Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Gatis Dieziņš/LETA

“Tu dzemdētu vēl?” – viena jautājuma dēļ soctīklos atklājas skarbā patiesība par bērnu audzināšanas izaicinājumiem 60

Sociālajā platformā “Threads” kāda lietotāja uzdeva pavisam vienkāršu, bet ļoti trāpīgu jautājumu, kurš izraisīja plašu un dziļi personisku diskusiju: “Tu dzemdētu vēl..ja? Kas ietekmē lēmumu?”

Reklāma
Reklāma
Viens bērns miris, otrs ievietots intensīvajā nodaļā: epidemiologi sāk izmeklēt streptokoka infekcijas avotu 50
Nedrīkst ignorēt: trīs pazīmes, kas liecina, ka D vitamīna ir par daudz
Krievu ģimenes lūdz neatgriezt no gūsta viņu tuviniekus, bet atstāt Ukrainā: kas noticis? 43
Lasīt citas ziņas

Reakcijas nebija ilgi jāgaida , desmitiem komentāru, pārdomu un stāstu, kas spilgti atklāj šobrīd sabiedrībā valdošās bailes, šaubas, cerības un prasības.

“Nu skatoties, kam. Sev – jā. Tīri valstij un demogrāfiskajai situācijai – pat par pusmiljonu nē,” raksta kāda sieviete, godīgi pasakot to, ko klusībā iespējams domā daudzi – bērna laišana pasaulē nav tikai bioloģisks vai emocionāls lēmums. Tas ir sociāls, politisks un ekonomisks jautājums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzi komentētāji akcentēja to, cik grūti pieņemt šādu lēmumu, ja apkārtējā vide nav droša un atbalstoša:

“Ja finansiāli to varētu atļauties (zem tā pieskaitu arī regulāras psihoterapeita vizītes, lai izārstētu psiholoģisko traumu no 1. dzemdībām un visu no tā izrietošo), ja varētu atrast darbu, ko savienot ar bērna kopšanu, jo vēlreiz piespiedu kārtā nestrādāt 5+ gadus ir drausmīgi, ja otra puse nevar viena pati normāli uzturēt ģimeni.”

“Neplānoju, bet ja? Ja zinātu, kad būs mierīgas debesis virs galvas, kad nebūs karš! Ja zinātu, kad veselība nepieviļ! Tie laikam vienīgie kritēriji!”

Īpaši spēcīgi izskanēja doma, ka vēlme pēc bērniem nesaskaras ar egoismu vai nevēlēšanos ziedoties, bet gan ar vēlmi bērnam nodrošināt kvalitatīvu un stabilu dzīvi.

“Es gribu bērnu, būt klātesoša mamma, bet negribu zaudēt savu finanšu labklājību, jo tas nozīmētu mazāk iespēju bērnam. Kamēr BKA nebūs 100% algas apmērā, jaunie vecāki nopietni pasargāti darba tirgū, nebūs pieejama valsts finansēta dzīvesvietas paplašināšana un skaidrs atbalsts jebkādas krīzes gadījumā – slimība, invaliditāte, darba zaudējums utt. – tikmēr neredzu iespēju.”

Šī diskusija vēlreiz parāda, ka jautājums par bērniem nav vienkāršs “jā” vai “nē”. Tas ir dziļi personisks, bet arī sistēmisks. Cilvēki vēlas drošību, cieņu un iespēju audzināt bērnus vidē, kas viņus neiztukšo, emocionāli vai materiāli.

Latvijas oficiālās statistikas dati apstiprina, ka dzimstība turpina samazināties. Šogad līdz šim brīdim, piedzimušas 6327 meitenītes un 6560 puisīši.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.