Eiropas Komisijas breksita sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē
Eiropas Komisijas breksita sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē
Foto – AFP/LETA

Barnjē izklāsta nosacījumus “ļoti ambiciozam” tirdzniecības līgumam ar Lielbritāniju 0

Eiropas Savienība (ES) var piedāvāt Lielbritānijai “ļoti ambiciozu” tirdzniecības līgumu, tostarp nulles tarifus un kvotas, bet ar nosacījumu, ka Londona piekrīt tagad un turpmāk ievērot ES standartus, pirmdien paziņojis ES sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

“Mums jānodrošina, lai konkurence ir un paliek atklāta un godīga,” sacīja Barnjē, norādot, ka abām pusēm jāvienojas par “specifiskām un efektīvām garantijām, lai ilgtermiņā nodrošinātu līdzvērtīgus konkurences apstākļus”.

“Tas nozīmē mehānismus, lai uzturētu augstos standartus, kas mums ir sociālajos, vides, valsts palīdzības un nodokļu jautājumos,” pavēstīja Barnjē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš paziņoja, ka Lielbritānijai arī būs jāatļauj ES zvejot tās ūdeņos, un ES attiecīgi atļaus Lielbritānijas zvejniekiem piekļūt tās ūdeņiem.

Taču Barnjē atzina, ja zvejošana, visticamāk, būs pirmais un nopietnākais domstarpību jautājums gaidāmajās sarunās.

Londona vēlas aizliegt ES dalībvalstu zvejniekiem zvejot Lielbritānijas ūdeņos, bet paturēt tiesības eksportēt savu produkciju uz ES valstīm.

Barnjē izklāstīja Briseles nostāju jautājumā par abu pušu nākotnes attiecību pamatprincipiem pirms tikšanās ar Apvienotās Karalistes premjerministru Borisu Džonsonu.

Pēc oficiālās izstāšanās no ES 31.janvārī, Lielbritānijai ir 11 mēneši laika, lai noslēgtu jaunu tirdzniecības līgumu ar bloku, bet pretējā gadījumā abu pušu attiecības sāks regulēt Pasaules Tirdzniecības organizācijas normas. Paredzēts, ka abu pušu sarunas sāksies martā.

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena sacīja, ka sarunās būtu jāturas pie tā, par ko jau tika panākta vienošanās politiskajā deklarācijā pirms breksita.

“Pārsteigumu nebūs. Mēs jau izstāšanās līgumā ar Lielbritāniju galvenajos vilcienos vienojāmies par nākotnes parametriem, kādi mums būs sarunās,” norādīja Leiena.

Arī Džonsons šodien izklāstīs Londonas nostāju gaidāmajās sarunās par jauno tirdzniecības līgumu ES, un savā runā viņš grasās uzsvērt, ka Lielbritānija, kas tikko bloku pametusi, “uzplauks” neatkarīgi no šo sarunu iznākuma.

Reklāma
Reklāma

Saskaņā ar mediju ziņoto premjers arī grasās paust viedokli, ka nav nepieciešamības turpmāk pakļauties ES normām.

Leiena sacīja, ka gadījumā, ja tāda tiešām būs Džonsona nostāja, Lielbritānija nevarēs cerēt uz neierobežotu piekļuvi ES tirgum.

“Jo tuvāk Lielbritānija vēlas būt, jo vieglāka būs piekļuve vienotajam tirgum. Bet nekas nav par brīvu. Tātad piekļuvei vienotajam tirgum ir liela vērtība, tas ir lielākais vienotais tirgus pasaulē. Tas ir ārkārtīgi nozīmīgs, tādēļ, es domāju, tas ir tikai godīgi, spēlēt pēc noteikumiem,” teica Leiena.