot mājās un nezinot, ko iesākt, bet arī katram dejotājam, kas tajā piedalījies: “Ir ļoti liela atgriezeniskā saite, bet viņa nav par rezultātu, jo rezultātu jau neviens vēl nav redzējis, bet tieši par to procesu.

Lasot dejotāju atsauksmes, es atceros, cik tas bija tajā laikā svarīgi, ka ir kaut kāds projekts, kaut kāds mērķis, kam gatavoties, un ka viņš ir bijis svarīgs ne tikai man un ne tikai maniem dejotājiem, bet arī citu ansambļu dejotājiem.

Viņi ļoti novērtē to, ka viņiem ir bijusi iespēja šajā piedalīties. Un, protams, ne tikai dejotāji, bet arī mūziķi, koris un citi iesaistītie.”

Multimediālās deju izrādes “Latvju zīmēs rotāties” filmēšana ilgusi vairāk nekā trīs mēnešus, tajā piedalījušies ap 600 latviešu skatuviskās dejas dejotāji no septiņpadsmit Latvijas A grupu ansambļiem, Saulkrastu koris “Anima”, Bungu un dūdu mūzikas grupa “Auļi”, mūziķi Otto Trapāns, Undīne Balode, Jānis Kalniņš un Latvīte Cirse.

Filmēšanas procesā iegūti 30 000 video faili jeb 196 stundu garš materiāls, lai taptu aptuveni stundu ilga multimediāla dejas izrāde.

Tāpat kas nebijis skatuviskās tautas dejas kontekstā ir skaņas kvalitāte, ar kādu šī izrāde piedāvā ieklausīties 15 oriģinālos, tautas dziesmu tekstos balstītos Mārtiņa Miļevska radītos skaņdarbos. Skaņu režisors Kaspars Bārbals studijā “LAUSKA” izrādes skaņu celiņu izveidojis visaptverošajā un telpiskajā Dolby Atmos formātā.

Projektu īsteno mākslinieciskā darba grupa – idejas autore un horeogrāfe inscenētāja Dagmāra Bārbale, režisors Reinis Suhanovs, komponists Mārtiņš Miļevskis, vokālo aranžējumu autore Laura Leontjeva, video režisors Reinis Blūms un skaņu režisors Kaspars Bārbals. Multimediālā dejas izrāde “Latvju zīmēs rotāties” tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un biedrību “Vektors”. Atbalsta – Forum Cinemas, Rīgas Tehniskā universitāte, Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Ielūkojies multimediālās deju izrādes “Latvju zīmēs rotāties” tapšanas procesa aizkulisēs:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.