Valsts augstāko amatpersonu vakcinācija pret Covid-19 12.februārī

Kāpēc daļai amatpersonu prioritāri bija jāsaņem vakcīna pret Covid-19 – vai tiešām “valsts nepārtrauktība”? 34

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Valsts darbības nepārtrauktības nodrošināšanai” – tāds bija 11. februārī plaši izskanējušais pamatojums, kāpēc daļai amatpersonu prioritāri bija jāsaņem vakcīna pret Covid-19. Tieši “valsts nepārtrauktības” pieminēšana vakcinācijas kontekstā izpelnījās neizpratni un sarkastiskas piezīmes, ka valsts vadītāji izmanto šo brīdi, lai uzsvērtu savu svarīgumu.

LE
LETA
Ziņas
Noziedznieki šobrīd izmanto divas shēmas, kā izkrāpt naudu no Latvijas iedzīvotājiem. Kādas? 27
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Vakcīnu iepirkums satricina ierēdniecību: ZVA direktors Henkuzens neklusē un atspēko Pavļuta pārmetumus par melošanu valdībai 101
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 100
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Turklāt šādu attieksmi pauda arī atsevišķi politiķi. Piemēram, satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) norādīja: “Kamēr [Vācijas kanclere] Merkele gaida rindā, Latvijā “vienlīdzīgākie” kungi un dāmas atraduši “valstiskās nepārtrauktības” argumentu.”

Jaunās konservatīvās partijas ministri, kā zināms, simboliski atteicās no prioritāras vakcinēšanās pret Covid-19, apņemoties gaidīt, kamēr tiks uzsākta pedagogu vakcinēšana. (Savu poti gan saņēma atsevišķi JKP Saeimas deputāti.)

CITI ŠOBRĪD LASA
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 1
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu sportists Kaspars Kambala atklāj: dzīves laikā esot pārgulējis ar aptuveni pustūkstoti sieviešu 22
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sabiedriskā dzīve atjaunojusies, restorāni atvērti: Izraēlas pieredze Covid-19 krīzes pārvarēšanā 35
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 28
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien uz svariem būs liktas attiecības ar kādu tev tuvu cilvēku! Horoskopi 10.aprīlim 1
22 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Francijā masku valkāšanu uzraudzīs, izmantojot “gudro video” 15
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar divriteni brauc tie, kuriem nav darba un bērnu!” Sociālo tīklu lietotāji sašutuši par Valsts policijas amatpersonas izteikumiem 142
20 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Loģika saka priekšā – gribi amatu Saeimā, ļauj, lai tevi aiz čupra sagrābj KNAB un aiz apkakles velk Ģenerālprokuratūra. Egila Līcīša feļetons 6
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev jābūt piesardzīgam un ļoti uzmanīgam savos izteicienos! Horoskopi 9.aprīlim 1
1 diena
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Lēmumu pieņēmēji Rīgā laikam nav bieži viesi reģionu veikalos!” Kā pirmo mazo veikalu darba dienu aizvadīja veikalnieki reģionos? 21
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas tirdzniecības centri paziņo par došanos ārpus telpām, lai būtu tuvāk saviem klientiem 11
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pavļuts parakstījis rīkojumu, kad sāks vakcinēt pedagogus 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Blakus laivai atrada sievietes līķi. Vēl nav atrasta otra, iespējams, Tērvetē noslīkusī sieviete 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Loģiski, ka cilvēki devās iepirkties! Viņi ir noguruši no ierobežojumiem.” Saeimas deputāte par milzu rindām pie veikaliem 80
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atnāks Aldis, sāks mētāties ar krēsliem. Tas arī viss!” Klaišis par premjera demisijas pieprasījumu 71
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Nevar būt situācija, kad vakcīnas stāv dīkā. Ir cilvēki, kuri grib vakcinēties!” Politiķis atzinīgi vērtē vakcinācijas “brīvās rindas” ieviešanu 33
1 diena
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Copmaņi paliek “bezkaunīgāki”: patur visu lomu un nelikumīgi cenšas tikt arī pie nēģiem un līdakām 11
1 diena
LE
LETA
Veselam
Vakcinācijas centros “dzīvajā rindā” iestājušos potēs ar “AstraZeneca” 13
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Elektriskais krēsls” putniem. Vēlas sodīt par ērgļu, balto stārķu un citu aizsargājamo sugu putnu nāvi 12
1 diena

Jau vēlāk sekoja plašāki skaidrojumi, kāpēc amatpersonas bija svarīgi vakcinēt vēl pirms senioriem: vakcinācija ļaušot atsākt valdības darbu klātienē un tas būšot produktīvāks; ar savu piemēru ministri iedrošināšot vakcinēties citus; amatpersonu vakcinēšana palīdzēšot kliedēt šaubas par “AstraZeneca” vakcīnu, ko vairākas valstis lēmušas pagaidām neizmantot vecāka gadagājuma cilvēku vakcinācijai. Bet kas tad īsti bija domāts ar nu jau slaveno “valsts darbības nepārtrauktību”?

Noskaidrot, no kurienes tas parādījies, nav vienkārši – jautājums kā tāda futbolbumba tiek pāradresēts no vienas iestādes otrai, bet vēlāk atspēlēts atpakaļ.

Lai gan formulējums vedina domāt, ka tas varētu būt nācis no Valsts prezidenta vai premjera puses, ne viens, ne otrs te savu roku neesot pielicis.

Premjera Krišjāņa Kariņa preses sekretārs Sandis Sabajevs norāda: “Ministru prezidents, apstiprinot 9. februāra Ministru kabineta sēdi, darba kārtībā iekļāva Veselības ministrijas iesniegto informatīvo ziņojumu, kurā ir ietverts minētais formulējums.

Dokumenta sagatavotājs un satura autors ir Veselības ministrija. Ministru prezidents nepiedalās šādu dokumentu sagatavošanā ne ministriju, ne Starpinstitūciju koordinācijas vadības grupas līmenī.”

Kā pret Covid-19 vakcinējas Valsts augstākās amatpersonas un eksprezidenti

Tik tiešām, minētajā Veselības ministrijas ziņojumā “Par prioritāri vakcinējamām personu grupām” redzama tabula, kur otrajā prioritārajā grupā pēc mediķiem norādīti ne vien ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti (kopā 19 598), bet arī “amatpersonas, kuru vakcinācija ir nepieciešama nacionālās drošības un valsts darbības nepārtrauktības nodrošināšanai (atbilstoši pieprasījumam)”.

Tomēr arī Veselības ministrija savas autortiesības nav gatava atzīt. Kā “Latvijas Avīzei” skaidro Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders, uzdevums sagatavot ziņojumu ar šādu formulējumu esot saņemts pēc Starpinstitūciju koordinācijas vadības grupas sanāksmes, kas notikusi 4. februārī. Veselības ministrija tikai izpildījusi uzdoto.

Starpinstitūciju koordinācijas vadības grupa darbojas jau kopš pagājušā gada vasaras, to vada Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis, un tās uzdevums ir nodrošināt institūciju savstarpējo sadarbību, reaģējot uz epidemioloģiskās situācijas izmaiņām.

Grupā ir visu ministriju augsta līmeņa ierēdņi, tajā skaitā arī Tieslietu ministrijas, tomēr arī tā nav gatava “Latvijas Avīzei” sniegt skaidrojumu, kā šajā gadījumā juridiski jāsaprot “valsts darbības nepārtrauktība”.

Šāds priekšlikums no ministrijas neesot nācis un neesot arī diskutēts. Pieminētajā 4. febru­āra sēdē apspriests prioritāri vakcinējamo valsts augstāko amatpersonu saraksts, bet ne šāds formulējums.

Vakcinācija pret Covid-19 Latvijā un pasaulē

“Futbolbumba” nonākusi pie Valsts kancelejas (VK) – iespējams, autors ir tās direktors Jānis Citskovskis, kurš vada grupu. Viņam kopā ar VK juristiem it kā būtu pēdējais vārds, formulējot uzdevumus. Bet atkal nekā…

“Valsts kanceleja nav autors šim formulējumam, kas parādās Veselības ministrijas ziņojumā. Diemžēl citi dokumenti ir ar ierobežotu pieejamību, bet tur skaidri redzams, ka tas formulējums, kas nācis no Valsts kancelejas juristiem, ir citāds,” norāda Valsts kancelejas Komunikāciju departamenta vadītāja Ilze Pavlova.

Uz J. Citskovskim adresētu jautājumu, kāds tad formulējums apspriests Starp­institūciju koordinācijas vadības grupā saistībā ar amatpersonu prioritāru vakcināciju, “Latvijas Avīze” saņem šādu atbildi: “Starp­institūciju darbības koordinācijas grupas eksperti, balstoties uz Satversmē nostiprinātajiem valsts uzbūves principiem, veica izvērtējumu par tām valsts varu un pārvaldi realizējošo institūciju amatpersonām, kuru pilnvērtīga darbība ir kritiski svarīga, lai garantētu valsts neatkarību, tās konstitucionālo iekārtu un teritoriālo integritāti, sabiedrības brīvas attīstības perspektīvu, labklājību un stabilitāti.”

“Laikam gribēja, lai skaistāk skan…”

Termina “valsts nepārtrauktība” izmantošana, runājot par amatpersonu vakcināciju, ir mulsinoša arī tāpēc, ka vedina atcerēties par Latvijas Republikas nepārtrauktības doktrīnu. Tā parasti tiek uzsvērta kā valsts neatkarības atjaunošanas pamats. Bet vai tā attiecināma arī uz amatpersonu veselību?

“Ja jau valsts pēc piecdesmit okupācijas gadiem nepārtrūka, tad kā to varētu pārtraukt tas, ka daži ministri netiek ātrāk sapotēti? Tas ir kaut kāds absurds,” skarbs par publiski izplatīto skaidrojumu ir politologs Jānis Ikstens.

Viņš atgādina, ka valdība un Saeima jau kādu laiku strādā attālināti, kas, protams, rada neērtības, bet nav apturējis valsts darbību.

Ja kāda amatpersona nevarēs pildīt pienākumus, tad tikšot atrasts vietā cits cilvēks, bet “Latvijas valsts tāpēc nebeigtu pastāvēt”.

J. Ikstens atgādina: “Nupat Valsts prezidents Egils Levits sacījis, ka būs jāprasa dažu ministru demisija, ja viņu priekšlikumu rezultātā, atceļot ierobežojumus, strauji pieaugs saslimstība ar Covid-19. Tikko vēl šos ministrus bija svarīgi ātrāk sašpricēt! Vai tad tagad Levits piedāvā graut Latvijas valsts nepārtrauktību? Un kāda nepārtrauktība ir bijušo prezidentu potēšanā? Es domāju, šis formulējums vienkārši jāvērtē kā vēl viena šīs valdības komunikācijas neveiksme – ne pirmā un droši vien ne pēdējā.”

Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesors, valststiesību eksperts Ringolds Balodis atbalsta amatpersonu prioritāru vakcināciju, jo “attālināta darbība, kā mēs redzam, nenoved pie pozitīva rezultāta”. Mērķis esot skaidrs – valdībai jāsanāk kopā, un to arī vajadzējis uzsvērt, taču skaidrojums sanācis neveikls.

“Te ir pievilkta teorija bez racionāla pamatojuma. Varēja taču pateikt vienkārši – ministri jāpotē, lai valdība varētu strādāt klātienē, bet nē, vajadzēja kaut ko izgudrot. Laikam gribēja, lai skaistāk skan. Es tiešām nesaskatu loģiku te pieminēt valsts nepārtrauktību,” vērtē eksperts.

R. Balodis uzskata, ka apjukumu juridiskajos skaidrojumos radījis arī tas, ka šī ārkārtas situācija ir ļoti neparasta, tāpēc arī sākušās neveiklas diskusijas, kuras tieši amatpersonas vajadzētu potēt vispirms.

Pēc viņa teiktā: “No teorijas viedokļa vajadzētu būt tā, ka valdība ārkārtas stāvokļa laikā turpina darboties, un parlaments tai uztic vir­kni pilnvaru, piemēram, pieņemt likumus vai noteikumus ar likuma spēku. Tad viss skaidrs – ministriem pirmajiem jāsaņem vakcīna, jo valdības darbam jābūt efektīvam un tam jānotiek klātienē. Parlamentam it kā vajadzētu pakāpties nost. Taču pašlaik tas fons ir pavisam ačgārns, jo parlaments turpina strādāt, un tad, protams, vajadzētu vakcinēt arī deputātus.”

R. Baloža ieskatā ļoti slikts variants būtu, ja pēc visām šīm aktivitātēm un skaidrojumiem izrādītos, ka valdība joprojām nevar strādāt klātienē, jo tad būtu vēl grūtāk izskaidrot, kāpēc viss šis pasākums bija nepieciešams, un “tad tas izskatītos vienkārši pēc sava statusa izrādīšanas”.

Ja citādi nevarot, tad eksperts iesaka – valdībai vajag veidot savu “burbuli”. Viņš salīdzina: “Mēs tagad skatīsimies hokeju, kas notiks “burbulī”, kāpēc valdība nevar sēdēt “burbulī”? Neviens taču viņus nespieda kļūt par ministriem, paši gribēja.”

To, ka ar “valsts nepārtrauktību” ir aizšauts garām, atzīst arī premjers Krišjānis Kariņš. Lūk, viņa komentārs “Latvijas Avīzei”: “Izvēlētais formulējums ir radījis daudz neskaidrību. Atbildīgajām ministrijām ir jāskaidro virzītie lēmumi ne tikai to pieņemšanas, bet arī īstenošanas brīdī.”

Viedokļi tviterī

Alberts Ziemelis: “Jauns lamuvārds apritē: “nepārtrauktības nodrošināšana”.”

Una Bergmane: “Ar šo jēdzienu esmu saskārusies tikai saistībā ar Latvijas de iure pastāvēšanu okupācijas laikā, un šajā kontekstā tā nav atkarīga no amatpersonas X vai Y spējas veikt darba pienākumus.”

Toms Zariņš: “Tas “nepārtrauktības” PR “arguments” taču vispār ir no pirksta izzīsts. Gadu nekas ar “nepārtrauktību” nebija, bet tagad tādi teksti, it kā pie robežas tanki stāvētu.”

Inese Liepiņa: “Nu jau es vairs neko nesaprotu. Vai nule iedibinātā valsts nepārtrauktība amatpersonu privileģētībā nozīmē arī to, ka, ja kādam ministram vajadzēs nieres transplantāciju, viņam to dos ārpus rindas, lai nepārtrauktu valsts darbību?”

SAISTĪTIE RAKSTI

Frederiks Ozols: “Tomēr daudzus pārliecina vārdu salikums “valsts nepārtrauktība” kā arguments palaist pa priekšu vīrusa tiešām apdraudētiem cilvēkiem, valsts amatpersonas. Šī rīcība ir neētiska, un nekādi nesaistās ar valsts nepārtrauktības nodrošināšanu.”

Covid-19 vakcīnas saņem zāļu lieltirgotavu darbinieki; pārbauda aizdomas par “Grindex” un “Olainfarm” mēģinājumu apsteigt rindu
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Noziedznieki šobrīd izmanto divas shēmas, kā izkrāpt naudu no Latvijas iedzīvotājiem. Kādas? 27
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Vakcīnu iepirkums satricina ierēdniecību: ZVA direktors Henkuzens neklusē un atspēko Pavļuta pārmetumus par melošanu valdībai 101
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 100
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien uz svariem būs liktas attiecības ar kādu tev tuvu cilvēku! Horoskopi 10.aprīlim 1
22 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Tuvākajā laikā Latviju pametīs Krievijas vēstnieks Lukjanovs. Politologi skaidro, ko tas varētu nozīmēt 18
22 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus
59 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 100
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sabiedriskā dzīve atjaunojusies, restorāni atvērti: Izraēlas pieredze Covid-19 krīzes pārvarēšanā 35
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolotājiem palielinās algas? Šuplinska skaidro, vai jaunais pedagogu atalgojuma modelis varētu gūt valdības atbalstu 8
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus
15:55
LA
LA.LV
Ziņas
Skolotājiem palielinās algas? Šuplinska skaidro, vai jaunais pedagogu atalgojuma modelis varētu gūt valdības atbalstu 8
13:52
Inita Šteinberga
Praktiski
Nenokavē! Ir īstais laiks sēt tomātus un piparus stādīšanai uz lauka
13:49
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 1
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu sportists Kaspars Kambala atklāj: dzīves laikā esot pārgulējis ar aptuveni pustūkstoti sieviešu 22
5 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Šiverēšanu pa virtuvi “kovidlaikā” pārvērš par savu pirmo darbiņu: skolnieces Madaras Apses veiksmes stāsts 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 28
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā un Viļņā kāpj degvielas cenas. Cik jau tagad maksā viens litrs? 8
7 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Nenokavē! Ir īstais laiks sēt tomātus un piparus stādīšanai uz lauka
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Interneta veikalam – gigantam “Alibaba” piespriež 2,33 miljardu eiro naudas sods 2
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar divriteni brauc tie, kuriem nav darba un bērnu!” Sociālo tīklu lietotāji sašutuši par Valsts policijas amatpersonas izteikumiem 142
20 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Vecumniekos dzīvoklī uz grīdas atrod noslēpumainos apstākļos mirušu vīrieti. Vietējajiem ir sava versija par notikušo
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līs, snigs sniegs, būs krusa: kādus vēl pārsteigumus daba sagatavojusi sestdien? 2
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Valsti pārvalda ierēdņi un birokrātiskā mašīna!” Saruna ar Edgaru Zalānu 17
Intervija 7 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Edgars Tavars: “Esmu sapratis, ka atsevišķiem deputātiem ir ne tikai selektīva dzirde, bet arī redze!” 10
4 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Lēmumu pieņēmēji Rīgā laikam nav bieži viesi reģionu veikalos!” Kā pirmo mazo veikalu darba dienu aizvadīja veikalnieki reģionos? 21
21 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Bija svarīgi, “lai būtu pieķerti pie rokas!” Jaunzeme par aizturētajām VID Muitas pārvaldes amatpersonām 10
19 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Elektriskais krēsls” putniem. Vēlas sodīt par ērgļu, balto stārķu un citu aizsargājamo sugu putnu nāvi 12
1 diena
LE
LETA
Veselam
Kurus neaicina stāties “dzīvajā rindā” pēc vakcīnas pret Covid-19? 22
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mums ir jārēķinās, ka “AstraZeneca” ir noiets etaps!” Apinis par to, ko tagad gaidīt un darīt tālāk 126
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Anita, Anitra, Annika un Zīle 1
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas Midltones mērs ir pilns: vērienīgā TV intervijā viņi “atspēkos” prinča Harija un Meganas apgalvojumus 33
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad ir īstais laiks piķēt tomātus, gurķus, papriku un salātus? 2
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Gobzems pēc paziņojuma, ka šķiras no sievas, saņēmis vairākus uzmanības apliecinājumus: “Meitenes, es neesmu dildo! Ļaujiet man tagad padzīvot ar sevi…” 56
2 dienas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Veiksmīgākās un bīstamākās dienas aprīlī: Vērša laika padomi 1
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 10. līdz 16.aprīlim: kādas vēlmes piepildīsies 3
1 diena