Anita Muižniece par ārvalstu studentiem: “Piedodiet, izveidot tādu balto cilvēku vidi man liekas arī nepareizi…” 96
Pēdējo desmit gadu laikā ir dubultojies ārvalstu studentu skaits Latvijas augstskolās. Vienlaikus ir parādījušās bažas, ka trešo valstu pilsoņi, kas ir aptuveni 72% no ārvalstu studentiem, izmanto augstskolas kā imigrācijas slūžas, lai varētu šeit papildināt viesstrādnieku rindas, nevis tāpēc, lai mācītos šeit. Ir sākušās arī diskusijas par grozījumiem Imigrācijas likumā.
Vai ir tā, ka augstskolas tikai “bezatbildīgi iekasē naudu” – paņem kaut kādus cilvēkus, kuri pēc tam nevis mācās, bet gan izmanto to kā iespēju strādāt Latvijā? Šo TV24 raidījuma “Ziņu TOP” vadītājas uzdoto jautājumu un izklāstīto problēmu komentēja raidījuma viese – bijusī izglītības ministre un pašreizēja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas direktore Anita Muižniece (LA).
Muižniece uzreiz norādīja, ka šo situācija ar trešo valstu pilsoņiem var komentēt tikai no RSU skatpunkta, jo par pārējām augstskolām viņas rīcībā nav attiecīgās informācijas.
“Katrā ziņā to, ko mēs redzam RSU, ka ārvalstu studentu skaita ziņā mēs esam bijuši vieni no līderiem, bet ne šajā kontekstā ar problēmu par trešo valstu pilsoņiem. Mums 90% no ārvalstu studentiem ir Eiropas Savienības (ES) pilsoņi. Liela daļa nāk no Ziemeļeiropas. Tā kā tie nav indieši, kā mums labpatīkas teikt vai uzskatīt. Manuprāt, svarīgākais augstskolu kontektā, pie kā RSU noteikti pieturas, ir nosacījumi, ka ir jāapmeklē lekcijas, ir jānokārto pārbaudījumi. Un tas ir instruments, ar ko augstskola var darboties! Savukārt par to, kādā veidā šie trešo valstu pilsoņi nonāk pie mums un pēc tam pazūd vai arī iestājas [augstskolā] formāli un pēc tam neapmeklē to, tad tas ir jautājums par to, kā viņi vispār šeit iegūst tiesības mācīties – tā nav tikai augstskolu atbildība. Un es domāju, ka to nedrīkst uzlikt tikai uz augstskolām pašām,” sacīja Muižniece intervijā TV24 raidījumā “Ziņu TOP”.
Turpinājumā TV24 raidījuma vadītāja norādīja, ka atbirums no ārvalstu studentiem esot vidēji aptuveni 37%. Vai RSU tas ir lielāks procents?
“Man nav šobrīd šādu datu,” atteica RSU Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas direktore Muižniece. Bet vai vajadzētu vispār aizliegt uzņemt trešo valstu pilsoņus Latvijas augstskolās? Uz to Muižniece atteica, sakot: “Es domāju, ka tādam vispārīgam aizliegumam vajadzētu būt tādai ļoti lielai argumentācijai, jo, piedodiet, izveidot tādu balto cilvēku vidi man liekas arī nepareizi, jo noteikti arī starp šiem cilvēkiem ir gana spējīgi un motivēti, gan atbilstoši cilvēki, kas var studēt šeit Latvijā vai kādā citā Eiropas valstī. Un tad, vai mēs drīzumā nenonāktu pie situācijas, ka arī kandidēt uz kādu amatu mēs varam pēc izcelsmes valsts. Domāju, ka tā būtu ļoti drastiska pieeja.”
Plašāk skatieties pievienotajā video!
Pilnu TV24 raidījumu “Ziņu TOP” skatieties video šeit: