Foto EPA/LETA

Māris Antonevičs: Kāpēc tagad tāds pavērsiens “Tet” gadiem ļoti noturīgajā pozīcijā? 55

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Lasīt citas ziņas

Izlasot pirmdienas rītā šo ziņu, nācās izberzēt acis un skatīt vēlreiz – vai tiešām? Uzņēmums “Tet” pārtraucis Pirmā Baltijas kanāla (PBK), “NTV Mir”, “Ren TV Baltija” retranslēšanu.

Bez šiem propagandas kanāliem sarakstā ir arī divi mazāk zināmie filmu kanāli “Kinokomedija” un “Kinomiks”.

CITI ŠOBRĪD LASA
Kāpēc tas tik neticami? Jo aicinājumi un diskusijas par to ir bijušas jau gadiem, bet “Tet” – iepriekš zināms kā “Lattelecom” – vienmēr stāvējis ciets kā klints par Latvijas iedzīvotāju tiesībām saņemt dienišķo Kremļa propagandas devu.

Neliels atskats uz “Tet”/”Lattelecom” vadības paziņojumiem ikreiz, kad kādā intervijā vai diskusijā ticis uzdots jautājums, vai uzņēmumam, kurā kontrolpakete pieder valstij, tomēr nebūtu atbildīgāk jāizturas pret to, kas tiek stūķēts iedzīvotāju smadzenēs.

“Tā nav problēma – izveidot televīzijas kanālu programmu piedāvājumus bez Krievijas TV, problēma ir šiem piedāvājumiem atrast pircēju.” (“Lattelecom” valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis, 2015. gada martā Latvijas Radio)

“NEPLP pieņemtā lēmuma par RTR raidīšanas aizliegumu efekts ir tāds, ka tiek saniknoti iedzīvotāji, turklāt daudzi kļūst mazāk lojāli Latvijas valstij, tiek apgrūtināta to uzņēmumu darbība, kuri šeit darbojas legāli, maksā nodokļus un veido darba vietas. (..) Šie cilvēki iepriekš lielākoties bija neitrāli noskaņoti pret Latvijas valsti un skatījās RTR tieši iemīļotos seriālus. Taču tagad Latvijas valsts ir ieguvusi vairākus tūkstošus mazāk lojālu iedzīvotāju.” (“Lattelecom” valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis, 2015. gada martā laikrakstā “Diena”)

“Televīzijas saturs ir brīvi pieejams internetā. Tās ierobežošanas iespējas kļūst arvien mazākas. Saprotiet, ka mēs dzīvojam brīvā sabiedrībā. Kur ir brīva informācijas aprite un tie kontroles mehānismi ir stipri limitēti. (..) “Lattelecom” no pašiem pirmsākumiem galveno uzsvaru likusi uz latviešu valodas saturu, kas ražots Latvijā.

Tajā pašā laikā arī kanāli, kuru saturs veidots krievu valodā, ir pietiekami populāri. Mēs tos pilnīgi noteikti atrodam skatītāko kanālu desmitniekā.

(“Lattelecom” juridiskās daļas vadītājs Toms Meisītis intervijā Latvijas Radio)

“Sagaidīt, ka mēs kā komerciāls uzņēmums to vienkārši darām [atsakāmies no Krievijas propagandas kanāliem] paši proaktīvi, ir ļoti mazvarbūtīgi, jo lielākā daļa – apmēram trīs ceturtdaļas mūsu klientu – izsakās ļoti negatīvi par varbūtību, ka viņu pamatpakā varētu nebūt šo te Krievijas kanālu.” (“Lattelecom” padomes priekšsēdētājs Gatis Kokins, “TV Rīga 24”, 2018. gada aprīlī)

Kāpēc tagad tāds pavērsiens uzņēmuma gadiem ļoti noturīgajā pozīcijā, ka bez Krievijas propagandas tā bizness smagi cietīs? Par to var izteikt dažādus minējumus.

Piemēram, saistīt to ar Jura Gulbja neseno noņemšanu no amata saistībā ar prokuratūras uzrādīto apsūdzību par līdzdalību krāpšanā digitālās televīzijas ieviešanā.

Tomēr, kā redzams no izteikumiem, Kremļa televīziju nepieciešamību aizstāvējis ne jau viens pats Gulbis, bet arī citas uzņēmuma amatpersonas.

“Tet” skaidrojis, ka lēmuma pamatā ir bažas par sankciju režīma neievērošanu, jo neesot pieejama juridiski pamatota informācija par kanālu retranslācijas tiesību izplatītājiem Latvijā.

Nav grūti iedomāties, ka vēl pirms dažiem gadiem Gulbim un kompānijai tas nebūtu nekāds arguments – sak, pat, ja ir aizdomas, vispirms atnesiet pierādījumus…

Acīmredzot mainījies ir arī kopējais noskaņojums.

Pirmkārt, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes pašreizējā pozīcija Krievijas propagandas jautājumā ir stingrāka un mērķtiecīgāka nekā laikā, kad padomi vadīja Ainārs Dimants vai Ilze Ķezbere.

Otrkārt, atklāsme, ka biznesā ne visu nosaka peļņa, bet arī reputācija. Piemēram, ar “Tet” konkurējošā LMT prezidents Juris Binde tiešā tekstā paziņo: “Es neredzu iemeslu, kāpēc mums vajadzētu pārraidīt mums nedraudzīgu informāciju. Mēs neplānojam to darīt. Tā ir apzināta politika.”

Tāda nostāja liecina gan par pilsonisku stāju, gan atbildību, uz kuras fona “tetisti” sāk izskatīties pēc sīkiem aprēķinātājiem.

Treškārt, var izteikt pieņēmumu, ka arī politiskais noskaņojums ir nedaudz pamainījies.

Ja vēl pirms dažiem gadiem toni attieksmē pret Kremļa kanāliem noteica pseidoliberālas bažas par iedomātas vārda brīvības ierobežošanu, tad tagad tādu varbūt pa reizēm vēl dzirdam no kāda “Saskaņas” vai “Attīstībai/Par” politiķa, bet tas vairs neskan ne stingri, ne pārliecinoši.

Te jau atkal jāuzsver, ka nav nepieciešama ne cenzūra, ne aizliegumi, un tie, kam Kremļa kanāli ir tik neatņemama dzīves sastāvdaļa, var meklēt iespēju tos skatīties internetā, caur satelītu vai citādi.

Taču nekur nav teikts, ka šī barība būtu obligāti jāpienes klāt uz paplātes.

Kā liecina Ukrainas pieredze, jau neilgi pēc ierobežojumu noteikšanas, izrādās, ka iedzīvotāji nemaz nav tik atkarīgi no šiem kanāliem un labprāt maina savus paradumus.
SAISTĪTIE RAKSTI

Kad Krievijas cietumā ilgstoši turētais režisors Oļegs Sencovs tika beidzot izdots Ukrainai un vēlāk ieradās Latvijā, lai izietu rehabilitācijas kursu “Vaivaros”, viņš pauda pārsteigumu, ka no astoņiem kanāliem, kuri bija pieejami medicīnas centrā, četri rādīja Krievijas propagandu.

Un vienlaikus Latvija tā uztraucas par savu drošību, pauž atbalstu Ukrainai, nosoda Krieviju… Varbūt “Tet” lēmums būs pirmais solis, kas šo ačgārno ainu mainīs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
Lasīt citas ziņas
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
Krievijas armija šajā nedēļas nogalē Ukrainā sarīkojusi “raķešu lietu”, nepārtraukti apšaudot pilsētas un ciematus
20:13
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
19:39
Tev pa spēkam būs viss, kam vien tu pieķersies! Horoskopi 27.jūnijam
19:02
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Džo Baidens: Putins cerēja, ka NATO un G7 kaut kādā veidā sadalīsies, bet tas nenotiks
Uzņēmuma “Sport Revolution” ražotos trenažierus izvēlas gan slaveni hokejisti, gan puikas, kuri sapņo par lielo sportu
Nākošnedēļ tveice turpinās pieņemties spēkā, dažviet gaidāma krusa un vētra
Sinoptiķi izsludina brīdinājumu par laika apstākļiem Latvijā
Anna Dovbiša: Sievietēm – mazākas algas. Vai arī mazākas pensijas?
“Krievi var ierasties jebkurā laikā, nogalināt mūs gultās” Polijas Suvalkos valda satraukums
FOTO. Norvēģija sēro par naktī notikušo traģēdiju un paaugstina terorisma draudu līmeni līdz augstākajam
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs