Foto: Sachelle Babbar/ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Vakcinācijas pasu ideja un realitāte: bažas par cilvēku šķirošanu, datu drošību un viltojumiem 66

Rihars Vītols, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

 

Lai atjaunotu brīvu ceļošanu pasaulē, šobrīd tiek apsvērta ideja par vakcinācijas pasēm, kas apliecinātu, ka tās laimīgais īpašnieks ir potējies pret Covid-19 un nerada vīrusa izplatīšanās risku. Tūrisma un izklaides nozares aktīvi iestājas par šo ideju, bet tai netrūkst arī pretinieku, kas raizējas par cilvēku šķirošanu “vēlamo” un “nevēlamo” kategorijās.

 

LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 213
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
16 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 57
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Krievu dzejnieks Vladimirs Majakovskis par savu PSRS pilsoņa pasi reiz rakstīja: “Es birokrātismu grauztu kā vilks. Pret mandātiem nejūtu cieņu. Lai pajūk, kur tūkstots velnu smilkst, visi papīri! Tikai – šo vienu… Šo izvilkšu – man ir kabatu daudz – tā man dārga kā pārliecība. Lasiet, apskaudiet – manu dzimteni sauc Padomju Savienība!”

Drīzumā pasaulē varētu parādīties vēl kāds dokuments, uz ko tālo zemju ļaudis varētu raudzīties ar tikpat lielu “skaudību” kā uz Majakovska apjūsmoto padomju pilsoņa pasi. Runa ir par starptautiskām vakcinācijas pasēm, kas apliecinās, ka attiecīgais cilvēks ir vakcinējies pret Covid-19.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas būs ne tikai iekārojams, bet arī ļoti vajadzīgs dokuments, jo bez vakcinācijas pases varētu būt apgrūtināta ne tikai ceļošana uz ārzemēm, bet arī dzīve valsts iekšienē.

Dažas valstis jau devušas mājienus, ka vakcinācijas pases varētu nodrošināt dažādas privilēģijas, piemēram, iespēju apmeklēt restorānus un masu pasākumus, kas būs liegti bez vakcinēšanās pret Covid-19. Arī atsevišķi darba devēji grasās saviem darbiniekiem izvirzīt ultimātu: vai nu potējies pret Covid-19, vai paliec bez darba.

 

Atvieglojumi un sankcijas

Ja gribēsi aiziet uz bāru vai kinoteātri, sēsties lidmašīnā, tev jābūt vakcinētam. Ja cilvēki negrib vakcinēties, lai sēž mājās!
Foto: SHUTTERSTOCK

Jautājums par vakcinācijas pasu ieviešanu visvairāk skar starptautiskā tūrisma un aviācijas nozares, kas vissmagāk cietušas no ceļošanas ierobežojumiem, ko nācies ieviest Covid-19 pandēmijas dēļ. Šādas pases būtu labs risinājums, kā atjaunot brīvu ceļošanu starp valstīm, jo vakcinācijas pase apliecinātu, ka ceļotājs ir potējies un nevar izplatīt infekciju.

Vairākas lidsabiedrības ir likušas noprast, ka pasažieriem, kas gribēs doties lidojumā, vispirms būs jāuzrāda apliecinājums par vakcināciju pret Covid-19. “Mēs prasīsim, lai cilvēki būtu vakcinēti, pirms viņi sēžas lidmašīnā,” jau pagājušogad pavēstīja Austrālijas lidsabiedrības “Qantas” vadītājs Alans Džoiss.

Par vakcinācijas pasu ieviešanu aktīvi iestājas pandēmijā smagi cietušās tūrisma un izklaides nozares, kas šādu dokumentu uzskata par labu risinājumu, kā pēc iespējas ātrāk atjaunot brīvu ceļošanu un masu pasākumu apmeklēšanu.

Taču šai idejai ir arī daudz pretinieku, kas nevēlas pieļaut sabiedrības un visas pasaules sašķelšanu divās grupās: tajos, kas saņēmuši vakcīnu pret Covid-19 un varēs izbaudīt dažādas privilēģijas, un tajos, kas nevar vai nevēlas vakcinēties.

Viņi raizējas, ka pret otro grupu varētu tikt vērstas dažādas sankcijas: šiem cilvēkiem ne tikai būtu liegta iespēja brīvi ceļot, bet arī nāktos saskarties ar mākslīgi radītiem šķēršļiem savā ikdienas dzīvē valsts iekšienē.

Arī zinātnieku vidū nav vienprātības, vai vakcinācijas pases tiešām būtu labs risinājums, kā atjaunot brīvu ceļošanu pasaulē. Pētījumi apstiprina, ka vakcinēšanās pret koronavīrusu samazina risku smagi saslimt vai pat nomirt ar Covid-19, taču pagaidām nav neapstrīdamu pierādījumu, ka vakcinācija nodrošina ilgtermiņa imunitāti un vakcinētais cilvēks nevar inficēt citus.

 

Noderēs ne tikai ceļošanai

Vakcinācijas pases nav jauns dokuments, piemēram, daudzviet Āfrikā tiek prasīts, lai ieceļotājs būtu potējies pret dzelteno drudzi. Tagad šādu dokumentu varētu ieviest arī vakcinācijai pret Covid-19.
Foto: IMAGO IMAGES/SCANPIX/LETA

Vakcinācijas pases nebūt nav jauns izgudrojums. Jau līdz šim ceļotājiem, kas devās uz virkni Āfrikas valstu, bija jāpierāda, ka viņi ir potējušies pret dzelteno drudzi, citādi ceļotājs netiktu ielaists valstī. Tagad šādu dokumentu varētu ieviest arī attiecībā uz Covid-19.

Pasaules veselības organizācija pašlaik sadarbojas ar Igaunijas valdību, lai izstrādātu elektronisku vakcinācijas sertifikātu, kas būtu izmantojams visā pasaulē. Tas ir sarežģīts uzdevums, jo dokumentam jābūt pietiekami universālam, lai to varētu izmantot valstis ar dažādu tehnoloģiskās attīstības līmeni.

“Šim risinājumam būtu jāstrādā gan Eritrejā, gan Singapūrā,” aģentūrai “AFP” atzina Igaunijas valdības padomnieks Martens Kevatss.

Islande nesen kļuva par pirmo Eiropas valsti, kas saviem pilsoņiem sāka izsniegt vakcinācijas sertifikātus. “To mērķis ir atvieglot cilvēku pārvietošanos, lai pie robežkontroles viņi varētu uzrādīt vakcinācijas sertifikātu,” vēstīja Islandes Veselības ministrija.

Drīzumā šādus sertifikātus grasās ieviest arī Dānija un Zviedrija. Turklāt tos varētu izmantot ne tikai starptautiskiem ceļojumiem, bet arī dažādu pakalpojumu saņemšanai valsts iekšienē. Piemēram, cilvēki, kas vakcinējušies pret Covid-19, varēs brīvi apmeklēt restorānus un mūzikas festivālus, kamēr tiem, kas nebūs potējušies, jārēķinās ar dažādiem ierobežojumiem.

Līdzīgu dokumentu saviem pilsoņiem plāno piedāvāt arī Polija. Tas būtu digitāls sertifikāts, ko iedzīvotāji varēs ielādēt savā viedtālrunī un uzrādīt visur, kur tas tiktu prasīts. Iedzīvotājiem, kas nelieto viedtālruni, būtu iespēja saņemt šādu dokumentu, izdrukātu uz papīra.

 

Nevar piespiest vakcinēties

Eiropas Savienībā par vienotas vakcinācijas pases ieviešanu visaktīvāk iestājas Eiropas dienvidu valstis, kam tūrisma bizness nodrošina lielu daļu no ienākumiem. Grieķijas valdība norāda, ka vakcinācijas pasu īpašniekiem būtu atvieglota ceļošana, bet ceļot drīkstētu arī pārējie, tikai viņiem pirms un pēc ieceļošanas būtu jāveic Covid-19 tests. Grieķija jau noslēgusi vienošanos ar Izraēlu par brīvu pārvietošanos starp abām valstīm, ja ceļotājs ir vakcinējies pret Covid-19.

Izraēla ir pasaules līdere vakcinācijas jomā, jo šajā valstī pret Covid-19 jau izdevies sapotēt proporcionāli visvairāk iedzīvotāju. Izraēlas valdība izmanto “burkāna un pātagas” taktiku, lai mudinātu savus pilsoņus vakcinēties.

Piemēram, tiem, kas būs vakcinējušies, tiks dota iespēja brīvi apmeklēt restorānus, lielveikalus, peldbaseinus un izklaides pasākumus. Savukārt darbiniekiem, kas strādā nozarēs, kur ir daudz kontaktu ar cilvēkiem, piemēram, skolotājiem un autobusa vadītājiem, nāksies katru otro dienu veikt nepatīkamo Covid-19 testu, ja viņi nebūs ar mieru vakcinēties. Izraēlas darba devēji arīdzan pieprasa tiesības palaist bezalgas atvaļinājumā tos darbiniekus, kas atsakās vakcinēties.

Lielbritānijā dažu nozaru uzņēmumi, piemēram, sirmgalvju aprūpes nami, jau paziņojuši, ka darba līgumā būs iekļauta prasība vakcinēties pret Covid-19, pretējā gadījumā cilvēks netiks pieņemts darbā. Londonas santehniķu firmas “Pimlico Plumbers” priekšnieks Čārlijs Malinss paziņojis, ka viņš šādu prasību izvirzīs arī esošiem darbiniekiem.

“Esmu runājis ar cilvēkiem, un viņi teica, ka būtu gatavi stāvēt rindā visu nakti, lai tikai saņemtu vakcīnu. Pēc pusgada tā būs norma. Ja gribēsi aiziet uz bāru vai kinoteātri, sēsties lidmašīnā, tev jābūt vakcinētam. Ja cilvēki negrib vakcinēties, lai sēž mājās!” sarunā ar “BBC” pavēstīja Malinss.

Britu juristi un cilvēktiesību aizstāvji gan iebilst, ka darba devējam nav tiesību piespiest cilvēkus vakcinēties pret viņu gribu. “Viņi nevar vienkārši iegrūst cilvēkam plecā poti,” uzsver juriste Džodija Hila.

 

Viltotāji jau sarosījušies

Ideju par vakcinācijas pasēm atbalsta mūzikas festivālu un citu masu pasākumu rīkotāji, kas gribētu pēc iespējas ātrāk atsākt darbu. “Mums jāmeklē risinājumi, kā atgriezties pie normālas dzīves. Koncerts nav īsts koncerts, ja nevari stāvēt plecu pie pleca ar saviem draugiem,” aģentūrai “Reuters” stāsta britu mūzikas festivālu rīkotājs Saša Lords. Viņš gan nedomā, ka vakcinācijas pasēm jābūt obligātām, bet tās būtu labs risinājums, kā atvieglot dažādu pakalpojumu saņemšanu.

Vakcinācijas pasu pretinieki iebilst, ka ir cilvēku grupas, kas dažādu iemeslu dēļ nevar vakcinēties pret Covid-19, piemēram, potēties nav ieteicams grūtniecēm un cilvēkiem ar vairāku veidu alerģijām. Tāpat viņi iebilst pret principu, ka līdz ar šādu pasu ieviešanu visi cilvēki tiktu sašķiroti divās grupās: tie, kas ir saņēmuši vakcīnu, un tie, kas nav.

Jāņem vērā, ka vakcinācijas gaita dažādās valstīs notiek ļoti atšķirīgā tempā: kamēr Izraēla un Lielbritānija jau sapotējušas lielu daļu iedzīvotāju, citviet pasaulē, galvenokārt nabadzīgās valstīs, vakcinācija pret Covid-19 vēl nemaz nav sākusies.

Tāpat arī valstu iekšienē ir noteiktas prioritārās grupas, un daudziem vakcīna būs pieejama tikai gada beigās. Pētnieki norāda, ka līdz ar vakcinācijas pasu ieviešanu zināmas privilēģijas iegūtu gados vecāki cilvēki, kas ir rindas priekšgalā, savukārt jauniešiem nāksies gaidīt vēl ilgi, lai gan tieši viņi ir aktīvākie ceļotāji un izklaides pasākumu apmeklētāji.

SAISTĪTIE RAKSTI

Datu aizsardzības eksperti arīdzan raizējas, ka līdz ar Covid-19 vakcinācijas sertifikātu ieviešanu valsts rīcībā nonāktu vairāk datu par iedzīvotāju privāto veselības informāciju, tādēļ ir bažas, ka šo informāciju kāds varētu izmantot ļaunprātīgi.

Turklāt vakcinācijas pases uzrādīšana robežsargiem nemaz negarantē, ka cilvēks tiešām ir potējies pret Covid-19. Kā zināms, dokumentu viltošana ir plaši izplatīts un ļoti ienesīgs bizness. “Eiropols” ziņo, ka vairākās Eiropas valstīs jau pieķerti viltotāji, kas pamanījušies viltot izziņas par negatīvu Covid-19 testu un tirgot šādus papīrus par 150 līdz 300 eiro gabalā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 213
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
16 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 57
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 130
14 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 80
1 diena
Lasīt citas ziņas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas dzelzceļa stacijā atrasta vēl viena potenciāli bīstama šahta
3 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Satversmē teikts, ka Saeimas locekli nevar apcietināt, taču Gobzems bijis tikai īslaicīgi aizturēts 31
3 stundas
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Satiksmes nozare ir visas ekonomikas asinsrites pamats.” Intervija ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu 32
5 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Latvijā tapušie dizaina risinājumi palīdz noformēt attālinātu darba vietu
22:49
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
22:12
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 2
21:41
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Vai Baidena un Putina sarunas novērsīs Krievijas iebrukumu Ukrainā? 43
3 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Latvieši zina, ka “aizstājošā migrācija” pastāv – tā ir realitāte, kuras sekas izjūtam joprojām 13
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Novērojama pakāpeniska Latvijas iedzīvotāju attieksmes maiņa pret imigrantiem un imigrāciju 28
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Latvijā lieto zāles pret Covid-19? Ārste izceļ, kā atšķiras kovida ārstēšana pandēmijas sākumā un tagad 36
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, kur Terehovas muitas kontroles punkta amatpersonas slēpušas saņemtos kukuļus 16
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīdina par bīstamu laika parādību: piektdien un sestdien varētu veidoties atkala 7
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pie cietumniekiem neviens netiek klāt! Kāda jēga vispār sēdēt?” Advokāts atklāj, cik kritiskā situācijā ieslodzītie 22
8 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 57
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik administratīvo pārkāpumu procesi sākti pret Gobzemu? 53
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Patēriņa cenas Latvijā gada laikā pieaugušas par 7,5%. Kuras preces kļuvušas dārgākas? 22
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Negaidīts ciemiņš! Briedis pieklājīgi ar ragu piezvana pie durvīm 4
9 stundas
GR
Guna Roze
Ziņas
Guna Roze: Nav iemesla iedomāties, ka mūsu pēcteči nesaķers galvu par 21. gadsimta ļaužu tumsonību 43
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ruks: Policija ir politiski neitrāla 51
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka 2
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Atgūtais “Gilgamešs”: Irāka parāda atgūtos nacionālos dārgumus, kas bija nolaupīti un nelikumīgi izvesti no valsts
10 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 213
12 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai cilvēks, kurš vakcinējies ar “Sputnik”, var iegūt Covid-19 sertifikātu, kas derīgs Eiropā?
11 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 56
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi 9
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 nevakcinētām personām varētu būt grūti uzturēt bezdarbnieka statusu. NVA direktore skaidro, kāpēc 94
17 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 37
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus 7
12 stundas