Te ir mana dzimtene: Alvila Berga latvieša definīcija 0

Latvieši svešumā – šī formula literatūrā nav nedz jauna, nedz pārsteidzoša. Un tomēr katru reizi ir interesanti saprast, vai ir pateikts kas jauns par to, kā ārpasaule iedarbojas uz “puikām no Rēzeknes” – tā vienu no sava stāsta “Tetovētāja piektā stunda” galvenajiem varoņiem dēvē bijušais darba migrants Alvils Bergs.

No spilgtākajiem migrantu stāstiem, kas re­ālo pieredzi iekausē literārā darbā, jāatceras Viļa Lācīša prātojumi un traģikomiskais Laimas (toreiz Muktupāvelas) Kotas romāns “Šampinjonu derība”. Savukārt kinoreklāmas mākslinieks no Jūrmalas, vārdā Alvils Bergs, savā pirmajā grāmatā konsekventi meklē radoša migranta dzīves jēgu svešumā. Viens ir stāsts “Barsa”, kas Barselonas tēlu paradīzes dārza nozīmē izmanto maksimāli – tā ir sapņu zeme, uz kuru galvenajam varonim Dināram gribas aizbēgt, turklāt tur viņš būs prom no savas nevainojami rūpīgās krievu draudzenes Annas, depresīvās latviešu draudzenes Elīzas, toties kopā ar neatklāta rakstura pārmīlīgo Žizeli. Kas līdzīgs notiek arī “Tetovētājā” – tetovēšanas aroda naudīgumu un mazākkaitīgumu atklājušais klūgu pinējs Georgs redz ainas no šausmīgi izvirtušās Retumu pilsētas dzīves, lai tomēr arī pats kļūtu par tiešu kaisles upuri un nokļūtu Barsā. Viņam nav saprotams, kā var nožogot upi, pat ja tas ir netīrs pilsētas kanāls.

Berga varoņi vairs nav latvieši celtniecības laukumos un dārzeņu pakošanas fabrikās, tie ir “latviešu mazā inteliģence”, ne mazāk cienīti un godāti Eiropas sabiedrībā kā jebkurš savējais. Par spīti profesionālajiem panākumiem gan dominē noskaņa “tikai neaizmirsti, ka nevienam neesi vajadzīgs” (9). Ar šo pretrunu sevī vajadzētu cīnīties arī stāstu varoņiem, domājams, tāpēc ir nepieciešama sapņu zeme Barsa, kas sauc kaislīgāk par Adamovas ezera krastu. Barsa viltīgi aicina arī lasītāju, lai gan saturiski, pēc Berga, Barsa ir antitēze latviskām vērtībām – darbam, stabilitātei, rūpēm par savu zemi un īstai mīlestībai.

Autora vēlme nedaudz pamācīt un pārmācīt zinātkāro lasītāju ir cienījama, lai gan nekļūst skaidrs, kāpēc pēkšņi Latvija, pat ja tā ir dziļā Latgale, tik ļoti atšķiras no kaislību, reibinošu vielu pārņemtas Derbijas, Barsas vai Rīgas? Pats autors jau pirmajā stāstā tēlaini izsakās, ka “uz melnbaltā šaha laukuma vairs nevar spēlēt ar vienkāršiem divu krāsu kauliņiem” (7), ar to varbūt domājot arī globalizāciju, toleranci un citas Rietumu vērtības skatā uz ārpusi, ne tikai iekšpusi. Interesants šajā kontekstā ir latviešu inteliģentā vīrieša tēls – pēc Berga stāstītā palicis prātā, ka tas ir kotletes štopējošs, alu un savu brīvību cienījošs radījums, kuram ir, iespējams, smaga nepieciešamība pēc skaistām sievietēm, dažreiz neizskaidrojami muskuļota vai vismaz spēcīga miesasbūve un viegla nosliece uz homofobiju. Latvieti, uz kurieni? – autors it kā sauc no grāmatas lappusēm. Ja latvietis ir “iztaisnojis saknes” un zina, kas tam nepieciešams, piemēram, grozu pīšana, tad autors ļauj viņam atgriezties. Savukārt, ja latvietis ir nedaudz zudis izvēļu priekšā, tad Bergs, visdrīzāk, atstās to pamocīties turpat, kamēr nebūs vēlreiz vīlies brīvās Rietumu pasaules nesavienojamībā ar latviešu dvēseli. Labi, ka nevienu no šiem latviešiem nav žēl, tie nekļūst par ideālu.

Tēlainība ir viens no Berga prozas ieročiem, jo bez neveiklām vietām kā dialogā dzirdamā “šitās bedres nelaimīgās maukas” (14) autors prot uzburt ļoti reālistiskas ainas, kuras ir vēlme pārlasīt – dažreiz arī aiz neticības savām acīm. Piemēram, tēlojot bezpajumtnieku bohēmu, autors norāda, ka latvietība arī šeit ir devusi radošus asnus, kad diplomēts latviešu jurists vietējiem vielu cienītājiem par godu izdomā spēli par Sidraba birzi, kas patiesībā ir orģijai līdzīgs meiteņu gājiens caur vīriešu rindu. Citviet Bergs kļūst lirisks un atgādina, ka latviska vērtība ir arī dabas tuvums, skaistums un iemiesojums Purvīša gleznās, tādējādi sniedzot ne tikai ļoti daudzbalsīgu, bet arī kultūras citātiem papildinātu tekstu. Protams, spilgtās ainas saistītas galvenokārt ar to, ka Bergs un viņa varoņi ir profesionāli vizuāļi.

Stāsti nav par Barsu, bet par dzimteni. Strauja un skaļa ir Alvila Berga latvieša definīcija: “Latvietis ir unikāls ar to, ka ir ziemeļu samurajs, vientuļš cīnītājs, vientuļš zobenu kalējs, vientuļš dzejnieks, gleznotājs, dievlūdzējs.” (109) Ar ko latvietis cīnās pie Adamovas ezera? Ar ko Londonā un Barsā? Vientulībā ar sevi pret sevi? Tālāk autors min arī latvieša lēnīgumu, kas ir spēks; citur viņš caur kādu viedu Adamovas klūgu pīšanas meistaru cildina klusēšanu Latvijā. Pēdējam pavisam negribas piekrist. Jaunu latvietības saglabāšanas formulu radīšanas karstumā, šķiet, autors tomēr nodara sev pāri, jo arī pats ar šo grāmatu neklusē un nav vientuļš cīnītājs. Sprīdītis, Dullais Dauka, Donkihots – tas ir pietiekami skaļi, lai atbalsotos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Jānis Slaidiņš: Krievi pastiprina savus spēkus Ļeņingradas apgabalā, lai veiktu lidojumus virs Baltijas jūras
Kāds sods draudēs jauniešiem par izvairīšanos no Valsts aizsardzības dienesta? Skaidro AM pārstāvis
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
FOTO. “Mani visu laiku dzīve ir mocījusi…” aktieris Mārtiņš Vilsons ar asarām acīs atceras par smagāko, ko piedzīvojis dzīvē
Skatītājs jautā: Valstī nav naudas medicīnai, bet kāpēc atrod miljonus, lai varētu padancot?
Lasīt citas ziņas
“Aizvestie. Neaizmirstie.” Levits par izsūtīšanām: Mums ir pienākums atklāt pasaulei Krievijas patieso seju
Aizvadīta Zemes stunda! Miljoniem cilvēku pasaulē izslēdza apgaismojumu, veltot šo stundu Zemei
VIDEO. Amata trako – VUGD bijis spiests doties palīgā upē iekritušam laivotājam
Neaizmirsti – naktī uz svētdienu ir pāreja uz vasaras laiku. Pulksteņa rādītāji jāgriež stundu uz priekšu
“Būvniecība ir segments, kas digitalizējas lēni.” Ēku automatizācijas projektu īstenotāju “Echoo Group” pieredzes stāsts
21:10
Anda Līce: Ukraina šajā ziņā ir kļuvusi par lakmusa papīru visai pasaulei
20:22
Ostapenko iekļūst Maiami “WTA 1000” turnīra astotdaļfinālā
20:17
FOTO. Stiliste Žanna Dubska “heiteru” dēļ kādu brīdi ir nolēmusi iepauzēt ar piedalīšanos TV šovos
FOTO. Sabiedrības krējums pulcējas Dailes teātra “Kaukāziešu krīta aplis” pirmizrādē
FOTO. Saulkrastos ūdenī nolaists pirmais šogad uzbūvētais kuģis – tas tapis pusgada laikā
Juris Lorencs: Tagad Moldovas un Rumānijas iedzīvotāji beidzot runā vienā valodā – ne tikai “de facto”, bet arī “de iure”
Kāds sods draudēs jauniešiem par izvairīšanos no Valsts aizsardzības dienesta? Skaidro AM pārstāvis
Vai patiešām 123 valstis ir pavisam aizvērtas Krievijas prezidentam? Jurists: “Tas ir diezgan īpatnēji”
Vēstnieks paziņo, ka Polija iesaistīsies karā, ja Ukraina zaudēs. Ko nozīmē šāds paziņojums?
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Zelenskis: Munīcijas trūkuma dēļ Ukraina pagaidām pretuzbrukumu nevar sākt
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Britu izlūki: Pēc nepārliecinoša uzbrukuma Krievija Ukrainā atgriežas pie aizsardzības
Vieni vienlīdzīgāki par otriem jeb kāpēc Saeimas ēkā joprojām ir oficiāla smēķētava?
VIDEO. Ārsts apgalvo, ka viņa ķermenis bioloģiski ir 20 gadus jaunāks par viņa vecumu. Pieci ēdieni, ko viņš ēd, lai būtu “mūžam jauns”
Mediķi ceļ trauksmi – pieaug narkotiku lietotāju skaits un nāves gadījumu skaits no pārdozēšanas
Pirms “Nord Stream” eksplozijām gāzesvadu tuvumā bijuši vairāki Krievijas karakuģi
Kas ar ko izcili labi sader ēdienos? Pieredzējušo saimnieču virtuves gudrības
VIDEO. Neparasta kafejnīca – apmeklētāji “iegremdējas” baseinos, kas pilni ar košām koi karpām
Latvijai Amerikā neviens lēto gāzi “pakaļ nemeta”
VIDEO. Lietuvas slēptās kameras nofilmē, kādām metodēm nelegālie migranti šķērso Baltkrievijas robežu
“Ķīnai ir vajadzīga nesabrukusi, bet vāja Krievija – paklausīga”, Ķīna tam jau laikus gatavojās, tā pētniece
Reizē ar pavasari klāt arī mājas ģenerāltīrīšana. Plašs padomu klāsts veiksmīgākam darbam
Rīgas Zoodārzs brīvdienās īpašā Pavasara maršrutā aicina aplūkot nesen dzimušos zvēru mazuļus
Bites sāk sezonu – jāiet steigšus skatīties, kas notiek dravā. Kā pavasari sagaida bites?
Svētdien palaikam gaidāms lietus, laiks būs dūmakains
Daudzas deportēto Latvijas pilsoņu personu lietas tā arī palikušas dažādos Krievijas arhīvos…