Attēlam ir ilustratīva nozīme

Kā apkarot pelējumu guļbaļķu mājā? “Praktiskais Latvietis” atbild lasītājam 0

Kā apkarot pelējumu guļbaļķu mājā? JĀZEPS PREIĻOS

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
VIEGLAIS TESTS. Ja nevari atbildēt 100% pareizi uz šiem jautājumiem, tad tu neesi pārāk gudrs
Lasīt citas ziņas

Uzņēmumā “Vidzemes koka mājas” skaidro: guļbaļķu mājā pelējums iespējams sanitārajā mezglā, kur ir slikta ventilācija, un virtuvē aiz iebūvētiem skapīšiem, kur tāpat netiek nodrošināta pietiekama gaisa apmaiņa.

Pelējums var rasties arī pirtī, jo pērtuve ir karsta, priekštelpa – vēsa. Cilvēki durvis aiztaisa un brīnās, ka sienas pelē. Kad pirts procedūras pabeigtas, pērtuves durvis vienmēr jāatstāj atvērtas, lai telpas izvējojas un no tām aizplūst liekais mitrums. Turklāt lielāko mitrumu priekštelpā rada cilvēks, kurš sakarsis iznāk no pērtuves un turpina svīst.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja tā nav pirts, koka mājā jāsakārto ventilācija. Modernie logi un durvis noslēdzas blīvi – gaisa apmaiņa nenotiek, un mitrums kondensējas. Bieži netiek izmantota piespiedu ventilācija, piemēram, tvaika nosūcējs virtuvē. Reizēm nosūcējs ir, bet tvaiks no mājas netiek izvadīts. Tas viss veicina pelējumu.

Vēl kondensāts un pelējums veidojas aiz virtuves skapīšiem, it īpaši, ja zem tiem ir auksta flīžu grīda, kā arī apkārt ūdensvada caurulēm, kas parasti atrodas aiz skapīšiem. Risinājums – vismaz naktī atstāt skapīšu durtiņas atvērtas, lai telpas vēdinās. Tāpat jāsakārto vai jāierīko ventilācija mājā kopumā, it īpaši virtuvē un sanitārajās telpās.

Pelējuma likvidēšanai uz sienām uzņēmuma “Vidzemes koka mājas” speciālisti iesaka izvēlēties zinātniskās ražošanas firmas “Relika” koksnes aizsardzības līdzekļus. Produkcijas klāstā ir līdzekļi gan esošā pelējuma likvidēšanai, gan sastāvi, kas koksni aizsargās pēc tam. Par piemērotāko vislabāk konsultēties personiski.

Biezāku pelējuma kārtu vispirms noslauka un tad uzklāj attiecīgu koksnes aizsardzības līdzekli. Taču, lai tas iedarbotos, vajadzīga sausa vide. Koks uzņem un arī atdod mitrumu, tikai jārada attiecīgi apstākļi.

Tāpat jāsaprot, ar ko koka virsma apstrādāta. Ja tā ir gaisa un ūdens necaurlaidīga kārta, piemēram, caurspīdīga krāsa vai laka un pelējums ir zem tās, nekas cits neatliks, kā šo slāni notīrīt mehāniski. Tikai pēc tam varēs cīnīties ar pelējumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.