Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Zane Bitere/LETA

Atliek Valdemārpils un Mērsraga vidusskolu reorganizāciju 29

Lēmumi par Valdemārpils un Mērsraga vidusskolu turpmāko statusu tiks pieņemti pēc tam, kad Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) būs izstrādājusi finansēšanas modeļa “Programma skolā” ieviešanai nepieciešamos Ministru kabineta noteikumus un grozījumus Izglītības likumā, aģentūru LETA informēja Talsu novada pašvaldības pārstāve Inita Fedko.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
Vācu ģenerālleitnants prognozē, vai un kad Krievija varētu būt gatava uzbrukt NATO valstīm
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā nedēļā abās vidusskolās – Valdemārpilī un Mērsragā notika vietējo iedzīvotāju, skolas darbinieku un skolēnu tikšanās ar pašvaldības vadību, kurās iedzīvotāji kategoriski iebilda pret pašvaldības ieceri abām izglītības iestādēm samazināt izglītības pakāpi no vidusskolas uz pamatskolu, uzsverot, ka vidusskolas neesamība negatīvi ietekmēs arī abu apdzīvoto vietu ekonomisko attīstību. Skolu aizstāvībai iedzīvotāji vāca parakstus arī sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” un vērsās pie tiesībsarga.

IZM izstrādā jaunu pedagogu darba samaksas modeli. Tajā no 2024.gada 1.septembra ir paredzēti kompleksi risinājumi – nodrošināt radikālu pedagogu atalgojuma palielināšanu un atbilstošu papildu finansējumu atbalsta pasākumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fedko skaidro, ka atbilstoši IZM plānam Talsu novada pašvaldība izvērtēja demogrāfiskos un iedzīvotāju migrācijas datus novada administratīvajā teritorijā un skolu atbilstību modeļa ieviešanas nosacījumiem. Secināts, ka daļa novada skolu neatbilst plānotajiem kvantitatīvajiem kritērijiem, tādēļ valsts finansējums attiecīgo klašu grupu pedagogu atalgojumam netiks saņemts.

Talsu novada pašvaldības domes Sociālo, izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas janvāra sēdē deputāti atzina, ka, raugoties pēc valsts ieteiktajiem ilgtspējīgu izglītības ekosistēmu nodrošinošiem kritērijiem, Mērsraga, Valdemārpils, Lībagu, Virbu un Pūņu skolas ir reorganizējamas, savukārt Kolkas skola – likvidējama.

Apzinoties ikvienas izglītības iestādes nozīmību attiecīgās teritorijas un iedzīvotāju dzīvē, pašvaldība vairākkārt konsultējusies ar IZM par skolu tīkla attīstības plāniem valstī un Talsu novadā, lai saprastu, kā salāgot IZM noteiktos kritērijus ar pašvaldības budžeta iespējām, ilgtermiņā nodrošinot novada skolēniem kvalitatīvu un konkurētspējīgu izglītību, skaidro Fedko.

Janvāra kārtējā domes sēdē 25.janvārī tiks skatīti jautājumi par Lībagu, Virbu un Pūņu skolu reorganizāciju un Kolkas skolas likvidāciju, savukārt lēmumi par Valdemārpils un Mērsraga vidusskolu turpmāko statusu tiks pieņemti pēc tam, kad IZM būs izstrādājusi finansēšanas modeļa “Programma skolā” ieviešanai nepieciešamos Ministru kabineta noteikumus un grozījumus Izglītības likumā.

Kā vēstīts, IZM noteiktā prasība skolēnu skaitam vidusskolas posmā ir 60 skolēni. Šogad Mērsraga vidusskolas 10.klasē mācās seši skolēni, 11.klasē – 17 un 12. klasē – seši skolēni, savukārt Valdemārpils vidusskolas 10.-12.klašu grupā ir 36 bērni, tajā skaitā 13 – 10.klasē, 11 – 11.klasē un 12 – 12.klasē.

Reklāma
Reklāma

Mainoties finansējuma modelim, lai nodrošinātu vidusskolas klašu posmu Mērsragā un Valdemārpilī, no pašvaldības gadā būtu nepieciešami 131 028 eiro katrai skolai.

Iepriekš Sociālo, izglītības, kultūras un sporta komitejā deputātu vairākums atbalstīja lēmumu no 2026.gada 1.septembra reorganizēt Mērsraga un Valdemārpils vidusskolu par pamatskolu. Ja reorganizācijas process tiek uzsākts, tad valsts nodrošina nepieciešamo finansējumu pilnā apmērā līdz reorganizācijas beigām.

Jautājums par skolu reorganizāciju tiks pieņemts Talsu novada pašvaldības domes sēdē 25.janvārī plkst.9.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.