Foto: Leo_Nik/SHUTTERSTOCK

Aizsērējusi kanalizācija – vai palmu eļļas dēļ? Ko darīt, ja radies aizsērējums! 0

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Vesela rinda skolēnu pat ar izciliem eksāmenu rādītājiem nevienā skolā nav tikuši” – konkurss uz Rīgas skolu 10. klasēm kā “Bada spēles”
Noslēgusies telefonsaruna starp Krievijas diktatoru un ASV prezidentu. Putins paziņojis, ka…
“Bet ko var gaidīt no privātās iestādes endoskopista, kurš nekad neko nav vadījis, neko vairāk par ārsta sertifikātu nav ieguvis?” Sīviņš asi vēršas pret Abu Meri
Lasīt citas ziņas

Aizsērēja kanalizācija. Santehniķis teica, ka pārāk daudz lietojam palmu eļļu, kas, traukus mazgājot, ātri sacietē, un – izlietne ir ciet. Ja cilvēki lieto palmu eļļu, kas notiek ar zarnu traktu? Edgars Rīgā

Kāpēc palmu eļļa tik bīstama

Dabīga palmu eļļa, lietota ar mēru, cilvēka veselību neapdraud. Taču, pirms palmu eļļu izmanto pārtikas ražošanai, to hidrogenē (cietina). Šādi apstrādātā eļļā jau ir transtaukskābes, kas negatīvi ietekmē organismu kopumā, īpaši sirds un asinsvadu sistēmu, paaugstinot holesterīna līmeni asinīs un rosinot aterosklerozi, asinsvadu trombozi, sirdsslimības un aptaukošanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Hidrogenēšana palīdz pagarināt produktu derīgumu – ar sastāvā iekļauto hidrogenēto eļļu produktus var ilgāk uzglabāt. Hidrogenētie tauki padara pārtikas produktus lētākus, tāpēc ir izdevīgi to ražotājiem.

Mīts par to, ka palmu tauki, nonākot cilvēka organismā, netiek pārstrādāti, bet uzkrājas organismā, radies tāpēc, ka šo tauku kušanas temperatūra ir augstāka par cilvēka ķermeņa temperatūru. Palmu eļļas kušanas temperatūra ir 36–40 °C. Tomēr gremošanas traktā pārtika vispirms tiek sašķelta sīkākās daļiņās, pirms tās uzsūcas. Piemēram, liellopu tauku kušanas temperatūra ir 42–52 °C, aitu tauku – 44–55 °C. Kuņģī ir sālsskābe, aizkuņģa dziedzerī lipāze – ferments, kas sašķeļ taukus. Cilvēka ķermenis ir veidots tā, lai visi tauki tiktu absorbēti neatkarīgi no to kušanas temperatūras.

SAISTĪTIE RAKSTI