Foto: Inita Šteinberga

Kāpēc ķiploki reizēm izaug apaļi bez daiviņām? Vai tie der stādīšanai? 0

Parasti ķiplokiem veidojas daiviņas, taču daži ir nelieli un apaļi. Kāpēc tā? Vai tādi der tikai ēšanai, vai arī var stādīt?

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

“Arī apaļais ķiploks ir tāds pats ķiploks kā atsevišķās daiviņas, kas veido kopīgu galviņu. Apaļie mēdz izaugt, ja kādai daiviņai nepietiek spēka sadalīties vai no sēklām,” skaidro Paitēnu saimnieks Gundars Ceplītis, kas specializējies ķiploku audzēšanā.

Daiviņa ir gabaliņš no paša vecāka miesas, sēkla un bumbulītis – ķiploka bērns. Stādot šos apaļos ķiplokus, nākamvasar no tiem izaugs ķiploku galviņa ar daiviņām. Tās der gan ēšanai, gan pavairošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parasti šķirni pavairo ar daiviņām (klonējot). No tās izaugušais ķiploks ir identisks vecākaugam. Taču šāda pavairošana ar laiku rosina slimību attīstību. Mēdz teikt, ka šķirne izvirst.

Lai atjaunotu šķirnes stādmateriālu, dažiem augiem nenogriež ziedus un ļauj ienākties sēklām. Tās rudenī sēj zemē (ap 5 cm dziļi).

No tām izaugs apaļie bumbulīši, kurus rudenī atstāda. Nākamajā gadā no tiem jau var ņemt veselīga stādmateriāla daiviņas stādīšanai.

Ķiplokus vēl var sēt un stādīt visu novembri. Ļoti vēlu iestādīto ķiploku dobes var mulčēt. Pavasarī mulču nogrābj, lai ķiploki neizsūt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.