Foto. pexels.com/Quang Nguyen Vinh

Vajadzēs visiem, bet ir tikai dažām valstīm! Būtiski svarīgākie derīgie izrakteņi – iekārojams kumoss 30

Pasaulē būtiski svarīgāko derīgo izrakteņu ieguves avoti aizvien vairāk koncentrējas tikai dažās valstīs, galvenokārt Ķīnā, tādējādi pasaules ekonomika ir neaizsargāta pret piegāžu pārtraukumiem, kas var negatīvi ietekmēt tautsaimniecības un patērētājiem radīt augstākas cenas, trešdien paziņoja Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA).

Reklāma
Reklāma
Mājas
Šie suņi mirst samērā jauni – šķirnes ar īsāko dzīves ilgumu
6 dzērieni sirds veselībai: dabiski palīgi cīņā ar paaugstinātu asinsspiedienu
Kad steidzami jādodas pie ārsta: 5 pazīmes, kas var liecināt par paaugstinātu holesterīna līmeni
Lasīt citas ziņas

IEA ziņojumā aplūkota tādu derīgo izrakteņu un metālu pieejamība, kuru daudzums var būt neliels, taču kas rada būtisku ietekmi laikā, kad pasaule pārorientējas no fosilo kurināmo izmantošanas uz elektroenerģijas un atjaunīgās enerģijas patērēšanu.

Ziņojumā secināts, ka vara, litija, kobalta, grafīta un retzemju elementu jomā trīs lielāko ieguvējvalstu vidējā tirgus daļa pieaugusi no 82% 2020.gadā līdz 86% pērn.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķīna ir vadošā 19 no 20 ziņojumā aplūkoto stratēģiski svarīgo derīgo izrakteņu pārstrādātāja, un tās vidējā tirgus daļa ir aptuveni 75%. Indonēzija uzrādījusi spēcīgu izaugsmi attiecībā uz niķeļa ieguvi, un tas ir galvenais komponents tērauda un elektrisko automobiļu akumulatoru ražošanā.

IEA atzīst, ka pašreizējā globālā tendence ar eksporta ierobežojumu noteikšanu un tirdzniecības strīdiem rada bažas.

“Būtiski svarīgu derīgo izrakteņu piegādes tīkli var būt ļoti neaizsargāti pret piegāžu satricinājumiem,

ko var izraisīt ekstrēmi laikapstākļi, tehniskas kļūmes vai tirdzniecības traucējumi,” norāda IEA izpilddirektors Fatihs Birols. “Piegāžu satricinājuma ietekme var būt plaša, paaugstinot cenas patērētājiem un samazinot rūpniecības konkurētspēju.”

Tirgus spēki ir svarīgi jaunu derīgo izrakteņu avotu attīstībā, taču ar tiem vien nepietiks. “Ir nepiecešama labi izstrādāta valdības politika” finansējuma un citu pasākumu veidā, uzsver Birols.

Ķīna ir milzīgs būtiski svarīgāko derīgo izrakteņu ieguves avots pasaulē, un šie derīgie izrakteņi nepieciešami plašam klāstam preču,

tai skaitā datoru mikroshēmām, robotiem, elektriskajiem automobiļiem, akumulatoriem, droniem un militārajam aprīkojumam. Turklāt Ķīna dominē arī daudzu šo būtisko svarīgo derīgo izrakteņu, tai skaitā litija, kobalta un grafīta, pārstrādē un apstrādē.

ASV prezidentam Donaldam Trampam saasinot tirdzniecības nesaskaņas pasaulē, Ķīna ir noteikusi eksporta ierobežojumus

daudziem no šiem svarīgākajiem produktiem un pastiprinājusi vairāku citu produktu kontroli, tādējādi kavējot ASV rūpniecības un valsts spēju ātri rast alternatīvas. Bez piekļuves Ķīnas plašajām rezervēm ASV ražotājiem ir grūtāk konkurēt.

Vienlaikus IEA skaidro, ka globālajos tirgos būtiski svarīgāko derīgo izrakteņu piegādes šobrīd ir pietiekamas un to cenas kopumā ir samazinājušās. Taču vara piegādes ar laiku varētu nespēt apmierināt pieprasījumu un līdz 2030.gadam IEA prognozē 30% deficītu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.