Publicitātes foto

Kāda bija Latvijas valsts pirms valsts dibināšanas? Politiskās nācijas dzimšana 1

Otrdien, 22. maijā, plkst. 16 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ātrijā un I izstāžu zālē Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros tiks atklāta izstāde “Valsts pirms valsts. Atbrīvošanās gadsimts 1817–1918”, LA.lv uzzināja LNB.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Izstādes “Valsts pirms valsts. Atbrīvošanās gadsimts 1817–1918” kuratori ir vēstures doktori Jānis Šiliņš, Mārtiņš Mintaurs un Vija Daukšte, bet par atjautīgu scenogrāfiju rūpējušies Krista un Reinis Dzudzilo. Izstādē apskatāmi daudzveidīgi artefakti no LNB krājuma, kuru nozīmi un vēstījumu paspilgtina arī telpas iekārtojums.

Izstāde vēsta par simts gadiem pirms valsts dibināšanas, kas pilnībā pārveidoja Latvijas sabiedrību un ļāva dzimt modernai politiskai nācijai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eksponātu vidū apskatāms, piemēram, 1880. gadā izdots skolu atlants, kurā pirmo reizi ievietota karte ar vietvārdu “Latvija” un jaunlatvieša Krišjāņa Barona 1859. gadā sastādītais darbs “Mūsu tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti”, kas bija pirmā ģeogrāfijas grāmata latviešu valodā. Kā eksponāts, simbolizējot latviešu tautas tiesības laikā, kad jaunlatvietis Krišjānis Valdemārs izveidoja Baltijas jūras izsmelšanas biedrību (1848), izvietots arī Baltijas jūras ūdens. Savukārt Latvijas zemes krāsa kā saistviela izmantota arī scenogrāfijā. Lai atainotu, kā simts gadu laikā kalps kļūst par valstsvīru, izstādes iekārtojumā izmantoti arī arhitektūras elementi – 19. gadsimta Kurzemes sētas un 20. gadsimta īres dzīvokļa durvju ailas.

Izstāde būs apskatāma līdz 19. augustam bibliotēkas darba laikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.