Foto: Edijs Pālens/LETA arhīvs

Ārvalstu studenti – ieguvums Latvijas ekonomikai: būtu jāveido vienota pieteikšanās platforma studijām angļu valodā 0

Vidēji viena ārvalstu studenta izmaksas gadā Latvijā veido ap 30 tūkstošus eiro, tādējādi pienesums Latvijas tautsaimniecībai jau šobrīd gadā veido aptuveni 300 miljonus eiro. Paralēli aktivitātēm, lai palielinātu ārvalstu studentu skaitu Latvijā, jādomā, lai aizvien vairāk kvalificētu absolventu iekļautos darba tirgū, jo šobrīd tikai 10% ārvalstu studentu paliek strādāt Latvijā, portālam LA.LV atzina Nodibinājuma IT Izglītības fonds izpilddirektore Evija Celma.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Izglītības eksporta jomā svarīga ir pēctecība, tāpēc Latvijai ir svarīgi pozicionēt jomas, kur ārvalstu studenti var iegūt prakses un darba iespējas. Latvijā IT nozarē ir plašas karjeras un prakses iespējas, jo valstī ir spēcīgi IT uzņēmumi, kā arī attīstījies jaunuzņēmumu jeb “start-up” uzņēmumu sektors.

Nosakot ekonomisko ieguvumu tiek ņemti vērā ne tikai studiju maksājumi, bet arī ienākumi, ko tautsaimniecība gūst no īres, mazumtirdzniecības un tūrisma.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ņemot vērā, ka lielākā daļa studentu attiecīgos izdevumus sedz ar aizņēmumiem vai privātajiem finansējumiem no mītnes valsts, tad tas ir tiešs ieguvums Latvijas tautsaimniecībā. Ņemot vērā, ka Latvijā 2018. gadā studēja 9797 ārvalstu studenti, tad var pieņemt, ka kopējais pienesums Latvijas tautsaimniecībai gadā veido ap 294 miljonus eiro.

Februārī IT Izglītības fonds ar projektu Baltijas IT Sabiedrības jeb BITS uzsāka digitālo kampaņu Ukrainā un Lietuvā par IT studiju iespējām Latvijā. Pirmie rezultāti ir labi, uzskata BITS pārstāvji.

Gatavojoties kampaņai, tika vērtētas ārvalstu studentu vajadzības un Latvijas sniegtās iespējas.

Procesa laikā secināja, ka Latvijā ir nepieciešama vienota pieteikšanās platforma visām studiju programmām angļu valodā – līdzīga sistēma kā Zviedrijā, Igaunijā.

“Tas daudz ko atvieglotu, tāpat ir jāturpina risināt jautājumi saistībā ar vīzām, vienlaikus nepazaudējot fokusu uz pieteikumu kvalitāti,” uzsver IT Izglītības fonda izpilddirektore Celma.

“Šobrīd ir uzsāktas sarunas ar augstskolām par vienotas pieteikšanās sistēmas izveidi. Viedokļi ir dažādi, daļa augstskolu uzskata, ka jauns, centralizēts risinājums varētu būt laba pieeja, bet citas augstākās izglītības iestādes vēlas pozicionēties individuāli. Tas ir sarunu process, kas turpinās. Pāris gadu laikā mums vienotā uzņemšanas sistēma ir jāpadara atvērta un draudzīga jebkuram Eiropas Savienības valsts pilsonim. Praktiski tas nozīmēs to, ka interneta vietnē angļu valodā būs atrodama informācija par studiju iespējām, prasībām, kā arī vienuviet būs iespējams pieteikties studijām”, skaidro Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece augstākās izglītības jomā Dace Jansone.

IT Izglītības fonda atbalstītāji ir Accenture, Emergn, eazyBI, MAK IT un citi partneri, kas kopīgi radījuši projektu BITS, kura platformā internetā “bits.education” apkopotas labākās deviņas Latvijas IT bakalaura izglītības programmas. BITS tika izveidots ar mērķi palīdzēt augstskolām Latvijā piesaistīt ārvalstu studentus IT studiju programmām angļu valodā, kas ar katru gadu kļūst labākas un konkurētspējīgākas. Izglītības eksporta aktivitātes atbalsta Ekonomikas minisrija un Izglītības un zinātnes ministrija.