Kultūra
Teātris un kino

Uz Rīgu ved starptautiski atzītu, sensacionālu Kirila Serebreņņikova izrādi par mākslinieka un varas attiecībām1

Publicitātes foto

2020. gada 21. un 22. janvārī Latvijas Nacionālajā teātrī ar P. Avena labdarības fonda Paaudze atbalstu notiks šī gada Aviņonas festivāla gaidītākā notikuma un sensācijas – režisora Kirila Serebreņņikova izrādes “Outside” (Ārpus) – viesizrāde, informē Inga Vasiļjeva.

“Outside” tapusi kā Aviņonas festivāla un Maskavas Gogoļcentra aktieru kopdarbs, izrādes un turnejas kopproducents – Modern Artlife Foundation.

2019. gada aprīlī atceltais mājas arests ļāva K. Serebreņņikovam to iestudēt pašam Maskavā, tomēr festivāla skatuvei izrādi pielāgoja viņa asistenti, jo spēkā bija aizliegums izbraukt no valsts.

Izrāde, kuru ārzemju žurnālisti raksturo, kā “iespējams, visatkailinātāko mākslinieka grēksūdzi līdz šim”, kļuva par mākslinieciski un saturiski spēcīgāko Aviņonas festivāla programmas piedāvājumu.

Izrādes nosaukums apzīmē vietu, kura Serebreņņikovam šobrīd tiek liegta – ārpuse.

Tās stāsts tapis, režisoram esot mājas arestā, kā veltījums ķīniešu izcelsmes dzejniekam un fotogrāfam Renam Hangam, kurš izdarīja pašnāvību 30 gadu vecumā.

Izrāde ir metaforisks vēstījums par mākslinieka un varas attiecībām, kas ietver Hanga un Serebreņņikova personīgo pieredzi ar politisko sistēmu spiedienu pret māksliniekiem.

1987. gadā dzimušais Pekinā dzīvojošais dzejnieks un fotogrāfs autodidakts Rens Hangs strauju popularitāti ieguva, publicējot internetā savas fotogrāfijas un poētisko dienasgrāmatu. Viņa daiļrade, lai arī brīžiem naiva, bija provokatīva, drosmīga un brīvdomīga.

Skaistu kailu jaunu cilvēku ķermeņu fotogrāfijas pilsētvidē un Hanga dienasgrāmatā paustais neatbilda valdošajai valsts morālei. Hanga izstādes dzimtenē tika aizliegtas, mājas lapas bloķētas.

Skati no Kirila Serebreņņikova izrādes "Outside"

Serebreņņikovu uzrunāja Hanga estētika un brīvības izjūta.

Mākslinieki bija sarunājuši tikšanos, bet divas dienas pirms tās – 2017. gada 24. februārī – Hangs izdarīja pašnāvību, izlecot pa logu.

Savukārt trīs mēnešus vēlāk, tā paša gada 23. maijā, Serebreņņikovu apsūdzēja valsts īpašuma izšķērdēšanā un piesprieda mājas arestu.

“Outside” ir represēta mākslinieka veltījums un cieņas izpausme otram represētam māksliniekam, himna brīvībai – mākslinieka brīvībai, seksuālajai brīvībai, vienkārši brīvībai būt pašam.

Spēcīga un provokatīva, komiska un poētiska, negaidīti sāpīgi dziļi personiska. Ar Serebreņņikovam raksturīgo precizitāti, smalkumu un inteliģenci veidots gan izrādes literārais materiāls, gan režija un scenogrāfija.

Saistītie raksti
Pēc Aviņonas festivālā saņemtās sabiedrības un kritiķu uzmanības, izrāde “Outside” dodas Eiropas turnejā, kuras ietvaros tā viesosies arī Rīgā.

“Tas būs milzīgs ieguvums ne tikai Latvijas skatītājiem, bet piesaistīs teātra interesentu un profesionāļu uzmanību no kaimiņu valstīm, jo zināmu iemeslu dēļ šis iestudējums nekad netiks izrādīts Krievijā,” norāda Vasiļjeva.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Inga Kaļva-Miņina
Kultūra
Latgaliskajos tekstos – kā zivs ūdenī
2 dienas
AR
Anda Rožu
kalne
Kultūra
LTV pret TV3. Ziņu karš vai “nekas īpašs” 5
3 dienas
AB
Anita Bormane
Kultūra
Ārkārtas stāvoklī vairāk lietoja nelegālo saturu, atklāj torrentu vietņu audits Latvijā
3 dienas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
“Pirmais, kas jāņem vērā, ir cilvēka cieņa.” Intervija ar Satversmes tiesas tiesnesi Aldi Laviņu par garantēto minimālo ienākumu 1
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
“Viņš esot vienu nogriezis un tūliņ griezīšot arī otru!” Meitas slepkava atkal uz apsūdzēto sola 2
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Virs Latvijas nobildē pēdējos gados spožāko komētu C/2020 F3 (NEOWISE)
45 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Vienīgā cerība – veselības nodoklis. Vai tiešām cilvēki to nesajutīs? 1
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Deputāts, Rīgas mēra amata tīkotājs, izpalīdzīgs ugunsdzēsējs. Kā Vilnis Ķirsis dzēsa degošu auto 1
1 stunda