Latvijā
Vēsture

Kāda bija Latvijas valsts pirms valsts dibināšanas? Politiskās nācijas dzimšana1

Publicitātes foto

Otrdien, 22. maijā, plkst. 16 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ātrijā un I izstāžu zālē Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros tiks atklāta izstāde “Valsts pirms valsts. Atbrīvošanās gadsimts 1817–1918”, LA.lv uzzināja LNB.

Izstādes “Valsts pirms valsts. Atbrīvošanās gadsimts 1817–1918” kuratori ir vēstures doktori Jānis Šiliņš, Mārtiņš Mintaurs un Vija Daukšte, bet par atjautīgu scenogrāfiju rūpējušies Krista un Reinis Dzudzilo. Izstādē apskatāmi daudzveidīgi artefakti no LNB krājuma, kuru nozīmi un vēstījumu paspilgtina arī telpas iekārtojums.

Izstāde vēsta par simts gadiem pirms valsts dibināšanas, kas pilnībā pārveidoja Latvijas sabiedrību un ļāva dzimt modernai politiskai nācijai.

Eksponātu vidū apskatāms, piemēram, 1880. gadā izdots skolu atlants, kurā pirmo reizi ievietota karte ar vietvārdu “Latvija” un jaunlatvieša Krišjāņa Barona 1859. gadā sastādītais darbs “Mūsu tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti”, kas bija pirmā ģeogrāfijas grāmata latviešu valodā. Kā eksponāts, simbolizējot latviešu tautas tiesības laikā, kad jaunlatvietis Krišjānis Valdemārs izveidoja Baltijas jūras izsmelšanas biedrību (1848), izvietots arī Baltijas jūras ūdens. Savukārt Latvijas zemes krāsa kā saistviela izmantota arī scenogrāfijā. Lai atainotu, kā simts gadu laikā kalps kļūst par valstsvīru, izstādes iekārtojumā izmantoti arī arhitektūras elementi – 19. gadsimta Kurzemes sētas un 20. gadsimta īres dzīvokļa durvju ailas.

Izstāde būs apskatāma līdz 19. augustam bibliotēkas darba laikā.

LA.lv