×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.9°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
10. janvāris, 2018
Drukāt

Sāpīgais Abrenes zaudējums. 30 svarīgākie notikumi Latvijai (17)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Februārī mīnus 17 grādu spelgonī partijas "Visu Latvijai!" jaunieši, izmetušies puskaili, pie Saeimas nama protestēja pret robežlīguma nosacījumiem.

Savā 30 gadu jubilejā “Latvijas Avīze” atskatās uz aizvadītajiem gadu desmitiem un notikumiem, procesiem, kuri bijuši īpaši svarīgi mums un Latvijai.

Ignorējot kaismīgus sabiedrības protestus, vairāku deputātu iebildumus, sūdzību Satversmes tiesā, toreizējā premjera Aigara Kalvīša vadītā koalīcija 2007. gada sākumā izkārtoja Latvijas un Krievijas robežlīguma parakstīšanu, kas paredzēja pilnīgu atteikšanos no Latvijai savulaik atņemtās Abrenes teritorijas.

Februārī, kad parlaments lēma par pilnvarojumu Ministru kabinetam parakstīt robežlīgumu, deputātus pie Saeimas nama sagaidīja protestētāju pulks. Tā redzamākie pārstāvji bija tobrīd nesen nodibinātās partijas “Visu Latvijai!” jaunieši, kuri mīnus 17 grādu salā bija izmetušies puskaili, lai atgādinātu, ka “ir kas dārgāks par mūsu veselību, mūsu ērtībām un citām savtīgajām interesēm; tā ir mūsu zeme, kura pirkta par tēvu tēvu asinīm”.

Saeima Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līgumu par Latvijas un Krievijas valsts robežu ratificēja 2007. gada 17. maijā, un arī pirms tam pie parlamenta notika protesti. Debates no Saeimas tribīnes bija garas un kaislīgas. “TB”/LNNK un “Jaunā laika” deputāti vēlējās papildināt robežlīgumu ar nepastarpinātām atsaucēm uz Latvijas nepārtrauktības doktrīnu, 1920. gada miera līgumu, kā arī pievienot līgumam īpašu deklarāciju, lai šim pazemojošajam līgumam piešķirtu vismaz kādu pašcieņu. Taču visi šie priekšlikumi tika noraidīti. Toreizējais ārlietu ministrs Artis Pab­riks (Tautas partija) debatēs skaidroja, ka jāizmanto iespēja noslēgt šo līgumu, lai beidzot tiktu nostiprināta abu valstu robeža, lai mūsu zeme “nestāvētu vaļā” un šeit nevarētu ieklīst Latvijai naidīgi spēki. Pabriks arī brīdināja, ka Krievijas politiskā situācija drīzumā varētu mainīties un tad noslēgt robežlīgumu būtu nereāli. Ministrs nekautrējās no Saeimas tribīnes pret robežlīguma kritiķiem vērst indīgus epitetus: “Dinozauri izmira tāpēc, ka nespēja dzīvot laikam līdzi. Labam politiķim atšķirībā no sliktiem politiķiem ir jāsaprot, ka mainās laiki, mainās situācijas un mainās arī iespējas.” Deputāts Pēteris Tabūns (“TB”/LNNK) ārlietu ministram atcirta, ka tikai laiks un latviešu tauta rādīs, kurš šajā situācijā ir “dinozaurs”. Balsojumā robežlīguma ratifikāciju atbalstīja 70 deputāti, pret bija 25. “Esmu pārliecināta, ka nedrīkstējām steigā apstiprināt līgumu – ne no konstitucionālo tiesību viedokļa, ne arī kā politiķi,” uzreiz pēc robežlīguma ratifikācijas intervijā “Latvijas Avīzei” teica toreizējā deputāte un juriste Ilma Čepāne, uzsverot, ka Abrene tikusi atdota Krievijai, noklusējot, ka tiek pārkāpta Satversme. Tomēr Sa­tversmes tiesa, vēlāk izskatot opozīcijas deputātu sūdzības, secināja, ka ratificētais robežlīgums atbilst Latvijas Republikas Satversmei. Septembrī robežlīgumu ratificēja arī Krievijas puse.

Artis Pabriks, Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais ārlietu ministrs, tagad komentē: “Skatoties šodienas acīm, redzot notikumus Krimā un Austrumukrainā, apzinoties pašreizējo spriedzi drošības jautājumos, varu droši teikt – lēmums noslēgt šo robežlīgumu bija pareizs. Šodien to būtu daudz grūtāk vai pat neiespējami izdarīt un robežlīguma neesamība radītu bīstamu augsni provokācijām un apdraudējumiem. Līgums neļauj izmantot “Abrenes jautājumu” ne no vienas, ne otras puses. Nevaram izslēgt, ka Latvijas politikā no kādiem populistiskiem spēkiem būtu radies kārdinājums provocēt Krieviju ar prasībām atdot Abreni. Savukārt Krievija to iztulkotu kā agresīvu žestu, mēģinājumu tai atņemt teritoriju. Savukārt mūsu partneri daudz mazāk vēlētos iesaistīties Latvijas aizsargāšanā, ja mēs nebūtu sakārtojuši austrumu robežas jautājumu. Varbūt to varēja īstenot taktiski gudrāk, bet lielās līnijās ir skaidrs, ka šo robežlīgumu toreiz vajadzēja dabūt cauri.”

Raivis Dzintars, Saeimas deputāts, NA frakcijas priekšsēdētājs: “Politiķi, kuri savulaik īstenoja Abrenes atdošanu Krievijai, joprojām meklē attaisnojumus savai rīcībai, bet tie joprojām izklausās nepārliecinoši un naivi. Krievijas rīcību nenosaka rakstītais vārds vai līgumi, tā nerēķinās pat ar daudz lielākiem formāliem apstākļiem, bet respektē vienīgi reālos spēku samērus. Manā nostājā nekas nav mainījies. Var diskutēt par to, cik liels vai mazs zaudējums Abrene ir no praktiskā viedokļa, bet simboliskais zaudējums ir ļoti sāpīgs signāls tam, cik viegli esam atteikušies no kaut kā, kas savulaik pirkts ar asinīm. Diemžēl šobrīd neredzu nekādas praktiskas iespējas atgriezties pie Abrenes jautājuma. Tas palicis kā simboliska laikmeta liecība mūsu vēsturē, ar ko nevaram lepoties, kā brūce Latvijas miesā. Vai es atkal būtu ar mieru puskails salā protestēt pie Saeimas? Mūsu valsts interešu un mērķu aizstāvēšanai esmu gatavs darīt gan to, gan arī daudz vairāk. Taču šobrīd mums kā Saeimā un valdošajā koalīcijā pārstāvētai partijai ir iespēja izmantot daudz iedarbīgākus instrumentus.”

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. … Pasaules nakotnes kartiba atkarajas … tiesi no si precedenta (pec komunistu imperijas sagraves, un konsekventi, Krievijai legali uzticetai atbildibu secibai … bet, iekseji un areji nodevigai un tamdel nelegali pastradatai, pirmai, nelegali ‘uzspiestai’ Latvijas Republikas teritoriju piesavinasanai ), tiesiski un nelegali piesavinato teritoriju atgriesanai autentiskai ANO valstij … pamatojoties uz 1920. g. Mierligumu, starp Latvijas Republikas un CCCP!

 2. Tā vēl arvien ir Latvijas teritorija. Kad Ļaunuma impērija sabruks, okupanti izvāksies.

 3. JĀ MĒS PROTAM VISU PĀRDOT

 4. Vai nav laiks pienācis turpinājumam un atdot Krievijai Latgali?

  • Latvijai pienākas reparācijas no Krievijas. Daļa no tām var būt papildus teritorijas piešķiršana (bez mužikiem).

 5. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 6. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 7. Un kur tādi dauņi rodas?

 8. Bet ja konkrēti par to Abreni, tad kopš šiem notikumiem neesmu vēl Latvijā saticis nevienu, kas Abrenes atdošanas gadījumā tur vēlētos pārvākties dzīvot. Nu jau pamet vairums citu vietu pierobežās. Bet reklāmas triks bija labs. 😉

  • Par Abreni čekas izdzimteņi: Kalvītis, Pabriks un VVF, ir pelnījuši tik baismīgus sodus, kādi vien kādreiz Ķīnā jeb Japānā bija izdomāti. Pēc tam, kad Krievija būs likvidēta, Latvijai uz savu bijušo teritoriju nebūs vairāk tiesību, kā Brazīlijai vai Indijai.

   • Ne velti,kad Kalvītis tajā laikā bija Maskavā uz kaut kādiem Krievijas svētkiem,Putins ieejot svinīgajā sanāksmē,ejot kā parasti uz tribīni,paspieda Kalvītim roku(laikam par Abreni-laba desmaize)-kā saulīte resnulim mūlis spīdēja.To rādīja pa TV tiešraidē,tāpat mūsu pensijas fondu iztērēja-7,5mlrd.LS,ko pēc tam aizņēmās uz%,uzvārījas un tagad vēl smirdinās-cietumā ar konfiskāciju,,,,

 9. Bildes loģika? – Policist esi uzmanīgs! Tu nekad nezini, vai tas, kuru tu šobrīd apsargā, rīt neiekļūs Saeimā un nelems par tavu algu un dienas režīmu.(tas attiecas arī uz citiem). 😀

 10. kārtējā vēstures izkropļošana. Abrene nekad nebija Latvijas tweritorija. Kad Latgale, kura bija iekļauta Krievijas impērijā kļuva par Vitebskas guberņu, Pitalova tika atdota gubernatoram pūrā. Studējiet īsto vēsturi, nevis Latvijas politiķu pieprasījumu!

  • Kam tad tika Abrene, noslēdzot 1920. gada Latvijas-Krievijas miera līgumu, ja reiz “Abrene nekad nebija Latvijas tweritorija”?

 11. Kalvitis un visi citi bija tad nesaprasana par PSRS lemunu izjaukt PSRS pa neatkarigam valstim republiku vieta.Ar Abrenes -kur ir dzelcelu visu virzienu mezgls-atdosanu Krievijai bija bailu sindroma no Krievijas sekas,Lai gan tad krievija atdevas ASV un ASV vinus grava ,vini vairs nebija,patstavigi,vajadzeja tkai but stingri savam taisnigajam prasibam. un ari par Ronu salu-ko atdeva Igaunijai-Igauniem pasiem teritorija ir dauz salu,mums tikai bija viena un tagad ari ta vairs nav.Abrene uz visiem laikiem ir ieklauta Krievijas valsts teritorija.-tolaiku valsts parvaldes nodevibas rezultata. pret musu vatls teritoriju.

 12. Visa JURMALA jau sen pieder KRIEVIJAS bagatajiem ,,investoriem,, Nekas nav mainijies PADOMJU SAVIENIBAS laika noteiciji PARTIJA,tagad ari ir noteiceji PARTIJA,pat vairakas……

 13. Abreni atdeva un ko atdos rīt? Ar to dienu jau Krievijai ir pilnas tiesības prasīt vēl – vakar jau kaut ko atdevāt – ko došiet šodien? Rīt?
  ( iedod velnam pirkstu – paņems visu…)

Draugiem Facebook Twitter Google+