Jurists, ZZS valdes loceklis
Krists Bergans-Berģis.
Jurists, ZZS valdes loceklis Krists Bergans-Berģis.
Publicitātes foto.

Vai varam atļauties krāt zeķē? 20

Lai gan var šķist vilinoši turēt naudu mājās, kur tā vienmēr ir pieejama, šī pieeja var radīt nopietnus zaudējumus jūsu uzkrājumiem laika gaitā. Galvenais iemesls tam ir inflācija – kluss un nepārtraukts naudas vērtības samazinājums.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Kura zivs ir visvērtīgākā uzturam: 10 sugas, kas “laipni lūgtas” uz tava šķīvja
“Es zinu, par ko es runāju!” Gordons paziņo, kad aktīvais karš būs beidzies un kur atradīsies Ukrainas robežas 143
Veselam
Lūk, kā izskatās nekopta sieviete: 7 pazīmes, kas par to liecina 30
Lasīt citas ziņas

Vidējā inflācija Eiropā pēdējo 20 gadu laikā ir bijusi aptuveni 2% gadā. Tas nozīmē, ka preces un pakalpojumi katru gadu kļūst dārgāki par ~2%. Ja šodien jums ir 100 eiro, pēc gada jūs par tiem varēsiet nopirkt tikai to, kas šodien maksā 98 eiro. Pēc desmit gadiem jūsu 100 eiro pirktspēja būs samazinājusies līdz aptuveni 82 eiro. Tas nozīmē, ka, turpinot turēt naudu zeķē, jūsu uzkrājumi zaudēs aptuveni 18% no savas vērtības desmit gadu laikā.

Vai esam tik bagāti, lai desmit gadu laikā pazaudētu piektdaļu savas naudas, domāju, ka nē! Kādas ir alternatīvas?

Alternatīvas naudas glabāšanai

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas krājobligācijas ir viens no drošākajiem veidiem, kā ieguldīt naudu. Šobrīd tās piedāvā procentu likmes ~2–3,5% apmērā. Tas nozīmē, ka jūsu nauda ne tikai saglabā savu vērtību, bet tās vērtība arī nedaudz pieaug. Procentu likmes ir augstākas par inflācijas līmeni, tāpēc reālā atdeve būs pozitīva.

Arī bankas piedāvā konkurētspējīgas procentu likmes termiņdepozītiem. Vidējā gada likme ir ~3,15%, svārstoties no 2,5% līdz 4,15%. Tas nozīmē, ka, noguldot naudu bankā, jūs varat saņemt atdevi, kas pārsniedz inflāciju. Turklāt banku noguldījumi līdz 100 000 eiro ir aizsargāti ar valsts garantiju, nodrošinot papildu drošību.

Riski un drošība finanšu pasaulē

Ir svarīgi apzināties, ka jebkuram finanšu instrumentam ir saistīti riski. Pat drošiem ieguldījumiem, piemēram, krājobligācijām un termiņdepozītiem, var būt riski, kas saistīti ar procentu likmju svārstībām vai ekonomiskās situācijas izmaiņām. Lai gan banku noguldījumi ir aizsargāti, sistēmiskie riski vai finanšu krīzes var ietekmēt kopējo finanšu tirgu stabilitāti.

Alternatīvi un riskantāki ieguldījumu veidi, asu izjūtu cienītājiem

Ja esat gatavs uzņemties lielāku risku, pastāv arī citas ieguldījumu iespējas, kas potenciāli var nodrošināt augstāku atdevi, protams, ar līdzvērtīgu riska pieaugumu:

  • Akcijas: Ieguldīšana uzņēmumu akcijās var sniegt ievērojamu peļņu, bet arī ir saistīta ar augstu svārstīgumu un risku zaudēt daļu vai visu ieguldīto kapitālu. Augstākās virsotnes un dziļākās aizas, cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu būtu jāapsver arī personīgās veselības riski.
  • Korporatīvās obligācijas: Tās bieži piedāvā augstākas procentu likmes nekā valsts obligācijas, bet pastāv lielāks kredītrisks, kas saistīts ar uzņēmuma maksātnespēju. Šī ir spēle priekš tiem, kuri spēj adekvāti novērtēt uzņēmumu dzīvotspēju.
  • Nekustamais īpašums: Investēšana nekustamajā īpašumā var nodrošināt stabilu ilgtermiņa atdevi caur īpašuma vērtības pieaugumu un īres ienākumiem. Tomēr tas prasa lielākus sākotnējos ieguldījumus un ir mazāk likvīds. Īsto pircēju var nākties kādu laiku pagaidīt, taču izmaksas viņu gaidot negaidīs.
  • Investīciju fondi un ETF: Šie fondi ļauj diversificēt ieguldījumus dažādos aktīvos, samazinot risku. Tie var būt vērsti uz konkrētiem tirgiem vai nozarēm, atkarībā no jūsu interesēm. Ja līdz pensijai vēl 20 gadi un ieguldījumus neplāno izmantot, par šiem variantiem ir vērts painteresēties plašāk!
  • Kriptovalūtas: Digitālās valūtas, piemēram, Bitcoin, piedāvā potenciālu augstu atdevi, bet ir ārkārtīgi svārstīgas un saistītas ar augstu risku. Tās nav regulētas, un to vērtība var krasi mainīties īsā laikā. Tik daudz dzirdēts par kriptovalūtu nestajām bagātībām- kārdinoši, bet vai spēj panest 50% savas naudas krituma, vai spēj saglabāt vēsu prātu pat vistrakākajās vētrās? Ja nu pie -50% pēkšņi savajadzēsies “izkāpt”, ko tad?
Reklāma
Reklāma

Svarīgi atcerēties par risku vadību

Ieguldot naudu, ir būtiski izvērtēt savu riska toleranci un finansiālos mērķus. Diversifikācija – līdzekļu sadalīšana starp dažādiem ieguldījumiem – var palīdzēt samazināt atsevišķos riskus. Pirms pieņemat lēmumu par ieguldījumiem, it īpaši riskantajās alternatīvās, ieteicams konsultēties ar neatkarīgu finanšu konsultantu un veikt rūpīgu izpēti.

Salīdzinājums ar naudas glabāšanu mājās

Salīdzinot šīs iespējas ar naudas glabāšanu mājās, atšķirība ir acīmredzama. Ieguldot naudu dažādos finanšu instrumentos, jūs ne tikai aizsargājat savu naudu no inflācijas ietekmes, bet arī varat palielināt savus uzkrājumus. Turpretī turēt naudu zeķē nozīmē garantētus zaudējumus – zeķi apēdīs kodes, naudas vērtību sagrauzīs inflācija.

Secinājums

Noslēgumā jāsecina, ka krāt zeķē mūsdienu ekonomiskajos apstākļos ir dārgi un neizdevīgi. Lai saglabātu un palielinātu savu naudu, ir vērts apsvērt alternatīvas, kas atbilst jūsu riska panesamībai un finansiālajiem mērķiem. Tas ne tikai palīdzēs saglabāt jūsu uzkrājumu vērtību, bet var pat veicinās finansiālo drošību un stabilitāti nākotnē.

Atcerieties, ka nauda ir instruments, kas var strādāt jūsu labā. Izvēloties pareizos finanšu instrumentus un saprātīgi pārvaldot to risku, jūs varat nodrošināt, ka jūsu uzkrājumi ne tikai saglabā savu vērtību, bet arī pieaug. Tāpēc nākamreiz, kad domājat par to, kur glabāt savu naudu, apsveriet iespējas, kas palīdzēs tai augt, nevis sarukt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.