“Ar to jārēķinās, ka krieviem ir – jo pretīgāk, jo labāk!” Virsnieks brīdina, ko arvien biežāk izmantos pret ukraiņiem 0
Analizējot Krievijas potenciālo ķīmisko ieroču izmantošanu, balstoties uz pārtvertiem radiosakariem un pieejamo informāciju par to arsenālu, TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” Jānis Slaidiņš, Nacionālo bruņoto spēku majors un Zemessardzes štāba virsnieks, skaidro, kādas ķīmiskās vielas un munīciju Krievija varētu pielietot, kādas ir to sekas un kāpēc šādas metodes rada nopietnas bažas starptautiskajā drošības vidē.
Slaidiņš norāda, ka pārtvertie Krievijas radiosakari liecina par gatavību plašāk pielietot ķīmiskos ieročus. “Pārtvertie Krievijas radiosakari liecina par gatavību plašāk pielietot ķīmiskos ieročus,” viņš apstiprina, uzsverot, ka šāda informācija nav pārsteigums, ņemot vērā Krievijas militāro stratēģiju. Viņš norāda, ka Krievijas arsenālā ir vairāku veidu ķīmiskā munīcija, tostarp padomju laika izstrādājumi, kas joprojām ir efektīvi un bīstami.
Viena no izplatītākajām ķīmiskajām munīcijām, ko Slaidiņš izceļ, ir padomju laika rokas aerosolu granāta ar nenāvējošu asargāzi, pazīstama kā “K-51”. “Viena no izplatītākajām ķīmiskajām munīcijām ir padomju laika rokas aerosolu granāta ar nenāvējošu asargāzi, pazīstama kā ‘K-51’,” viņš skaidro. Tā tika izstrādāta 20. gadsimta 70. gadu beigās un paredzēta militārajiem un speciālajiem dienestiem, nevis demonstrantu izklīdināšanai, kā tas ir citu asargāzu gadījumā.
Šīs granātas ietekme ir ievērojami spēcīgāka nekā parastajām asargāzēm, kas paredzētas pūļa kontrolei. “Tās koncentrācija ir tāda, ka cilvēks, saskaroties ar aerosolu, zaudē jebkādas kaujas spējas,” norāda Slaidiņš. Viņš detalizēti apraksta sekas: “Nokļūstot aerosola mākonī, cilvēks nespēj tam pretoties, nespēj izšaut, jo rokas instinktīvi sniedzas pie sejas, lai noslaucītu acis.
Elpošanas ceļos sākas elpas trūkums, klepus, un deguna blakusdobumi piepildās ar gļotām.” Šādos apstākļos persona kļūst pilnībā nespējīga sevi aizsargāt, bēgt vai slēpties, kas padara granātu īpaši efektīvu militārās operācijās. Slaidiņš piebilst, ka šādu ieroču lietošana rada ne tikai fiziskas, bet arī psiholoģiskas sekas, jo upuri piedzīvo izteiktu diskomfortu un paniku.
Slaidiņš norāda, ka Krievijas izmantotajās ķīmiskajās granātās aktīvā viela nereti ir hlora bāzes savienojumi, piemēram, hlorbenzalmalononitrils (CS gāze). “Krievijas izmantotajās ķīmiskajās granātās aktīvā viela nereti ir hlorbenzalmalononitrils,” viņš precizē, piebilstot, ka šādas vielas ir izmantotas arī citās konfliktsituācijās, tostarp Ukrainā. Viņš atzīmē, ka informācija par šādu ieroču izmantošanu parādās arī Krievijas vietējos Telegram kanālos, kas liecina par to atklātu pielietošanu. “Krievijā šad tad par to parādās informācija arī daudzos vietējos Telegram kanālos,” viņš norāda.
Runājot par ķīmisko ieroču izmantošanu, Slaidiņš uzsver, ka to pielietošana nav jauna parādība, taču tās eskalācija rada nopietnas bažas. “To pielietošana nav jauna parādība, taču tās eskalācija rada nopietnas bažas,” viņš saka. Krievijas militārajās operācijās šādas metodes tiek izmantotas stratēģiski, lai vājinātu pretinieku bez tiešas letālas iedarbības.
Tomēr Slaidiņš norāda, ka šajā karā Krievija pārkāpj daudzus starptautiskos noteikumus, tostarp veicot gūstekņu nošaušanu. “Ar to jārēķinās, ka krieviem ir – jo pretīgāk, jo labāk. Galvenais ir mērķis,” viņš skarbi komentē.
Viņš arī atzīmē, ka Ukrainas pusē ir reģistrēti aptuveni 200 saindēšanās gadījumi, tostarp letāli iznākumi. “Ukrainas pusē ir bijuši ap 200 saindēšanās gadījumu, pat arī letāli gadījumi reģistrēti,” viņš apstiprina, uzsverot situācijas nopietnību.
Starptautiskā sabiedrība šādu ieroču lietošanu uzskata par juridisku pārkāpumu, jo tie var radīt ilgtermiņa veselības problēmas un pārkāpj starptautiskās konvencijas par ķīmisko ieroču aizliegumu.
Slaidiņš norāda, ka šādu ieroču izmantošana rada ne tikai tūlītējas sekas, bet arī ilgstošu kaitējumu veselībai, kā arī rada humānas un ētiskas dilemmas. Viņš uzsver, ka bez gāzmaskas aizsardzības cilvēks, kas pakļauts šādam aerosolam, ir pilnībā bezpalīdzīgs, kas padara šādu ieroču lietošanu īpaši bīstamu.