Tomātu karaļu Bražūnu padomi – jāsteidz sēt papriku un asos piparus, tūlīt jau arī tomātus 0

Šomēnes svinam žurnāla “Praktiskais Latvietis” 25 gadu dzimšanas dienu, un 27.februārī iznāk izdevuma jubilejas numurs. Tajā varat lasīt arī stāstu par Bražūnu ģimeni, kuru dzīves ritms jau 38 gadus ir pakārtots tomātiem.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

Latvijā gandrīz katrs dārzumīlis audzē kādu no viņu izlolotajām tomātu šķirnēm. Saimniecības “Neslinko” trumpis ir sēklu kolekcija. Tajā ir gan tomāti, gan ķirbji, gan paprika, pipari u.c.

Patlaban ir īstais brīdis, lai pagūtu ieplānot un izaudzēt labus tomātu, paprikas, ķirbju u.c. dārzeņu stādus. Pirms liek sēklu zemē, Saiva Bražūne iesaka aprēķināt izstādīšanas laiku. Ja iesēj par agru, stāds pāraug, izstīdz, jo uz palodzes ir maz gaismas. Neapkurināmās siltumnīcās vai uz lauka stādus vajadzēs ne agrāk par maija beigām. Piemērots laiks stādīšanai ir tad, kad salnas garām un ievas noziedējušas. Sēšanas laiku rēķina šādi: tomātu stāds aug divus mēnešus, gurķis un ķirbis – mēnesi, paprika un pipari no sēšanas līdz laba stāda vecumam aug trīs mēnešus. Tātad patlaban jāsteidz sēt papriku un asos piparus, no marta vidus līdz mēneša beigām ir tomātu laiks. Aprīļa vidū ir laiks gurķim un tā radiem, kam sevišķi patīk siltums. Šāds sēšanas laiks neattiecas uz tiem saimniekiem, kuri siltumnīcas var apsildīt, ir gatavi dedzināt sveces, segt uz augiem kažokus, negulēt naktīs, lai tikai tiktu pie agrākas ražas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Audzējot tomātu stādus istabā uz palodzes, ieteicams blakus nolikt termometru. Nereti daudzi maldīgi uzskata, ka uz palodzes ir visgaišākā un siltākā vieta stādiņiem, jo apakšā radiators. Taču siltums no radiatora nepaaugstina temperatūru uz palodzes, jo caur stiklu un spraugām ieplūst vēsums, sevišķi naktī. Pāris pirmās dienas, kamēr sēkliņas mitrumā piebriest (tad tās sadīgs vienmērīgi), sējumu var turēt uz palodzes. Tad aptuveni nedēļu kastīti novieto siltākā vietā, lai sēklas spētu sadīgt. Pēc tam sējenīšus var likt atpakaļ uz palodzes, jo vēsumā labāk veidosies sakņu sistēma, augumiņš nestīdzēs. Naktī kastītes vajag novietot tālāk no loga.

Stādiem nav sakarības – jo lielāks, jo labāks. Pērkot jāskatās, kāda ir saknes un auguma attiecība. Liels rumpis ar ziediem mazā podiņā nesola labu ražu. Gudrāk ir iegādāties nelielu, druknu stādiņu. Protams, stāda izskatu nosaka arī šķirnes īpatnības.

Visu rakstu lasiet žurnālā “Praktiskais Latvietis”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.