Foto: Shutterstock

Veterinārajās klīnikās ienāk modernas iekārtas. Kuros gadījumos tās palīdz? 0

Pēdējos gados Latvijas veterinārajās klīnikās parādās arvien jaunas, modernas diagnostikas iekārtas. Būdama nespeciāliste šajā jomā, labprāt uzzinātu, kuros gadījumos tās var palīdzēt. No kā atkarīgas izmeklējumu cenas? ZANE RUDZĀTE

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Daudzās veterinārajās klīnikās pie­ejams rentgens un sonogrāfs, kam ir liela nozīme gremošanas trakta, urīnizvad­orgānu un elpošanas orgānu slimību diagnostikā. Rentgenu vairāk izmanto plaušu slimību noteikšanā un skeleta izmeklēšanā lūzumu, traumu gadījumos. Savukārt sonogrāfu biežāk lieto, izmeklējot vēdera dobumu – apskatot aknas, nieres un urīnpūsli. Maksa par izmeklējumu galvenokārt atkarīga no tā ilguma un sarežģītības pakāpes. Izmeklējumiem var būt nepieciešama vispārējā anestēzija – arī tā izmaksas, protams, sadārdzina.

Jāņem vērā, ka sonogrāfija ne vienmēr apstiprina vai noliedz funkcionālas pārmaiņas. Lēmumu par izmeklējumu veidu un nepieciešamību vēlams uzticēt ārstam. Viņš vispirms iztaujās par dzīvnieka izturēšanos, veiks palpāciju (izmeklēšanu ar tausti), ņems asiņu un urīna analīzes un tikai pēc tam ieteiks papildu pārbaudes. Ultrasonogrāfiju un rentgenogrammu bez pamatota iemesla nevajadzētu veikt nenobriedušiem dzīvniekiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nākot uz sonogrāfisko izmeklēšanu, jāņem vērā, ka dzīvnieka vēderam tiks noskūts apmatojums.

Endoskopu izmanto augšējo elpošanas ceļu apskatē (bronhoskopijā) un gastroskopijā (barības vada un kuņģa izmeklēšanā).

12 stundas pirms ultrasonogrāfijas un endoskopijas dzīvniekam nevajadzētu dot ēst. Arī uz asinsanalīzēm vēlams doties tukšā dūšā.

Pirms urīnpūšļa izmeklēšanas ārsti parasti iesaka ierobežot dzīvnieka urinēšanu. Taču to, ko vajadzētu ņemt vērā pirms konkrētās pārbaudes, vēlams izrunāt ar veterinārārstu, kurš veiks diagnostiku. Ja dzīvniekam nepieciešama neatliekama palīdzība, noteikumi var mainīties. Saimniekam nav jālauza galva, kuros gadījumos kontrindicēti, piemēram, gremošanas trakta izmeklējumi ar bārija sulfātu vai retgenoloģiskie izmeklējumi ar kontrastvielu, – to pateiks ārsts, ievācot anamnēzi.

Konsultējusi Smiltenes tehnikuma Veterinārās mācību klīnikas vadītāja, veterinārārste LĪGA MAČULE

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.