Valsts prezidents Egils Levits frakciju pārstāvjiem licis saprast – ja Saeima šādu likumu pieņemtu, tad viņam nekas cits neatliktu kā vērsties pie tautas, ko var tulkot kā nodomu rosināt Saeimas atlaišanu.
Valsts prezidents Egils Levits frakciju pārstāvjiem licis saprast – ja Saeima šādu likumu pieņemtu, tad viņam nekas cits neatliktu kā vērsties pie tautas, ko var tulkot kā nodomu rosināt Saeimas atlaišanu.
Foto: Ilmārs Znotiņš/VPK

Bija daži soļi līdz Saeimas atlaišanai 27

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pēc Valsts prezidenta Egila Levita paziņojuma, ka Saeimas lēmums atstāt Varakļānu novadu Rēzeknes novadā, ko kā neatbilstošu Satversmei atzina Satversmes tiesa (ST), var izraisīt konstitucionālo krīzi, Saeima otrdien laboja ar ST sprieduma izpildi saistītos likumus.

LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 89
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 21
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 51
11 stundas
Lasīt citas ziņas
Pašlaik Varakļānu novads paliek esošajās robežās.

“Tas ir īstermiņa kompromisa risinājums, lai nepieļautu konstitucionālo krīzi, skaidri apzinoties, ka tas neatbilst administratīvi teritoriālās reformas principiem un kritērijiem,” Saeimas sēdē teica Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšsēdētājs Juris Pūce, kura pārstāvētās “Attīstībai/ Par” frakcija balsojumā par šo priekšlikumu nepiedalījās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saeima likumā uzdeva Varakļānu novada domei līdz 1. oktobrim veikt publisko apspriešanu, lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par piederību kādai no apkārtējām pašvaldībām.

Valdībai Saeima uzdeva līdz gada beigām sagatavot priekšlikumu, uz kura pamata parlaments varētu noteikt, kurā novadā Varakļānus un Murmastieni iekļaut.

Deputāti koriģēja arī iepriekš sagatavoto “Madonas novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likumu”, no tā nosaukuma svītrojot Madonu, bet vietā ierakstot Varakļānus.

Līdz ar Varakļānu atstāšanu esošajās robežās vēlēšanas šīs nedēļas nogalē Madonas novadā tomēr varēs notikt.

Taču tās nevarēs rīkot Rēzeknes novadā, kura vēlētāju sarakstos un arī pieteiktajos kandidātu sarakstos ir Varakļānu iedzīvotāji.

Abās pašvaldībās vēlēšanas paredzētas 11. septembrī. No 1. jūlija līdz 1. oktobrim pašvaldību vadība uzticēta pagaidu administrācijai – Varakļānu novadā to vadīs domes priekšsēdētājs Māris Justs, tajā būs visi tagadējie deputāti.

Līdz jaunās domes sanākšanai Rēzeknes novada administrācijā būs Rēzeknes novada priekšsēdētājs Monvīds Švarcs (“Vienotība”) un Viļānu novada vadītāja Jekaterina Ivanova (“Saskaņa”).

 

Prezidentam Satversmes sarga loma

Pēc Saeimas deputātu vairākuma atbalsta Latgales deputātu grupas priekšlikumam neiekļaut Varakļānu teritoriju Madonas novadā, bet gan atstāt pie Rēzeknes novada, Valsts prezidents Egils Levits otrdienas rītā tikās ar valdības frakciju pārstāvjiem.

Pēc tikšanās E. Levits medijiem uzsvēra, ka Satversmes tiesas kompetencē ir lemt par Saeimas pieņemto likumu atbilstību Satversmei.

Latvija ir tiesiska valsts, un Saeimas pienākums ir pildīt Satversmes tiesas spriedumus. Pretējā gadījumā Saeimas rīcība rada konstitucionālo krīzi.

Valsts prezidents atgādināja, ka Satversme viņam ir uzticējusi Satversmes sarga lomu un liedz izsludināt atklāti antikonstitucionālus likumus, aicinot meklēt risinājumus, lai šādu konstitucionālu krīzi neradītu.

No sanāksmes dalībnieku teiktā varēja secināt, ka, atbildot uz frakciju pārstāvju jautājumiem, Valsts prezidents E. Levits ir licis saprast – ja Saeima šādu likumu pieņemtu, tad viņam nekas cits neatliktu kā vērsties pie tautas, ko var tulkot kā nodomu rosināt Saeimas atlaišanu.

Pie Valsts prezidenta otrdien preses konferencē vērsās arī Varakļānu novada vadība, kas sarīkoja novadā akciju “Sadzirdi demokrātiju”, kuras dalībnieki izmantoja tajā signāltaures.

Domes priekšsēdētājs Māris Justs atgādināja, ka iedzīvotāju aptauja novadā, uz kuru atsaucās arī Satver­smes tiesa, bija notikusi tieši pēc Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšlikuma.

Tajā vairāk nekā 84% aptaujāto izteikušies par labu Madonas novadam vai sava novada saglabāšanai.

Jūnija beigās Satversmes tiesa paziņos nolēmumu vēl vienā lietā, kurā apvienoti 14 pašvaldību pieteikumi. Starp tiem ir arī Ozolnieku novada un Ilūkstes novada pieteikumi.

Abas pašvaldības iekļautas novados bez attīstības centra, bet iedzīvotāju skaita ziņā ir lielākas par Varakļāniem.

Viktors Valainis (ZZS) sēdē sacīja, ka, radot šo izņēmumu, esot jautājums, kas notiks, vērtējot pārējos pieteikumus.

Viņu nepārsteidzot, ka šādu konstitucionālo krīzi var radīt nepieredzējušas partijas, “kuras drīz noies no politiskās skatuves”, bet gan tie politiskie spēki, kas ir ilgstoši politikā, ar ko domāta Nacionālā apvienība un “Saskaņa”. Kopā ar tām balsoja arī Jaunā konservatīvā partija.

 

Balsojums negaidīts iesniedzējiem

Atceroties notikumus Saeimā pirmdien, Māris Kučinskis (ZZS) “Latvijas Avīzei” pieļāva, ka balsojums par Varakļānu novada atstāšanu Rēzeknes novadā bija negaidīts pašiem šī priekšlikuma iesniedzējiem un viņi arī neapzinājās tā sekas.

Te jāpasaka, ka “Saskaņa” daļā balsojumu nepiedalījās un Latgales deputāti no koalīcijas partijām, kas demonstrēja savu lokālpatriotismu, iespējams, negaidīja, ka par šo priekšlikumu “Saskaņa” nobalsos, lai gan tā iesniedzēju vidū bija arī J. Tutins no “Saskaņas”.

Konstitucionālo tiesību jurists Edgars Pastars tviterī pēc sēdes ierakstīja: “Ja no šodienas man nāk klients iesniegt sūdzību Satversmes tiesā, man viņam jāsaka, ka ar sprieduma izpildi var sanākt visādi. Nekad nebiju iedomājies, ka tas būs jāsaka. (..) Tā nebija nevienā Saeimā, lai arī kādi oligarhi tur sēdēja.”

M. Kučinskis ir strādājis kopā ar cilvēkiem, kas tiek uzskatīti par oligarhiem, un varot tikai apstiprināt, ka tolaik nebūtu iedomājams, ka Saeima varētu neņemt vērā Satversmes tiesu, kuru pati izveidojusi un izraudzījusies tās tiesnešus.

Saeimas sēdē pirmdien Janīna Kursīte-Pakule (NA) norādīja uz vēlmi labot “padomju laikos nodarīto netaisnību attiecībā pret Latgali”, kad Varakļānus iekļāva toreizējā Madonas rajonā.

Deputāte uzsvēra, ka Varakļāni vēsturiski ir piederējuši Latgalei.

Savukārt Juris Rancāns (JKP), kurš ir arī Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs, runāja vēl kaismīgāk: “Satversmes tiesa, sajaucot kopā šos te kultūrvēsturiskos un šos te racionālos argumentus, nav ņēmusi vērā, kādas emocijas tas rada vienā vai otrā novadā.

Latvijas valstiskuma veidošanā bija emocijas kā pamats, un joprojām mums Latvija ir sirdī, mums Latgale ir sirdī. Un ir ļoti grūti paskaidrot latgaliešiem, vienkāršajiem cilvēkiem, kuri tur dzīvo un kuriem Latgale ir sirdī, šo te juridisko penteri un sociālekonomisko vai kādu citu argumentu likšanu priekšā piederības izjūtai un emociju nolikšanu malā.”

J. Rancāns uzstājās sēdē arī otrdien, apstiprinot, ka balsos saskaņā ar vienošanos atbalstīt piedāvātās izmaiņas, bet joprojām uzskatot, ka “Satversmes tiesa nav pati augstākā instance, kas nekad nekļūdās”.

Uz to J. Pūce atbildēja, sakot, ka patiesa demokrātija var pastāvēt tikai tur, kur ir spēcīga likumu vara.

Uz jautājumu, vai Nacionālās apvienības deputāti, kuriem ir liela politiskā pieredze, neapzinājās šā balsojuma juridiskās sekas, Jānis Dombrava “Latvijas Avīzei” atbildēja, atsaucoties uz citiem neprognozētiem balsojumiem tajā sēdē.

Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā pirmajā lasījumā atbalstītajā redakcijā bija iekļauts nacionālās nozīmes un reģionālās nozīmes attīstības centru saraksts, kurā jauno centru vidū bija arī Malta Rēzeknes novadā.

Ja Saeima šo ierosinājumu būtu atbalstījusi, tad Varakļānu pievienošana Rēzeknes novadam atbilstu kritērijiem, uzskata J. Dombrava.
SAISTĪTIE RAKSTI

Taču pēc J. Pūces priekšlikuma šis saraksts tika svītrots. J. Pūce norādīja, ka šis nebija vienīgais Satversmes tiesas iebildums. Viņaprāt, par centru nevar pasludināt jebkuru vietu, ja tajā nav attīstīta infrastruktūra un ekonomiskā vilkme.

J. Dombrava nepiekrīt arī šim argumentam, jo pirms 15 gadiem toreizējais centru saraksts esot tieši tā sagatavots, kādā darba grupā nolemjot tajā iekļaut arī Līvānus un Smilteni, kas attīstījās tieši tāpēc, ka šīm pašvaldībām bija pieejams Eiropas finansējums un citas iespējas, kādas bija tikai centriem.

 

Varakļānu novads

Varakļānu novadā apvienota Varakļānu pilsēta, Murmastienes un Varakļānu pagasti.

Šā gada sākumā novadā iedzīvotāju skaits bija 2945.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 89
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 21
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 51
11 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 26
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 26
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 89
4 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Latvieši mēdz sacīt: rupjš ir tas, kas rupji saprot. Ko Pavļuts saskatīja bildē ar volejbolisti? 11
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Plēsnieks izcīna olimpisko bronzu svarcelšanā svara kategorijā līdz 109 kilogramiem 6
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es šovasar dabūju pļauku!” Ločmele par ģimenes vērtībām un LGBTI kopienas tiesībām 85
4 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Zelta medaļa pēdējā lēcienā: par olimpisko čempionu tāllēkšanā kļuvis Grieķijas atlēts Miltiadis Tentoglu
17:24
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Viss mainījās, kad ideju atzinīgi uzņēma Staļins. Kā tapa “Latvijas strēlnieku divīzija”
17:18
LE
LETA
Ziņas
ZVA skaidro, vai vakcīnas pret Covid-19 ir eksperimentālas 23
17:10
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 21
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Antipraidisti taisīja lielāko šovu!” “Inbox.lv” izveidotājs Griķis par praidu 17
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs sākam domāt tikai tad, kad ūdens jau smeļas mutē!” Jaunups par biedēšanu un vakcinēšanos 77
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Rīgā atklāts unikāls izklaides tornis 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī termometra stabiņš vietām noslīdēs līdz +7 grādiem. Laika prognoze trešdienai 1
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijā olimpiešiem izmaksā vienas no dāsnākajām prēmijām, Igaunijā – mūža atbalsts un lielāka pensija 12
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 26
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vienā diennaktī atklāto Covid-19 gadījumu skaits pirmo reizi kopš jūnija pārsniedzis 100 gadījumu robežu 51
6 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
GN
Gints Narogs
Ziņas
Zelta medaļa pēdējā lēcienā: par olimpisko čempionu tāllēkšanā kļuvis Grieķijas atlēts Miltiadis Tentoglu
41 minūtes
GN
Gints Narogs
Ziņas
Ar prātu izcīnīta uzvara: Pļaviņš/Točs astotdaļfinālā apspēlē olimpisko un pasaules čempionu
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Graudiņa/Kravčenoka iekļūst olimpisko spēļu pusfinālā pludmales volejbolā 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kijevā pazudušais baltkrievu aktīvists atrasts pakārts parkā 16
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Omītes recepte: super gardā vistas zupiņa ar nūdelēm 5
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Mūziķa Dzintara Čīčas ģimenē ļoti priecīgs notikums 9
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 51
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Melnums” britu karaliskajā ģimenē: princeses Eiženijas mīļotais vīrs pieķerts atpūtā uz jahtas kopā ar modelēm 14
7 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Krievijas sauciens pēc palīga: sabiedrības pienākums palīdzēt krievu tautai kā badacietējam 10
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krapāne: Valdības attieksme ir – liecieties mierā, beidziet uzdot stulbus jautājumus 122
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 223
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 60
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Beidzot sēņotāji var asināt nažus un meklēt grozus!” Bricis par laiku šonedēļ 17
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Streips: 1926. gadā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu, ka potēšana ir obligāta visiem valsts iedzīvotājiem 325
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 26
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Ir SARS-CoV-2 antivielas: vai pienākas Covid-19 sertifikāts? 62
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājas Laimas Vaikules ģimenē bēdīgs notikums 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieks – Augusts 1
7 stundas