Valsts sociālais aprūpes centrs. Ilustratīvs attēls.
Valsts sociālais aprūpes centrs. Ilustratīvs attēls.
Foto: LETA

Badastreiku pieteikušie stāsta, kā šodien jūtas 0

Piedaloties valsts sociālās aprūpes centru darbinieku astoņu stundu ilgajā badastreikā, aprūpē strādājošie cer tikt sadzirdēti un gaida piepildāmies politiķu solīto atalgojuma paaugstinājumu.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 42
VIDEO. “Gudrīši!” Aivars Lembergs ar vienkāršu piemēru nodemonstrē, kā sankcijas ietekmējušas Krieviju
“AstraZeneca” paziņo, ka tā ir sākusi savas Covid-19 vakcīnas izņemšanu no apgrozības visā pasaulē
Lasīt citas ziņas

Valsts sociālās aprūpes centra “Kurzeme” direktors Visvaldis Gūtmanis aģentūrai LETA uzsvēra, ka šodien notiek Latvijas Valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrības rīkota akcija, kurā cilvēki piedalās pēc savas izvēles. Piemēram, filiāles “Dundaga” darbinieki visi izvēlējušies piedalīties šajā akcijā, taču ikdienas darbs netiek traucēts.

“Mūsu cilvēki pret notiekošo attiecas ar izpratni. Darbinieki ir iepazinušies ar labklājības ministra Jāņa Reira vēstuli, kurā izklāstītas ieceres algu palielinājumam. Cilvēki izprot, ka visu uzreiz nevar panākt. Vienīgi darbinieki satraucas, lai naudas palielinājums ir ne tikai aprūpētājiem, jo pārējie citādāk paliek aiz borta. Runa ir it īpaši par pavāriem, sociālajiem rehabilitētājiem un sociālajiem aprūpētājiem, jo tie ir cilvēki, kuriem vajadzīga izglītība, lai darītu savu darbu. Par aprūpētāju jau var būt cilvēks bez attiecīgās izglītības,” akcentēja Gūtmanis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts sociālās aprūpes centra “Kurzeme” darbinieku kolektīvs atbalsta Labklājības ministrijas plānus atalgojuma palielināšanai sociālo aprūpes centru darbiniekiem. Ja mediķiem tika pielikts pie algas, tad nevajadzētu būt bažām, ka sociālās aprūpes centra darbinieki paliks bešā.

“To, ka atalgojums ir jāpalielina, saprot visi. Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) paudis savu atbalstu, un kuram tad celsies roka nenobalsot. Nav nepieciešama tik liela nauda, lai nevarētu atbalstīt atalgojuma paaugstinājumu mūsu darbiniekiem,” sacīja Valsts sociālās aprūpes centra “Kurzeme” direktors.

Viņš atgādināja, ka spriedze darbinieku vidū sākās laikā, kad algas tika celtas mediķiem. Tolaik darbinieki vērsās arodbiedrībā un bija noruna, ka tiks veidots sociālais dialogs, kā arī no arodbiedrības puses tiks rakstītas vēstules Finanšu ministrijai un Labklājības ministrijai, taču izrādījās, ka šādas vēstules no arodbiedrības puses netika uzrakstītas.

“Septembra sākumā notika pasākums, kurā piedalījās arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. Saprotot, ka no arodbiedrības puses nekāda vēstule nav bijusi, tika iniciēta Sociālo un darba lietu komisijas sēde, šī jautājuma aktualizēšanai,” stāstīja Gūtmanis, piebilstot, ka tā arī jautājums par atalgojumu sācis raitāk risināties.

Viņš akcentēja, ka

darbinieki lieliski izprotot situāciju un neviens streikot netaisās, jo jāaprūpē cilvēki,

kuri nevar palikt ne mirkli bez zālēm uzraudzības un ēdiena.

Arī valsts sociālās aprūpes centra “Vidzeme” direktora vietniece – pakalpojumu nodrošināšanas nodaļas vadītāja Rudīte Kleinberga cer, ka Labklājības ministrijas paustie solījumi tiks pildīti. Arī pēc viņas domām ikviens saprot, ka aprūpē strādājošajiem ir zemes atalgojums.

Reklāma
Reklāma

Ņemot vērā to, ka šodienas akciju rīko arodbiedrība, tad Kleinberga pieļauj iespēju, ka ir arī darbinieki, kuri no valsts sociālās aprūpes centra “Vidzeme” piedalās šajā akcijā.

Valsts sociālās aprūpes centru darbinieki piedalās astoņu stundu badastreikam, jo vēlas, lai zemāk atalgotajiem darbiniekiem, kuri

patlaban saņem tikai 430 eiro lielu bruto algu

, atalgojums tiktu palielināts vismaz par 100 eiro. Darbinieki nav apmierināti ar savu zemo atalgojumu, kurš ilgstoši nav mainījies.

Latvijā ir pieci valsts sociālās aprūpes centri ar 27 filiālēm, kur kopumā ir 4103 vietas. Sākot ar 2013.gadu sociālās aprūpes centru darbinieku atalgojums ir pakāpeniski palielināts, uzsver Labklājības ministrija.

Vai atalgojums varētu pieaugt par 95 eiro “uz rokas”?

Labklājības ministrijas (LM) finanšu pieprasījuma atbalstīšanas gadījumā valsts sociālās aprūpes centru (VSAC) darbinieku atalgojums varētu pieaugt par 136 eiro mēnesī, kas “uz rokas” ir 95 eiro, aģentūrai LETA skaidroja ministrijas valsts sekretāra vietniece Indra Kārkliņa.

Pēc viņas paustā, ja tiks atbalstīts LM iesniegtais papildus finanšu pieprasījums, tad 2019.gadā pieaugums varētu sasniegt darbinieku cerētos 100 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas, tomēr pieauguma apmērs būs atkarīgs no nodarbinātā mēnešalgas grupas un kategorijas.

Kārkliņa norādīja, ka 3.kategorijas atalgojums palielinātos vidēji par 98 eiro pirms nodokļu nomaksas jeb 67 eiro “uz rokas”, Vienlaikus darbiniekiem pienāktos arī papildu sociālās garantijas, kas gadā būtu mēnešalgas apmērā, līdz ar to, var teikt, ka pieaugums pirms nodokļu nomaksas varētu būt vidēji 136 eiro mēnesī jeb 95 eiro “uz rokas”.

Vienlaikus Kārkliņa norādīja, ka 2020.gadā pieaugums pirms nodokļu nomaksas varētu būt vidēji 181 eiro mēnesī, kas “uz rokas” ir 124 eiro, bet 2021.gadā pieaugums pirms nodokļu nomaksas varētu būt vidēji 361 eiro mēnesī, kas “uz rokas” ir 249 eiro.

Kārkliņa informēja, ka LM jau iesniegusi priekšlikumus papildu finansējuma piešķiršanai prioritāro pasākumu ietvaros, lai nodrošinātu pakāpenisku atalgojuma paaugstināšanu līdz 100% no maksimālā mēnešalgas apmēra.

Ministrija prioritāro pasākumu ietvaros iesniedza pieprasījumu 2019.-2021.gadam. 2019.gadā pieprasīti 6,4 miljoni eiro, lai palielinātu nodrošinātu VSAC darbiniekiem atalgojumu ne mazāku kā 75% no maksimālā mēnešalgas apmēra, un sociālajām garantijām, kā arī piemaksas par īpašiem apstākļiem palielināšana no 10% šobrīd līdz 25%.

2020.gadā nepieciešams 8,1 miljons eiro, lai nodrošinātu darbiniekus ar atalgojumu, kas nav mazāks kā 80% no maksimālā mēnešalgas apmēra, un sociālajām garantijām sociālajām garantijām, kā arī 2021.gadā un turpmāk ik gadu nepieciešami 16 miljoni eiro apmērā, lai nodrošinātu darbiniekus ar līdz 100% no maksimālā mēnešalgas apmēra un sociālajām garantijām.

Vienlaikus ministrija, lai atbalstītu valsts sociālās aprūpes centrus, kuros uzturas bērni, pieprasījusi vēl 600 000 eiro motivācijas pasākumu turpināšanai.

Papildus Kārkliņa informēja, ka, lai panāktu VSAC strādājošo ārstniecības personu atalgojuma paaugstināšanu līdzīgi kā ārstniecības iestādēs, tika iesniegti priekšlikumi papildu finansējuma piešķiršanai 900 000 eiro apmērā budžeta apakšprogrammā “Aprūpe valsts sociālās aprūpes institūcijās”, tostarp VSAC “Rīga” lūgti 392 717 eiro, VSAC “Kurzeme” – 143 775 eiro, VSAC “Vidzeme” – 135 959 eiro, VSAC “Zemgale” – 104 884 eiro, VSAC “Latgale” – 166 352 eiro. 2020.gadā lūgts 1,1 miljons eiro, bet 2021.gadā – 1,3 miljoni eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.