FOTO: Shutterstock

SOS! Mājai aizsalis ūdensvads! Kā glābt situāciju? 8

Aizsalis ūdensvads. Nepatīkamākā situācija, kas var piemeklēt privātmāju ziemā, īpaši, ja akai jau sen vairs nav spaiņa, bet mājā ir automātiskā veļas mazgājamā mašīna, duša un citas ērtības, kas izmantojamas vien tad, ja ūdensvadā ir ūdens.

Reklāma
Reklāma

Bīstamās vietas – pamati un akas grodi

Kokteilis
5 datumi, kuros dzimst vislielākie egoisti 3
VIDEO. Lizuma puses autoavārijā bojā gājušās meitenes klases audzinātāja: “Visi esam dziļās sērās…” 38
Veselam
Aizmirsti par brīnumdiētām! Pētījums atklāj 6 pavisam vienkāršus noslēpumus efektīvai svara zaudēšanai
Lasīt citas ziņas

Ja ūdensvads aizsalis posmā, kur tam var piekļūt, situācija nav tik bezcerīga. Aizsalušo posmu var atkausēt, izmantojot, piemēram, celtniecības fēnu, un ūdens atkal tecēs. Savukārt caurulēm jāierīko pietiekams siltinājums, lai problēma neatkārtotos.

Viena no vietām, kur ūdensvads aizsalst visbiežāk, ir mājas pamati. Betons visai labi vada aukstumu, tāpēc ūdensvada caurule bieži vien aizsalst tur. Jāpievērš uzmanība arī vietai, kur ūdensvads šķērso akas grodu. Lai arī akā siltumu nodrošina tajā esošais ūdens, aukstums no augšpuses pa betonu iekļūst dziļi akā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bīstamas ir arī vietas, kur ūdensvadu šķērso celiņi, no kuriem ziemā regulāri tiek tīrīts sniegs. Lai cik dīvaini tas izklausītos, sniegs šajā gadījumā kalpo kā siltumizolācija. Ja sniega nav – zeme sasalst daudz dziļāk.

Daudz bēdīgāk, ja aizsalis caurules posms, kam nevar piekļūt. Ja vien nav vēlēšanās rakt sasalušu zemi, risinājums diemžēl nāks tikai kopā ar pavasara iestāšanos, kad atkusīs ne tikai sasalusī grunts, bet arī ūdensvads. Tālredzīgāk ir parūpēties par ūdensvadu, kamēr tas nav aizsalis.

Jāsilda ar elektrību

Problēmu var atrisināt, izmantojot speciālus elektriskos sildelementus, kuros elektriskā enerģija tiek pārvērsta siltumā. Šādus sildošos kabeļus var ierīkot gan ārpus caurules, gan, lietojot speciālas pārejas, ievietot tieši ūdensvada caurulē. Šādā gadījumā tos iespējams ievietot ūdensvadā arī tad, kad tas jau ierakts zemē.

Ūdensvada apsildīšanai visbiežāk izmanto divdzīslu kabeļus. Tā dzīslas vienā galā savieno kopā, bet otrā pievieno strāvas avotam.

Nopērkami arī pašregulējošie sildošie kabeļi, kuros starp vadiem iestrādāts īpašs pusvadītājelementu materiāls, kas regulē strāvas plūsmu atkarībā no apkārtējās vides temperatūras, – jo tā zemāka, jo izdalās vairāk siltuma. Caurulēs ievietojamo kabeļu cena var sasniegt 10 eiro par metru un vairāk.

Visi sildošie kabeļi iestrādāti izturīgā izolācijā, kas papildināta ar zemējuma ekrānu. Parasti komplektā ar kabeli tiek pārdota tā aukstā daļa – savienojums ar elektrotīklu. Tā var būt jau rūpnieciski piestiprināta, taču visbiežāk savienojums jāizveido pašam. Komplektā ietilpst arī savienojums abu vadītāju gala sastiprināšanai un speciāli izolācijas materiāli.

Reklāma
Reklāma

Atkarībā no sistēmas komplektācijas var būt nepieciešams iegādāties arī termoregulatoru, kas regulē strāvas piegādi un līdz ar to arī kontrolē sildelementa darbību.

Ierīkojot sildelementu ūdensvada caurules iekšienē, pietiek, ja tā jauda ir 10 W/m. Ierīkojot apsildi no caurules ārpuses, puscollas caurulei nepieciešams sildītājs, kura jauda ir 17 W/m, 3/4 collas caurulei – 27 W/m.

Svarīgi

Ievietojot kabeli caurulē, būs vajadzīgs arī speciāls blīvējošais savienojums (izmaksas – ap 20 eiro) un trejgabals, ko pievieno ūdensvadam. Blīvējošajā savienojumā ir gumijas konuss, kuru saspiežot tiek novērsta šķidruma izplūšana no sistēmas.
Jāņem vērā, ka caurules iekšpusē sildelementu nedrīkst ievietot, ja tam jāšķērso krāni, aizbīdņi, asi pagriezieni.
Ievietojot ūdensvada caurulē sildelementu, tās lietderīgais iekšējais diametrs samazināsies, un ūdens apjoms, kas vienlaikus plūdīs pa cauruli, būs mazāks.
Iegādājoties kabeli ūdensvada apsildīšanai no iekšpuses, jānoskaidro, vai tā izolācija ir piemērota saskarsmei ar pārtikas produktiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.