Māra Libeka
Māra Libeka
Foto: Valdis Semjonovs

Māra Libeka: Tur, kur reiz jau bijām 19

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
Lasīt citas ziņas

Kamēr nākamā gada valsts budžeta projekta izstrādātāji jau ir parūpējušies par augstāko valsts amatpersonu, ministru un Saeimas deputātu kosmisko algu lēcienu, tikmēr Latvijas slimnīcu vadītāji, gatavojoties ziemai, risina ļoti eksistenciālus jautājumus – pērk segas un domā, kā samaksāt milzīgos apkures rēķinus. Kovida pandēmijas laikā mediķi tika dēvēti gluži par varoņiem, jo viņi teju līdz pēdējam elpas vilcienam bija apņēmības pilni ārstēt un aprūpēt no vīrusa vissmagāk cietušos.

Taču tagad, kad pandēmija aiz muguras un sākusies apkures sezona, lielākā daļa slimnīcu ir saņēmušas informāciju no Nacionālā veselības dienesta (NVD), ka tām šī gada otrajā pusgadā ir būtiski samazināts finansējums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šāds “sods” tiek par to, ka slimnīcām pirmajā pusgadā bija ierobežotas vai aizliegtas iespējas sniegt plānveida ārstēšanu, jo pandēmijas laikā notika pārorientācija uz Covid-19 pacientu ārstēšanu. Plānojot finansējumu otrajam pusgadam, netiek ņemts vērā, ka situācija ir mainījusies.

Tiesa, pēc šī sašutuma NVD nelielu piešprici ir veicis – viena pacienta ārstēšanas izmaksas ir palielinātas par septiņiem procentiem, taču bilance tik un tā ir negatīva, jo energoresursu sadārdzinājums nav kompensēts.

Jāteic, ka slimnīcu vadītāji nav sēdējuši ar klēpī saliktām rokām, cerot tikai un vienīgi uz valsts finansiālu labvēlību energokrīzes apstākļos. Ir darīts savu iespēju robežās, lai samazinātu izdevumus par energoresursiem un ietaupītu.

Piemēram, Jelgavas slimnīca ir atteikusies no gāzes un pieslēgusies pilsētas siltumtīklam, kas nodrošina apkuri ar šķeldu, nosiltinājusi ēkas jumtu un veikusi citus priekšdarbus, lai samazinātu siltuma patēriņu. Ņemot vērā to, ka ziemā var gadīties arī neparedzēti apstākļi, slimnīca iegādājusies papildu siltās segas.

Savukārt Cēsu klīnika nosiltinājusi slimnīcas piecstāvu ēku un par savu naudu uzlikusi saules baterijas, bet pirms vairākiem gadiem ir uzstādījusi saules kolektorus, kas ražo silto ūdeni.

Tagad šī ārstniecības iestāde, ieguldot 74 tūkstošus eiro saules baterijās un līdz ar to savā budžetā paredzot 30% sadārdzinājumu, ceturto daļu elektrības saražo pati.

Taču izrādās, ka šīs ekonomijas dēļ klīnika ir nevis ieguvēja, bet reāli zaudētāja, jo tai nav tiesību pretendēt uz Veselības ministrijas atbalstu. Šajā gadījumā tas neveicina centību domāt un meklēt alternatīvas dārgajiem apkures resursiem.

Pretimnākšanu no valsts puses saņēmušas lielās slimnīcas, taču arī ne pilnībā. Piemēram, lielākajai valsts ārstniecības iestādei Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai (RAKUS) novembra un decembra apkures rēķinu apmaksai no prasītajiem četriem miljoniem ir piešķirti 2,3 miljoni eiro.

Bet kopumā energoresursu dārdzības segšanai visā apkures sezonas laikā RAKUS būs nepieciešami aptuveni 10 miljoni eiro. Kā sacīja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis, par to, lai šī naudas summa tiktu iekļauta 2023. gada valsts budžeta projektā, būšot jādiskutē ar jauno ministrijas politisko vadību.

Ja atbalstu nesaņemšot, tad, visticamāk, slimnīca gadu beigšot ar lieliem zaudējumiem un nebūs tā, ka pacienti to nejutīs. No pieciem RAKUS stacionāriem vislabākā situācija patlaban ir Biķernieku stacionārā, kur atkarībā no tā, kāda ir kurināmā cena, iespējams pārslēgties vai nu no gāzes uz “Rīgas siltumu”, vai otrādi.

“Līdzīgi vēlamies sakārtot arī “Gaiļezeru”,” sola Paeglītis. Bet, piemēram, Plaušu slimību centrs joprojām tiek apkurināts ar dārgo gāzi.

Visticamāk, daudzas slimnīcas paliks parādā siltumapgādes uzņēmumiem, un līdzīga situācija jau ir piedzīvota 90. gados. Toreiz pie vainas bija kurināmā trūkums un Rīgas slimokases nesamaksātie parādi ārstniecības iestādēm.

Piemēram, 1998. gada 1. augustā parādu dēļ Valsts traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca līdz apkures sezonas sākumam bija spiesta atteikties no karstā ūdens. Kā tad atzina slimnīcas toreizējais galvenais ārsts Valdis Zatlers, parādsaistības “Rīgas siltumam” nebija iespējams samaksāt, jo Rīgas slimokase 1997. gadā slimnīcai palikusi parādā 58 000 latu.

Mediķi iztikuši ar elektriskajiem karstā ūdens sildītājiem. Karstā ūdens trūkums bija jāpacieš gan pacientiem, gan arī ārstiem operāciju zālēs. Bet pirms gada slimnīcā apkure bija atslēgta telpās, kur netiek būtiski ietekmēta operāciju gaita un neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana.

Vēl bēdīgākā situācijā 1997. gada janvārī bija nokļuvusi toreizējā Rīgas pilsētas klīniskā ātrās medicīniskās palīdzības slimnīca (tagadējā Rīgas 1. slimnīca), kurai parādu dēļ “Rīgas siltums” noslēdza gan karsto ūdeni, gan arī apkuri.

Savukārt 1994. gada marts Rēzeknes pilsētas vēsturē bijis ievērojams ar divu pašvaldības uzņēmumu – Centrālās slimnīcas un “Siltuma” – attiecību noskaidrošanu Saimnieciskajā tiesā.

Negribas atkal atgriezties tur, kur reiz jau esam bijuši. Lai laiks mūs skolo, bet nevis pārmāca; lai vajadzība dara mūs dzīves gudrus, bet nevis lai nospiež, tādu padomu reiz devis rakstnieks un skolotājs Reinis Kaudzīte.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Top likums kredītu procentu likmju samazināšanai – bankas draud pārtraukt kreditēšanu
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
VIDEO. Ukraiņu karavīri apgūst Vācijas dāvināto “Biber” tanku priekšrocības tiltu celtniecībai
22:49
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
22:12
Circene: Lai redzētu, kur tā nauda aiziet, vispirms tā ir jāieliek vienā sistēmā
21:07
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Dārzs
Gribu pavairot lavandas krūmus! Ir divi veidi, kā to izdarīt
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
Pilnībā atjaunota avārijas dēļ slēgtā satiksme uz Tallinas šosejas
Mājas
Ekoloģiskākais un lētākais “veļas pulveris” – kastaņi. Praktisko padomi to izmantošanai veļas mazgāšanā
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Uzdodoties par bērniem, no senioriem divos mēnešos izkrāpj vairāk nekā 30 000 eiro
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
Pieaug Krievijas specdienestu agresīvu operāciju risks Latvijā
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Traģiska diennakts uz Latvijas auto ceļiem: satiksmes negadījumos gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp divi jaunieši
Patīkami jaunumi hipotekāro kredītu maksātājiem! Tiek virzīts likumprojekts, ar ko plānots palīdzēt 127 00 Latvijas ģimeņu
Receptes
Baravikas saldā krējuma mērcē ar kartupeļu klimpām