Foto – LU

Zinātnieku piecinieks atgriezies no Grenlandes. Ziemeļbrieži draudīgi, lāci nesastop 0

No zinātniskās ekspedīcijas Rasela ledājā Grenlandē Latvijā atgriezies Latvijas Universitātes (LU) jauno zinātnieku piecnieks, kas turp devās 20.jūlijā. Tagad vairākus mēnešus tiks pētīti ledājā iegūtie paraugi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 133
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Lasīt citas ziņas

Lepns par ekspedīcijas veikumu ir LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes (ĢZZF) pētnieks Dr. ģeol. Jānis Karušs.

“Izdarījām pat dažas lietas vairāk, nekā plānots. Darbu gaitā sapratām, ka varam paspēt paveikt vēl kaut ko papildus. Viss norisa veiksmīgi,” viņš stāsta.

CITI ŠOBRĪD LASA

LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes (ĢZZF) pētnieki Dr. ģeol. Jānis Karušs, Dr. ģeol. Māris Krievāns, Dr. ģeol. Kristaps Lamsters, Mg. sc. ing. Agnis Rečs un ģeoloģijas bakalaura studiju programmas students Reinis Pāvils uz Rasela ledāju Grenlandē izlidoja 20.jūlijā, un

Tā bija latviešu polārpētnieku pirmā zinātniskā ekspedīcija uz Grenlandi, kurā tika pētīti ledāji un apkārtējās vides izmaiņas klimata pārmaiņu kontekstā.

“Veicām ģeofizikālos mērījumus uz ledāja, tostarp zemledāja topogrāfiskos mērījumus. Ievācām paraugus no virsledāju un pieledāju ezeriem, arī augsnes un nogulumu paraugus no pieledāju teritorijas,” galveno LU ekspedīcijas veikumu raksturo Dr. ģeol. Jānis Karušs.

Šobrīd vēl esot grūti spriest, kas būs visbūtiskākais, kas ticis atklāts, – to, vai briest kāds ģeogrāfiskais atklājums, skaidro zinātnieks. Paies vairāki mēneši, kamēr pētnieki tiks skaidrībā ar pilnīgi visu, kas ir izdarīts.

Spilgtākie ekspedīcijas dalībnieku iespaidi saistās ar ledāju kā vietu, kas ir tālu projām no civilizācijas. “Tur bija daudz savvaļas dzīvnieku – gan ziemeļbrieži, gan lapsas, gan arī zaķi, kas faktiski nebaidās no cilvēkiem. Piecu desmit metru attālumā pienāca gan lapsas, gan ziemeļbriedis. Tas bija zināmā mērā pārsteigums, “ stāsta Karušs. Par laimi bīstamo balto leduslāci zinātnieki tuvplānā nav redzējuši, lai gan arī ziemeļbrieži izskatījušies gana draudīgi.

LU jaunie zinātnieki Rasela ledājā Grenlandē aktīvi strādāja 16 stundas diennaktī. Tur esošā polārā diena tika izmantota pilnībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.