Foto – Shaiith/Shutterstock

Pieci padomi bitenieku darbiem jūlijā 0

Medus ienesums patlaban, šķiet, gaidāms vidējs, vērtē biteniece Ruta Āboliņa no Iecavas novada. Ir arī pa rekordsaimei. Taču kopumā arī bišu attīstībā šī vasara ir neparasta. Konkrētus padomus grūti dot, katram pašam jāizvērtē situācija.

Reklāma
Reklāma

Bites aukstumā netraucē 

Veselam
Veiksmīgi cilvēki nekad nedara no rīta šīs četras lietas
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests: pasaki, ko ieraudzīji pirmo, un atklāj, ko tas liecina par tavu nākotni 8
Dārzs
Kādu koku labāk stādīt pie mājas? Izvēlies pareizo, lai dzimta būtu svētīta! 33
Lasīt citas ziņas

Pēc ilgstoša sausuma un karstuma bija iestājušās vēsas dienas. Vai tādās drīkst darboties ar bitēm, paplašināt medus telpu?

Ar bitēm nevajadzētu darboties, ja ir vēsāks par 15 grādiem, jo tad var apsaldēt perus. Turklāt aukstā, vējainā un lietainā laikā bites ir niknas, ja tiek traucētas. Ar dūmošanu tās tiks izdzītas no stropa un var aiziet bojā. Sevišķi vēsā laikā nedrīkst rosīties pa ligzdas telpu. Ja nedēļā nav paredzama cita brīva diena bišu aprūpei, kādā bezlietus periodā var izņemt pa pilnam medus rāmim no magazīnām un sviest medu. Ja ir kāda vēsa diena, tajā labāk sagatavot inventāru stropiem un medus sviešanai vajadzīgās lietas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto – Uldis Muzikants

Liek otrās magazīnas 

Vai noteikti bitēm jāliek otrās magazīnas? Varbūt var pamainīt rāmjus tajā pašā magazīnā?

Tas, cik magazīnu likt, jāizvērtē no bišu skaita. Ja bišu daudz, jāliek divas vai pat trīs magazīnas, pat ja ienesums nav liels. Šauri dzīves apstākļi mudinās domāt par spietošanu. Turklāt bites ieliktajos rāmjos izvilks šūnas, kas noderēs nākampavasar. Ja saime nav pārāk liela, var izlīdzēties ar vienu magazīnu. Medus pilnos rāmjus izņem, bet to vietā ieliek tukšu iešūnotu rāmīti. Ja inventāra pavisam maz (tā tas bieži vien ir dažu stropu saimniekiem), no izņemtajiem rāmjiem steigšus izmet medu un atliek tos atpakaļ. Tagad noņemt visu magazīnu nedrīkst, jo ligzdas telpas šaurībā pēkšņi sadzītās bites būs pamatīgā stresā.

Bites jūlija vidū beidz intensīvu šūnu vilkšanu un vaska ražošanu.

Patlaban noņemt medu drīkst tikai no magazīnām. Ligzdas telpas medus rāmji vajadzīgi bitēm pašām. Tos varēs noņemt ieziemojot, ja nebūs tādi gadi kā divi pēdējie, kad bitēm tie bija vajadzīgi izdzīvošanai lietainās vasaras dēļ.

Foto – Uldis Muzikants

Medus stropā gatavs 

Vai medus jau stropā nogatavināts? Kad drīkst noņemt rāmīti, lai medus no tā nesāk burciņā rūgt?

Citus gadus nogatavināts medus magazīnās parasti bija pēc Jāņiem. Līdz tam izmesto medu ieteica iegādāties nelielos daudzumos apēšanai, nevis glabāt ziemas krājumiem (nenogatavināts medus nozīmē, ka tajā vēl ir pārāk daudz ūdens daļu, tā tas bija arī pagājušajā lietainajā vasarā). Taču šogad bites pavasara medu bija nogatavinājušas un aizvākojušas jau līdz 5.–10. jūnijam. Tāpat kā visi ziedi un augi, arī medus raža bija gatava agrāk. Tāpēc tagad droši var medu noņemt vai iepirkt ilgākai glabāšanai.

Reklāma
Reklāma

Kad medus rāmītis magazīnā ir aizvākots vismaz par ceturtdaļu, tas ir nogatavināts. No tāda ņemtais medus glabāsies labi, nerūgs. Vispareizāk medu noņemt no rīta, kad tas pa nakti ir bišu apstrādāts. Vakarā ņemot, pa dienu šūnās var būt sanests svaigais, ūdenim līdzīgais nektārs.

Foto – MAGGEE/Shutterstock

Katrā rāmī citāds medus 

Šogad medus tāds tumšs un biezs jau jūnijā. Taču neparastas smaržas vai nomācošas garšas nav. Kāpēc tā?

Tumšs medus šogad daudziem biteniekiem ir tāpēc, ka tajā ir daudz izsvīduma medus. Karstuma dēļ daudzu koku lapas bija lipīgas no salduma. Šim medum nav izteiktas smaržas, tam var būt mazliet asāka garša. Taču cilvēkam pārtikā tikpat gards un veselīgs kā dažādu ziedu medus. Otrs izsvīdumu medus vilnis parasti gaidāms vasaras otrajā pusē. Vasaras sākumā vākto izsvīduma medu bites galvenokārt patērē pašas un sanes magazīnās. Taču rudens pusē tas bitēm nav vēlams. Izsvīduma medus nedrīkst palikt ziemas barībā, jo izraisa bitēm caureju, kas savukārt rosina infekciju izplatību un pat bišu bojāeju. Tāpēc, ieziemojot bites, būtu pareizi noņemt pēc iespējas vairāk ligzdas rāmju ar medu. Šoruden nav ieteicama metode, kad ligzdas telpas rāmjus atstāj visus (arī ar medu pildītos), lai mazāk būtu jāpiebaro uz ziemu. Biezs medus šogad, visticamāk, ir karstā laika dēļ (tāds raksturīgs arī dažiem augiem).

Parasti tumšs medus ir no meža dravām (priedes, egles, lapu izsvīdums). Arī viršu un griķu medus ir tumšā krāsā, taču tam ir izteikts spēcīgs aromāts. Smaržīgi ir liepu ziedi (gaišs medus), taču daudzviet bites laika apstākļu dēļ tajos nevarēja nektāru paņemt (agrās liepas nemedoja sausuma dēļ, vēlāk traucēja vējš un lietus).

Izteikti gaišs ir rapšu medus. Tam nav izteikta aromāta, ir vērtīgs sirdsslimniekiem un garšo bērniem, jo medus struktūra ir smalka, nav izteiktu kristālu, kādi veidojas citu ziedu medū. Neparastu meža aromātu medum var piesķirt arī tūjas, kuru ziedi bitēm ļoti patīk. Tam nav aromāta, bet viegli skābena, patīkama garša medus buķetē rodas no etiķkoka ziediem.

Medus krāsa var atšķirties pat katrā medus rāmītī. Katrā noņemšanas reizē tā noteikti ir citāda. Tas atkarīgs no nektāraugiem, kas tobrīd ziedējuši.

Atdaleņus gatavot par vēlu

Dažās saimēs šogad ir rekordliels bišu skaits, tās labi attīstījušās. Vai jūlijā vēl var veidot atdaleņus? Ienesums vasaras nogalē parasti mazs, ka tik nesāk spietot.

Bišu vēlmi spietot var mazināt, dodot tām darbu. Vienkāršākais veids – uzliekot papildu magazīnu. Ir bitenieki, kas regulāri (ik pēc nedēļas, desmit dienām) noņem magazīnas un pārliecinās par situāciju ligzdā. Tad laikus var pamanīt, vai bites negatavojas spietošanai, cik laba ir māte un kādi dējumi. No lielas saimes šādas apskates reizē var noņemt pa aizvākotu peru rāmim un pievienot kādai mazākai saimei.

Izlīdzinot saimju spēku, mazinās risks, ka tad, ja jūlijā un augustā būs mazs ienesums, superspēcīgā saime nesadomā spietot. Taču magazīnu cilāšana ir smags darbs. Turklāt saimes iztraucēšana nav vēlama. Cilājot ligzdas rāmjus, tiek iebojātas arī šūnas, līst medus, bet tas uztrauc bites un sadusmo. Regulāri veicot šādas apskates, bišu panikā vai no kādas neveiklas dravnieka rīcības var iet bojā bišu māte. Spietošanas kāre bitēm ir mazāka, ja dravo ar jaunām mātēm. Veco māti vajadzētu nomainīt vismaz ik pēc trim gadiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.