Vai zemenes ir slimas, ja uz tām ir tumši plankumi? 0

“Uz zemenēm redzami tumši plankumi. Kāpēc tie radušies?” 
INGRĪDA TUKUMĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 18
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Valda Laugale domā, ka uz ogām redzami vai nu slimības antraknozes, vai arī krusas bojājumi. Ja tā ir antraknoze, bojājumiem vajadzētu būt nevis visā laukā, bet tikai uz inficētajiem stādiem. Arī uz zemeņu lapām, lapu kātiņiem un stīgām jābūt plankumiem.

Slimības pazīmes


Zemeņu iedega jeb antraknoze Latvijā pagaidām ir maz izplatīta, bet citur pasaulē (Polijā, Lietuvā, Norvēģijā, Somijā) tā ir tikpat postoša kā pelēkā puve. Sēņu slimība inficē visas auga daļas visās attīstības fāzēs. Vairāk parādās uz zemeņu stādiem, kas ievesti no ārzemēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Slimības pirmās pazīmes – iegareni, iegremdēti, pelēki plankumi, kas parādās uz lapu kātiem un stīgām (sim­ptomi līdzīgi kā zemeņu sakņu puvei – slimībai, kas sastopama visos Latvijas reģionos). Sīki, brūni plankumi veidojas arī uz lapām. Visvairāk ieņēmīgi ir pilnīgi atvērušies ziedi, bet tāpat var būt inficēti vēl neatvērušies pumpuri.

Bojātie ziedi ātri nobrūnē un nokalst. Ja inficēšanās norisinās ogu augšanas laikā, tiek traucēta ogu attīstība – negatavām ogām veidojas neregulāri plankumi, tās attīstās kroplas. Uz gatavām ogām redzami ieapaļi, brūni puves plankumi. Bojājuma vietā zemeņu sēkliņas kļūst izteikti brūnas, tumšas. Plankumi ar laiku palielinās un pārņem visu ogu.

Slimību ierosinātāja sēne var pārziemot inficēto augu lapu rozetē, uz augu atliekām un augsnē. Silts (+25 °C) un mitrs laiks veicina slimības attīstību. Antraknoze tāpat var attīstīties vietās, kur augi ir slikti apvējoti (atrodas aizvējā un pārāk biezi sastādīti).

Augu aizsardzības pasākumi


Rūpīgi jāizvēlas stādāmais materiāls – svarīgi izmantot veselīgu, sertificētu pavairojamo materiālu (pērkot nesertificētus poļu stādus, slimību var ievazāt un piesārņot dārza augsni!). Audzēšanas laikā jāizvairās no pārmērīgām slāpekļa mēslojuma devām, jo tās veicina slimības attīstību. Jāapkaro nezāles, regulāri jāizvāc slimo augu atliekas. Mātesaugu laukos profilaktiski lieto fungicīdu Signum (otrās reģistrācijas klases preparāts, kas nav pie­ejams mazdārziņu īpašniekiem) ziedēšanas sākumā un atkārtoti pēc 10–14 dienām. Ārzemēs slimības apkarošanai izmanto arī citus preparātus, bet tie nav reģistrēti Latvijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.