Lauksaimnieka Efaiza Ismailova saimniecību vilks postījis regulāri, līdz, suņu tramdīts, izšķīries par uzbrukumu saimniekam. Vilka zobu pēdas, visticamāk, atstās rētas lauksaimnieka rokā. Vēlāk Efaizs Ismailovs tika nogādāts pie ārsta, kur saņēma visas nepieciešamās potes un palīdzību.
Lauksaimnieka Efaiza Ismailova saimniecību vilks postījis regulāri, līdz, suņu tramdīts, izšķīries par uzbrukumu saimniekam. Vilka zobu pēdas, visticamāk, atstās rētas lauksaimnieka rokā. Vēlāk Efaizs Ismailovs tika nogādāts pie ārsta, kur saņēma visas nepieciešamās potes un palīdzību.
Foto: no cietušā personīgā arhīva

“Pārlecot žogam, atdūrās tieši pretī tētim!” Vai vilki kļuvuši draudīgi cilvēkam? 9

Kate Šterna, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš! 11
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē! 30
Lasīt citas ziņas

Septembra sākumā Lietuvu un kaimiņvalstis pāršalca ziņa par vilka uzbrukumu cilvēkam. Tikai pateicoties drosmei, iepriekšējai pieredzei un uzmanībai, lauksaimnieks Efaizs Ismailovs netika nopietni savainots.

Dramatiskie notikumi risinājās septembra sākumā Kupišķu rajona Žaideļu ciemā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lauksaimnieka meita Edita Ismailova uzreiz pēc uzbrukuma pastāstīja par notikumu gaitu: “Mūsu pusē situācija aizvien pasliktinās un pēdējo pāris mēnešu laikā tā ir kļuvusi nekontrolējama. Sākumā plēsēji nokoda kumeļu, tad sešas aitas, bet pēc tam teļu. Vēl pēc kāda laika plēsējs uzbruka liellopam. Lopiņš glābjoties iebēga pārpurvotā ganību daļā un nosmaka peļķē.”

Pēc tam ģimene ievēroja, ka vilks sācis parādīties māju tuvumā. “Mēs mēģinājām plēsēju aizbaidīt, taču parasti tas vispār nereaģēja – mierīgi pagriezās un gāja ārā no sētas. Dažreiz bija redzams, ka vilks stāv netālu un vēro mūs. Sitām kastroļus, klaigājām, metām tam ar priekšmetiem, bet vilks vispār neizrādīja nekādas bailes,” sacīja Edita Ismailova.

Dienu pirms uzbrukuma vilks bija ienācis saimniecības pagalmā, acīmredzami tīkojot uzbrukt aplokā esošajām kazām. “Tētis negaidīti satikās ar vilku aci pret aci. Un viņam nebija līdzi itin nekā, ar ko varētu aizstāvēties vai vilku aizdzīt prom, tikai lukturītis. Tētis mēģināja vilku biedēt, bet tas neatkāpās. Tad tētis piegāja tuvāk un uzkliedza kārtīgi, bet vilks, itin kā cilvēks, mierīgi pagriezās un aizgāja prom uz pļavu pusi.

Nākamajā naktī vilks atkal atnāca. Visi suņi sāka riet. Saimnieks izlaida tos ārā un pēc suņu rejām saprata, ka 50 metrus attālajā aitu aplokā ir vilks. “Tētis paņēma lukturīti un nazi. Pienākot pie aploka, lukturīša gaismā viņš teju uzreiz ieraudzīja vilku. Trīs mūsu jagdterjeri mēģināja plēsēju noturēt uz vietas, bet tas metās ārā no aploka un, pārlecot žogam, atdūrās tieši pretī tētim.

Tur ir šaura taka starp diviem aplokiem. Vienā pusē stieples sieta žogs, otrā – dzeloņstieples. Nonācis tādā situācijā, vilks nevis nobijās, bet sāka lavīties manam tētim klāt un biedēt to, rādīt zobus un rūkt,” stāstu par dramatiskās nakts notikumiem iesāka Edita un viņa tēvs Efaizs Ismailovs pārtvēra stāstījuma pavedienu: “Vilks reāli nāca man virsū. Pēdējā brīdī ievēroju, ka tas pietupjas uz pakaļkājām, un sapratu, ka plēsējs tūlīt lēks. Es tik vien paspēju, kā pacelt kreiso roku, kurā bija lukturītis, lai aizsargātos no milzīgajiem žokļiem!”

Vilks satvēris vīrieša roku un nelaidis vaļā. Pēc cietušā teiktā, sāpes bija līdzīgas zibens spērienam. Turpinājumā noticis īsts cīniņš, un vilks nebūt nav viegli padevies, tomēr saimnieks bijis bruņots ar nazi un visbeidzot guvis pārsvaru. Vēlāk Efaizs Ismailovs tika nogādāts pie ārsta, kur saņēma visas nepieciešamās potes un palīdzību.

Vilks vai suns?

Uzreiz pēc tam, kad Edita Ismailova publicēja stāstu par vilka uzbrukumu “Facebook” sociālajā tīklā, sākās aktīvas diskusijas, un daļa komentētāju neticēja, ka tas varētu būt vilks, jo vilki baidoties no cilvēkiem un pie mājām neiet. Visticamāk, tas esot vilka jauktenis vai vispār suns.

No visiem speciālistiem un organizāciju vadītājiem, kas tika uzrunāti pēc šā negadījuma, atbildi sniedza vides ministra padomnieks Mariuss Čepulis: “Sniegsim viedokli, kad būs analīžu rezultāti.”

Pats cietušais ir pārliecināts, ka tas bija pieredzējis vilks, kura dzīves noriets jau ir sācies.

Tagad vilka ķermeni Lietuvas Vides ministrijas Vides aizsardzības departaments iecerējis nodot izpētei. Visticamāk, audu ģenētiskās analīzes veiks Vitauta Magnusa universitātes zinātnieki. Tie paši, kas ik gadu pēta iepriekšējā sezonā nomedīto vilku audu paraugus. Ierodoties notikumu vietā, pēc zobiem speciālisti konstatēja, ka dzīvniekam ir septiņi vai astoņi gadi.

Saskaņā ar aizpagājušajā (2020./2021. g.) medību sezonā nomedīto vilku pētījuma rezultātiem vilku un suņu hibridizācijas līmenis Lietuvā ir ļoti zems.

Kā var būt, ka žogs nepasargāja?

Vaicāts par mājlopu aizsardzības infrastruktūru, Efaizs Ismailovs pastāstīja, ka visi aploki ir pamatīgi aizsargāti. Drāšu sieta vai dzeloņ­stieples žogi ir pusotru divus metrus augsti, bet vilkam tas neko nenozīmē: “Vilks var uzrāpties pa tādu žogu kā cilvēks. Arī pārlēkt, ja augstums ļauj, vai parakties apakšā. Nekādi elektriskie gani vai stieples nepalīdzēs, ja plēsējs grib tikt iekšā. Es esmu redzējis, kā vilks izrok zem žoga tādu bedri, ka cilvēks var iziet. Tikai suņi var pasargāt no vilkiem. Un tikai īpaši apmācītie un darbā vecākie. Man bija vairāki Kaukāza aitu suņi. Kamēr tie bija dzīvi, neviens plēsējs netuvojās mūsu saimniecībai. Bet tie visi no vecuma nomira, un jaunus atvest nav iespējams. Vietējie nederēs.”

Uz jautājumu, vai tik lielas un nopietnas šķirnes suņus var turēt apdzīvotā vietā, saimnieks atbildēja, ka kaukāzieši ir jāsocializē un jāmāca tāpat kā jebkuras citas šķirnes mājas suni. “Vajag ļaut visiem cilvēkiem ar viņu spēlēties, glaudīt. Jāmāca klausīt un labi uzvesties, cienīt cilvēkus un mājdzīvniekus. Ja kaukāzieti māca, tas nekad nebūs agresīvs pret cilvēkiem. Bet, ja suni piesien pagalmā un baro, ar koku pastumjot bļodu, aitas tas nesargās un ar to būs vienas vienīgas problēmas,” tā Efaizs.

Ko vietējie mednieki?

Tāpat Edita Ismailova pastāstīja, ka iepriekš saimnieki bija vērsušies gan pie vietējiem medniekiem, gan institūcijām, taču neviens nevarēja vai negribēja palīdzēt atrisināt situāciju. Mednieki esot teikuši, ka neko palīdzēt nevarot. Vilku sezona sākas tikai oktobrī, un līdz tam brīdim pelēkos medīt nedrīkst. Līdzīga situācija ir arī Latvijā, kad mednieki ārpus noteiktās sezonas un Valsts meža dienesta noteiktā limita vilku skaitu kontrolēt nedrīkst.

Savukārt pats Efaizs norādīja, ka iestādēm jāsāk domāt, kā mainīt situāciju. Ja vilki zaudē bailes no cilvēka tik tālu, ka jau nāk sētā un uzglūn pieaugušam vīrietim, esot bail iedomāties, kas notiktu, ja mazi bērni pagalmā spēlētos laikā, kad vilks nāk vakariņās. Noslēgumā Efaizs Ismailovs arī uzsvēra, ka vilkus jāļauj medīt vairāk, jo to ir pārāk daudz. Ievērojami vairāk, nekā oficiāli tiek ziņots.

Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Piecas lietas, kuras vislabāk ukraiņiem noder cīņā pret orkiem. Ieroči, kas būtiski izmainīja cīņas gaitu
Lasīt citas ziņas
Straujais algu kāpums šogad noteikti mazināsies – ienākumu pieaugums sāk noķert jauno cenu līmeni
Bruņotie spēki aicina iedzīvotājus vasarā apgūt rezervistu militāro apmācību! “Tvitera bataljons” kārtīgi saplūcas – par ko?
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
TV24
Gulbis: Ir jānomainās paaudzēm – šī paaudze mums nav sevišķi veiksmīga
22:22
Britu “Oskaru” aplaimots šogad “Openhaimers”, bet vislielākajos BAFTA zaudētājos palika Skorsēzes “Ziedu mēness slepkavas”
21:46
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
21:25
VIDEO. Plūdu draudi Daugavā Pļaviņu – Jēkabpils posmā; dažviet jau atslēdz elektrību. Izsludināts sarkanais brīdinājums!
Uroloģe “ievāc” kritušo un ievainoto karavīru spermu nākamajām paaudzēm: “Pēc operācijas viņiem ir bailes tikai par vienu..”
Krimināls
Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā
TV24
Kurš vispār sklandrausi pieteica kā labāko Latvijas ēdienu?! Eksperts smejas, ka ne bukstiņputru, ne zirņus ar speķi nedrīkst nekur “sūtīt!”
Rīsu daudzveidība – izvēloties rīsus, svarīgi zināt, ko no tiem gatavosi
Mākslīgais intelekts veiksmīgi uzbrucis mūķenēm, prasmīgi izmantojot šo sieviešu atsaucību
Tevi sagaida interesanta un notikumiem bagāta diena! Horoskopi 29. februārim
Piecas lietas, kuras vislabāk ukraiņiem noder cīņā pret orkiem. Ieroči, kas būtiski izmainīja cīņas gaitu
VIDEO. Ukraiņu karavīri atzinīgi novērtē Liepājā projektētos un ražotos militāros skūterus “Mosphera”
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
TV24
Gulbis: Ir jānomainās paaudzēm – šī paaudze mums nav sevišķi veiksmīga
Kokteilis
VIDEO. Kas labāk izgaismos zāli – olīveļļa vai sviests uz Dona galvas? Eirovīzijas priekšnesuma “mēģinājums” turpinās
VIDEO. Noskaties! Kad piestāj ceļmalā palīdzēt citam ar auto ķibeli, var tikt pie patiesa pārsteiguma
TV24
“Prāmju satiksmē viss ir slikti.” Nozares eksperts dzirdējis, ko kuluāros par prāmju nākotni Latvijā runā ierēdņi
Policija lūdz palīdzību attēlos redzamā vīrieša identitātes noskaidrošanai
Krimināls
FOTO. Vai mērķtiecīgi plānots uzbrukums? Naktī Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums
Piedņestras separātisti pieprasa Krievijas “aizsardzību no pieaugošā Moldovas spiediena”. Kampaņa histērijas radīšanai?
TV24
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
TV24
Ja mums ir tik labi ar drošību, tad kāpēc vajag vairāk naudas? “To ir jāskaidro!”
TV24
Tieslietu ministre: Skolotājus var sodīt, ja tie nerunā latviski. Tā ir vienīgā valoda, kas ir jālieto
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Naktī daudzviet piesals. Kāds laiks būs februāra pēdējā dienā?
“Nāciet laicīgi…” Paziņo, kur un kad notiks Alekseja Navaļnija bēres Krievijā
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu