“Tas jau ir kļuvis skaidrs visiem, ka ir jāgatavojas!” Slaidiņš norāda uz nepilnībām, preventīvi gatavojoties karam 0
Kara situācijā svarīga nav tikai armijas gatavība – visai sabiedrībai kopumā jāspēj darboties kā vienotam mehānismam. No tā, cik cieši sadarbosies militārais un civilais sektors, būs atkarīgs, vai spēsim pasargāt cilvēkus, nodrošināt palīdzību ievainotajiem un saglabāt kārtību, sarunu festivālā “Lampa” sacīja NBS majors, Zemessardzes štāba virsnieks Jānis Slaidiņš.
“Ne jau somas visu izšķirs – te ir ļoti svarīgi, kā militārais virziens sadarbosies ar civilo,” uzsver militārais eksperts Jānis Slaidiņš, norādot uz būtiskākajiem izaicinājumiem, ar kuriem var nākties saskarties, ja Latvijā izveidotos kara situācija.
Šādā gadījumā daudz kas būs atkarīgs no pašvaldībām un pilsētām. Jautājumi, uz kuriem jāspēj rast atbildes, ir daudzi un nopietni:
- kur ietu bēgļi;
- kur tiktu pabaroti cilvēki;
- kur nogādātu ievainotos;
- kur atrastos degvielas krātuves;
- kā tiktu mobilizēti atvaļinātie un pensijā esošie mediķi?
a
Tie nav jautājumi tikai aizsardzības nozares ietvaros, tā ir visa sabiedrība kopumā, kam jāspēj reaģēt.
“Nevaram gaidīt, kad situācija kļūs vēl sliktāka. Skaidrs, ka plāns ir tikai papīrs. Jāzina galvenie virzieni, uz kuriem jāstrādā, tāpēc sadarbība starp bruņoto spēku speciālistiem un civilajām struktūrām ir izšķiroša,” uzsver Slaidiņš.
Viņš uzsver, ka šobrīd vissvarīgākais ir domāt, kā paglābt iedzīvotājus, kā viņus izvest no bīstamām zonām un kur viņiem tālāk doties.
Slaidiņš atgādina, ka vēsture ir mācība. Viņš piemin 2014. gadu, kad Rietumu nostāja bija pasīva: “Toreiz domāja – iekšējais konflikts bijušajā padomju telpā.” Nekas īpašs, nekas nopietns. 2022. gadā domas bija līdzīgas. Bet 2023. gadā kļuva skaidrs – arī Rietumiem jāgatavojas, ka Krievija var radīt dažādas situācijas. 2024. gadā tas jau ir kļuvis skaidrs visiem, ka ir jāgatavojas.
Slaidiņš atsaucas uz teicienu: “Gribi mieru – gatavojies karam.”