Foto: Freepik

Vai darba devējam jāgarantē iespēja izmantot bezalgas atvaļinājumu? 0

“Esmu pirmspensijas vecumā, un man ir slima kopjama māte. Darbā gribu lūgt bezalgas atvaļinājumu. Vai šādā situācijā darba devējam tas man jāpiešķir?” jautā Nellija Babītē.

Reklāma
Reklāma

Var piešķirt, var nepiešķirt

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Diemžēl mūsu likumdošanā nav noteikts, ka slima pieauguša cilvēka kopšanas gadījumā darbiniekam būtu kādas priekšrocības vai atvieglojumi, vai garantēta iespēja izmantot bezalgas atvaļinājumu.

Darba likums nosaka gadījumus, kad darba devējam ir pienākums piešķirt darbiniekam atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas:

CITI ŠOBRĪD LASA

• ja darbinieka aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas nodots adoptējams bērns;

• ja darbinieks kā audžuģimene vai aizbildnis aprūpē bērnu vai faktiski kopj un audzina citas personas bērnu līdz pusotra gada vecumam;

• ja darbinieks pilda dienestu Latvijas Republikas Zemessardzē.

Vēl likumā noteikts, ka darba devējs pēc darbinieka pieprasījuma var piešķirt viņam atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas arī citos gadījumos. Jāvērš uzmanība uz vārdiem “var piešķirt”. Tas nozīmē, ka var arī nepiešķirt.

Jācenšas vienoties

Viss atkarīgs no darbinieka un darba devēja spējas vienoties. Darba devējam nav obligāts pienākums piešķirt neapmaksātu atvaļinājumu, tāpēc darbiniekam vajadzētu pietiekami pamatot šādu nepieciešamību.

Likums gan nenosaka obligātu pamatojumu, tomēr tas varētu sekmēt atvaļinājuma piešķiršanu. Tāpat darba devējam ir tiesības ierobežot pieprasītā atvaļinājuma ilgumu. Turklāt šādos gadījumos darba devējam savs lēmums nav jāpamato.

Darba devējam tomēr ir pamatotas intereses nodrošināt uzņēmuma vai iestādes efektīvu darbību, kur katrs darbinieks ir vajadzīgs. Darbiniekam arī nav tiesību šajā gadījumā darba devēja lēmumu apstrīdēt.

Iespējams, aprakstītajā gadījumā var vienoties ar darba devēju par nepilnu darba laiku, piemēram, sešām stundām dienā. Tāpat, ja darba specifika to atļauj, var vienoties par attālinātu vai daļēji attālinātu darbu no mājām.

Reklāma
Reklāma

Atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas jeb tā dēvēto bezalgas atvaļinājumu regulē Darba likuma 153. pants.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.