Foto – Lāsma Rabante

Vai dzeltenos zirņus var ieviest augu maiņas sistēmā? 0

Vai dzeltenos zirņus ‘Lāsma’ var ieviest augu maiņas sistēmā, un vai tie atbilst platību maksājumu saņemšanas nosacījumiem? AIVARS JELGAVAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
Norvēģijā ir pilsēta, kuras iedzīvotājiem jau vairāk nekā 70 gadus ir aizliegts nomirt. Nežēlīgs liktenis sagaida tos, kuri saslimuši 30
VIDEO. “Divas mašīnas pašvaldības policijas atbrauca” – Ogrē slēgts bērnu izveidotais dzērienu veikals 136
Lasīt citas ziņas

Šķirne ‘Lāsma’ un citas Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūtā radītās un Latvijas augu šķirņu katalogā iekļautās jaunākās zirņu šķirnes ir izturīgas pret vīrusu slimībām, tām ražas krasas svārstības nav novērotas pat nelabvēlīgos laika apstākļos.

Šie faktori noteikti ļauj lauksaimniekiem nosliekties par labu to audzēšanai savās saimniecībās un saņemt attiecīgos platību maksājumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Platību maksājumu veidi ir dažādi, katram var būt specifiski atbalsta saņemšanas nosacījumi.

Ja saimniecība ir iekļauta bioloģiskās lauksaimniecības kontroles sistēmā, tai jāievēro pamatprasība par jebkādu tauriņziežu iekļaušanu augu maiņas sistēmā, nodrošinot, ka tie aizņem vismaz 20% no saimniecības aramzemes.

Tas nepieciešams, lai bagātinātu augsni ilgtermiņā un apgādātu augus ar tiem nepieciešamo slāpekli.

Lauksaimniekiem, izstrādājot augu maiņas plānu, noteikti jāatceras, ka pākšaugus atklātā laukā vienā un tajā pašā vietā audzē ne biežāk kā reizi trijos gados.

Precīzāk par šo prasību var izlasīt Ministru kabineta 2009. gada 26. maija noteikumu Nr. 485 “Bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības un kontroles kārtība” 12. punkta 1., 2. un 5. apakšpunktā.

Plānojot augu maiņu, jāņem vērā ne tikai zirņu audzēšanas pamatprasības (labākās ražas var iegūt smilšmāla un mālsmilts augsnēs ar pH reakciju 6,8–7,4), bet arī fakts, ka lielākās zirņu ražas ir pēc auzām, vīķauzām, ziemas rudziem un vasaras miežiem, jo tie ir vieni no labākajiem priekšaugiem.

Ja lauksaimnieks savu aramzemi apsaimnieko ar konvenciālām vai integrētām metodēm un tam tiešā atbalsta (maksājuma par klimatam un videi labvēlīgu lauksaimniecības praksi jeb zaļināšanas maksājuma) saņemšanas nolūkos jāievēro kultūraugu dažādošanas prakse, tad jāņem vērā, ka augu dažādība tiek vērtēta atšķirīgu kultūraugu ģints vai sugas, nevis šķirnes ietvaros.

Piemēram, ja saimniecībā ir 15 ha aramzemes, jānodrošina divu atšķirīgu kultūraugu audzēšana, bet, apsējot zirņu platības ar šķirnēm ‘Lāsma’ un ‘Zaiga’, kas ir vienas ģints augi, tiek nodrošināts tikai viens atšķirīgs kultūraugs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.