Foto – Juris Kalniņš

Ankipāns: Sezonas sākumā hokejs sāka atgādināt florbolu 0

Kontinentālās hokeja līgas (KHL) pārbaudes spēlēs pirms turnīra un tā sākumā tika daudz spriests un runāts par tiesnešiem. Pārmaiņas noteikumu traktējumā lika svilpēm skanēt ļoti bieži, par ko visai kritiski izteicās gandrīz visu komandu pārstāvji. Tagad noraidījumu jūra izžuvusi. Spēlētāji kļuvuši uzmanīgāki vai tiesneši vairs nav tik strikti?

Reklāma
Reklāma

Tīrīsim hokeju!

RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
TV24
“Mēs ceram uz taisnību!” Sabiedrība sašutusi par soda apmēru ārstam, kura dēļ mira jauna sieviete 50
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni 10
Lasīt citas ziņas

KHL čempionāta atklāšanas spēlē, tiekoties Magņitogorskas “Metallurg” un Maskavas “Dinamo”, abas komandas kopā sapelnīja 17 noraidījumus, 15 no tiem – par turēšanu ar nūju, turēšanu ar rokām vai sitienu ar nūju. Tieši uz šīm darbībām tiesneši skatījās kā jukuši, un gandrīz jebkurš pieskāriens tika traktēts kā noteikumu pārkāpums, izsaucot treneru neapmierinātību.

No čempionāta pirmajās trīs dienās kopā aizvadītajām 11 spēlēm nevienā kopējais soda minūšu skaits nebija mazāks par 26. Vistrakāk gāja Bratislavā, kur “Slovan” un “Medveščak” vienādos sastāvos nospēlēja mazāk par desmit minūtēm. Bet, piemēram, no 23. līdz 26. oktobrim aizvadītajos 15 mačos maksimālais soda minūšu skaits ir 26, un arī tikai vienā spēlē. Salīdzinot šos divus periodus, vidēji mačā piespriestais soda minūšu skaits samazinājies no 35 līdz 18. Jāpiebilst – 
nav ņemti vērā lielie un disciplinārie sodi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Rīgā uz “Latvijas dzelzceļa” kausa izcīņas turnīru bija ieradies KHL tiesnešu departamenta vadītājs Aleksandrs Poļakovs un tiesnešus mācīja riktīgi: nu mēs tagad tīrīsim hokeju! Tiesneši īsti nesaprata, par ko dot sodu un par ko ne, arī komandas bija neizpratnē. Es jau uzreiz teicu, ka pēc mēneša viss nostāsies savās vietās un visi spēlēs normālu hokeju. Tā arī notika,” man stāsta Latvijas Hokeja federācijas tiesnešu sektora vadītājs Andrejs Zaķis, kurš pilda arī videotiesneša pienākumus Rīgas “Dinamo” spēlēs. “Uz dažām niansēm tagad skatās vairāk, piemēram, ja nūja ir starp rokām. Tas tādēļ, ka tu spēles epizodē iegūsti pārsvaru, labumu no netīrās spēles. Sākumā sodīja arī par to, ja uzsit ar nūju pa pretinieka biksēm, bet spēlētājs to dara nevis lai atņemtu ripu, bet gan lai pretinieks sajūt, ka viņš ir klāt, lai nervozē. Par visu nevar svilpt, jo hokejs nav daiļslidošana.”

Šim eksperimentam bija tikai viens mērķis – pieradināt krievus pie starptautiskās tiesāšanas manieres, jo uzskata, ka pasaules čempionātos un olimpiskajās spēlēs tiesā daudz striktāk, bet krievi tam nav gatavi. “Viņi redzēja, ka visām izlasēm, arī jauniešu, starptautiskajos mačos ir ļoti daudz sodu, tāpēc tiesnešiem ieteikts, ka hokejam jābūt tīrākam,” norāda Zaķis. Viņaprāt, sezonas gaitā arbitri ir adaptējušies un labāk atšķir tīšu rupjību no tehniska paņēmiena.

Laiž garām

“Tiesneši ļauj spēlēt vairāk, un viss aizgājis pa vecam. Viņi gan teic, ka hokejisti pieraduši un vairs neķeksē – droši vien arī tā ir taisnība,” Rīgas “Dinamo” treneris Ģirts Ankipāns spriež, ka pielāgojušās abas puses.

Viņa skatījumā čempionāta sākums bijis absurds: “Spēli izšķīra tikai specbrigādes – ja tev labs vairākums, tad uzvari. Pārējais aizgāja otrajā plānā, cīņa bija statiska – izspēlē vairākumu vienā zonā, tad otrā. Hokejs interesants ar to, ka ir ātrs un ass sporta veids, visi skrien un sitas gar bortiem. Nepatīkami bija, ka pacel nūju vai nedaudz uzsit, un uzreiz skan svilpe. Tas mazliet atgādināja florbolu. Hokejs nevar būt tik tīrs. Tas ir netīrs sporta veids, kurā jāatstāj iespēja uzvarēt ar fizisko spēku, ar raksturu. Ne jau sitiens pa nūju izšķir spēles likteni.”

No KHL vadības nav bijuši oficiāli vai neoficiāli ziņojumi, ka atgriežamies pie iepriekšējiem standartiem. Ankipāns tos arī negaida, jo “neviens negrib atzīt, ka kļūdījies”.

Rīgas “Dinamo” uzbrucējs Juris Upītis: “Viņi sapratuši, ka bija mazliet par traku. Sākumā par katru pieskārienu deva divas minūtes, un spēle kļuva neinteresanta. Skatītājiem it kā patīk, ja ir vairākums un mazākums, bet spēlētājiem zuda jēga. Ķeksēt jau vispār nedrīkst, bet dažreiz tiesnešu lēmumi bija neloģiski.”

Reklāma
Reklāma

Upītis šosezon nav nopelnījis nevienu noraidījumu. “Man allaž ir bijis maz sodu, KHL turnīra 64 spēlēs kopā tikai četras minūtes, cenšos no tā turēties pa gabalu. Neesmu ar tik lieliem gabarītiem, spēka spēli spēlēju, bet, kad lielie spēlētāji iedod iekšās, reizēm izskatās, ka ir pārkāpums,” teic 23 gadus vecais uzbrucējs. “Cenšos strādāt ar kājām un vispār neķeksēt. Tie jaunie noteikumi visu laiku ir galvā.”

Viņa komandas biedrs Roberts Bukarts uzskata, ka spēlētāji savu stilu nav mainījuši, bet tiesneši gluži vienkārši izdarījuši secinājumus: “Manuprāt, mums nezinot, tika sarunāts nedot noraidījumus tik daudz kā sākumā. Tad hokejs bija tāds, ka vajadzīgas trīs vairākuma maiņas – noraidījumu bija tik daudz, ka pārējie vispār netika spēlēt. Tagad tas pazudis. Ķeksēšanu fiksē ļoti strikti, bet visu pārējo – grūšanu mugurā, klupināšanu – laiž garām.”

Rīgas “Dinamo” tiesāšanas manierei spēja pielāgoties vislabāk un ar 21 spēlē nopelnītajām 174 soda minūtēm ir KHL disciplinētākā komanda. “Mums nav bijuši lielie sodi, cenšamies no tiem izvairīties, jo tad ir ne tikai diskvalifikācijas, bet arī naudas sodi. Turklāt treneri vienmēr uzsver, lai nostrādājam ar kājām, lai neķeksējam, jo katrai komandai ir viena maiņa, kas ir ļoti laba vairākumā,” skaidro Bukarts.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.