
Ukrainā notiek plaša mēroga protesti – Zelenskis paraksta likumprojektu, kas var sagraut valsts nākotni 0
Pirmdien Ukrainas Drošības dienests aizturēja divus Ukrainas Nacionālā pretkorupcijas biroja (NABU) darbiniekus aizdomās par saistību ar Krieviju un veica kratīšanas arī citiem biroja darbiniekiem saistībā ar citām apsūdzībām, ziņo ārvalstu mediji.
Otrdien tūkstošiem ukraiņu izgāja ielās Kijivā un citās pilsētās, aicinot Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski uzlikt veto likumprojektam, kas, pēc kritiķu domām, apdraud valsts pretkorupcijas sistēmu.
Šis protestu vilnis kļuva par pirmo plašo valdības kritiku vairāk nekā trīs gadu laikā kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.
Ukrainas parlaments bija pieņēmis likumprojektu, kas pastiprina kontroli pār divām galvenajām pretkorupcijas iestādēm – Ukrainas Nacionālo pretkorupcijas biroju (NABU) un Specializēto pretkorupcijas prokuratūru (SAPO). Pretinieki brīdina, ka šis pasākums varētu vājināt iestāžu neatkarību un palielināt politisko ietekmi uz izmeklēšanām.
Neskatoties uz sabiedrības sašutumu, tiek ziņots, ka Zelenskis otrdien likumprojektu parakstījis.
Cīņa pret korupciju ir viens no galvenajiem nosacījumiem Ukrainas ceļā uz iestāšanos Eiropas Savienībā, kā arī priekšnoteikums, lai nodrošinātu nepārtrauktu Rietumu finansiālo atbalstu kara laikā pret Krieviju.
Šis solis izraisīja sašutumu gan sabiedrībā, gan amatpersonu vidū. “Ja šis likums stāsies spēkā, SAPO vadītājs kļūs par nominālu figūru, savukārt NABU zaudēs neatkarību un kļūs par ģenerālprokuratūras struktūrvienību,” norādīts abu iestāžu kopīgajā paziņojumā platformā “Telegram”.
Savukārt Eiropas Savienības paplašināšanās komisāre Marta Kosa platformā “X” pauda bažas par balsojumu Ukrainas parlamentā. Viņa to raksturoja kā “nopietnu soli atpakaļ” un uzsvēra: “Neatkarīgas iestādes, kā NABU un SAPO, ir būtiskas Ukrainas ceļā uz ES. Tiesiskums joprojām ir centrālais elements sarunās par Ukrainas pievienošanos.”
Ukrainas “Transparency International” nodaļa arī asi kritizēja jauno likumu, norādot, ka tas apdraud līdzšinējās reformas un grauj uzticību starptautiskajiem partneriem.
Organizācija aicināja Zelenski uzlikt veto likumam, brīdinot, ka pretējā gadījumā viņš uzņemsies atbildību kopā ar parlamentu par Ukrainas pretkorupcijas sistēmas graušanu.
Lai gan kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma 2022. gadā notikuši vairāki protesti, tie lielākoties bijuši saistīti ar kara gūstekņu vai bezvēsts pazudušo atgriešanos. Taču protesti Ukrainā joprojām ir tradicionāls sabiedrības spiediena instruments, un divās iepriekšējās revolūcijās tie bija sabiedrības uzvaras atslēga.
Daudzi otrdienas demonstranti nesa plakātus ar uzrakstiem “Uzliec veto likumam”, “Aizsargā pretkorupcijas sistēmu – aizsargā Ukrainas nākotni” vai vienkārši “Mēs esam pret”.