VIDEO. Daba nestrādā pēc cilvēka loģikas. Latvijā nofilmēts, kā viens lapsu mazulis apēd otru 0

Nesen Latvijā nofilmēts reti redzams, bet dabā iespējams notikums — lapsēns mielojas ar beigtu metiena biedru. Lai gan pirmajā mirklī tas var šķist šokējoši, kanibālisms lapsu vidū nav pilnīgi neparasta parādība, īpaši noteiktos apstākļos. Dabā viss notiek cēloņu un seku ķēdē, raksta Medibam.lv.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Vai zināji, ka šie ieradumi veicina mūsos skumjas un nomāktu garastāvokli?
Mājas
6 lietas, kuras nedrīkst turēt mājās: tās nesola neko labu
Kokteilis
Laiks mirdzēt! Astrologi sola veiksmes sprādzienu 3 zodiaka zīmju pārstāvjiem
Lasīt citas ziņas

Kanibālisms lapsu vidū var parādīties kā ekoloģiski noteikta uzvedība šādos gadījumos:

– Barības trūkums — ja trūkst medījuma vai cita barības avota, vājākie lapsēni var kļūt par upuriem, lai stiprākie izdzīvotu. Šī ir dabas nežēlīgā, bet efektīvā izdzīvo stiprākais loģika.
– Dabiskā selekcija alā — dažkārt mātīte pati nogalina vājākos metiena mazuļus, vai arī spēcīgākais lapsēns izstumj vai uzbrūk vājākajam. Tas samazina konkurenci un uzlabo iespēju izdzīvot pārējiem.
– Teritoriāla konkurence — pieaugušas lapsas dažkārt nogalina (un apēd) citas mātītes mazuļus, lai samazinātu konkurenci par teritoriju un resursiem.
– Instinktīva reakcija uz smaku — lapsēni vēl nav pilnībā nobrieduši sociāli vai uzvedības ziņā, tāpēc dažkārt spēlējas ar beigtu dzīvnieku, bet smaku dēļ viņiem aktivizējas barošanās instinkts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skaties video! Kad lapsēns apēd lapsēnu: kāpēc notiek kanibālisms lapsu vidū?

Kanibālisms nav izplatīts ikdienas parādību lokā lapsu vidū, taču regulāri novērojams ekstremālos vai kontrolētos apstākļos, piemēram, zooloģiskajos dārzos, pie kameras alās vai pētījumos. Mežā to reti izdodas fiksēt, jo lapsas parasti šo uzvedību slēpj. Vai tas nozīmē, ka ar lapsām kaut kas nav kārtībā? Nē. Tas liecina tikai par vienu: daba nestrādā pēc cilvēka emocionālās loģikas. Mēs redzam mazuli un vēlamies to aizsargāt. Daba redz dzīvotspēju, konkurenci un vajadzību saglabāt līdzsvaru. Lapsa nav cietsirdīga — viņa vienkārši ir daļa no sava mehānisma. Šāds novērojums ir vērtīgs atgādinājums, ka savvaļas daba nav ne laba, ne ļauna — tā ir efektīva, pielāgota un bieži vien brutāli godīga. Mums atliek tikai mācīties no tās un ļaut tai darīt savu darbu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.