“Vai tiešām depozītu sistēma ir cilvēku interesēs?” Lasītāja dusmīga – pudeles nodotas, bet čeku taromāts nedod 74
Linda Tunte

Foto: Gibleho/SHUTTERSTOCK

Daudziem iedzīvotājiem taromātu izmantošana jau kļuvusi par ieradumu – tukšās pudeles vairs nenonāk kopējā atkritumu tvertnē, bet tiek pietaupītas, lai atgūtu depozītā iemaksātos 10 centus, taču ne vienmēr viss norit gludi…

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
TV24
Ar ko Lukašenko uzjautrinājis Slaidiņu: “Tur veči stūma ezi ārā ar visām adatām!” 12
TV24
“Mēs ceram uz taisnību!” Sabiedrība sašutusi par soda apmēru ārstam, kura dēļ mira jauna sieviete 50
Lasīt citas ziņas

Kāda LA.LV lasītāja saskārusies ar nepatīkamu situāciju – pudeles nodotas, taču gaidīto čeku taromāts neizsniedz, bet vienkārši “uzkaras”. Lai gan lasītāja atzīst, ka finansiālais zaudējums šoreiz nav bijis liels, tomēr interesi raisījis jautājums, kur tad paliek nauda, kas viņai netika izmaksāta?

Lasītāja raksta: “Nesu nodot mazos apjomos depozīta pudeles pa ceļam uz veikalu. Iemetu depozīta pudeles aparātā, tas sāka skaļi rūkt, manas pudeles aprijis, bet nekāds čeks netiek izdots. Pasaucu tuvumā esošo kasieri, taču viņa vien nosecināja, ka šī ir tā reize, kad aparāts ir “uzkāries”. Mums piespiedu kārtā ir jāmaksā par depozītu, bet nav garantijas, ka šo naudu saņemam atpakaļ. Vai tiešām depozītu sistēma ir cilvēku interesēs? Kāpēc šie aparāti uzkaras? Ko darīt cilvēkam, kurš šādi pazaudē lielāku vai mazāku naudas summu? Kur šī pazudusī nauda nonāk? Un pie reizes rodas arī jautājums – kur paliek nauda no pudelēm, kas vispār netiek nodotas?”

CITI ŠOBRĪD LASA

Par šo jautājumu atbildīgais uzņēmums ir SIA “Depozīta Iepakojuma Operators”. Sazinājāmies ar viņiem, lai uzzinātu atbildi uz šiem neskaidrajiem jautājumiem.

Uzņēmumā skairo, ka taromāti var nestrādāt vai strādāt ar traucējumiem, piemēram, nepieņemt iepakojumu ar pirmo reizi, ja tiem nav veikta ikdienas apkope – tvertnes iztukšošana un sensoru tīrīšana. Šādu darbību veikšana ir tirgotāja atbildība, par ko tirgotājs saņem atlīdzību – apsaimniekošanas maksu, no kuras aptuveni pusi veido tieši papildu darba resursu izmaksas.

“Gadījumā, ja pircējs saskāries ar situāciju, kad taromāts nedarbojas, aicinām par to informēt konkrētā veikala darbiniekus. Arī retajās situācijās, kad tukšie iepakojumi ir nodoti, taču kupons netiek izdots, jo taromāts ir piepildīts, aicinām vērsties pie veikala darbinieka, kurš varēs piekļūt taromāta sistēmai un izdrukāt kuponu,” iesaka SIA “Depozīta Iepakojuma Operators”.

Kur paliek nauda no pudelēm, kas vispār netiek nodotas?

Depozīta sistēmas pamatdarbības izmaksas sedz trīs galvenie ieņēmumu veidi – ieņēmumi, ko sistēma gūst par savākto un pārstrādei nodoto materiālu, ražotāju maksājumi par dalību depozīta sistēmā un depozīta maksa par tiem iepakojumiem, kurus patērētāji neatgriež atpakaļ. Līdz ar to depozīta maksa par tiem iepakojumiem, kas netiek atgriezti sistēmā, piedalās sistēmas darbības un tālākas attīstības finansēšanā. Jāpiebilst, ka saskaņā ar Iepakojuma likumu sistēmas operators ir bezpeļņas uzņēmums, kura tarifus pārrauga arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.