Valsts prezidents Egils Levits frakciju pārstāvjiem licis saprast – ja Saeima šādu likumu pieņemtu, tad viņam nekas cits neatliktu kā vērsties pie tautas, ko var tulkot kā nodomu rosināt Saeimas atlaišanu.
Valsts prezidents Egils Levits frakciju pārstāvjiem licis saprast – ja Saeima šādu likumu pieņemtu, tad viņam nekas cits neatliktu kā vērsties pie tautas, ko var tulkot kā nodomu rosināt Saeimas atlaišanu.
Foto: Ilmārs Znotiņš/VPK

Bija daži soļi līdz Saeimas atlaišanai 27

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pēc Valsts prezidenta Egila Levita paziņojuma, ka Saeimas lēmums atstāt Varakļānu novadu Rēzeknes novadā, ko kā neatbilstošu Satversmei atzina Satversmes tiesa (ST), var izraisīt konstitucionālo krīzi, Saeima otrdien laboja ar ST sprieduma izpildi saistītos likumus.

LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 160
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
Lasīt citas ziņas
Pašlaik Varakļānu novads paliek esošajās robežās.

“Tas ir īstermiņa kompromisa risinājums, lai nepieļautu konstitucionālo krīzi, skaidri apzinoties, ka tas neatbilst administratīvi teritoriālās reformas principiem un kritērijiem,” Saeimas sēdē teica Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšsēdētājs Juris Pūce, kura pārstāvētās “Attīstībai/ Par” frakcija balsojumā par šo priekšlikumu nepiedalījās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saeima likumā uzdeva Varakļānu novada domei līdz 1. oktobrim veikt publisko apspriešanu, lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par piederību kādai no apkārtējām pašvaldībām.

Valdībai Saeima uzdeva līdz gada beigām sagatavot priekšlikumu, uz kura pamata parlaments varētu noteikt, kurā novadā Varakļānus un Murmastieni iekļaut.

Deputāti koriģēja arī iepriekš sagatavoto “Madonas novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likumu”, no tā nosaukuma svītrojot Madonu, bet vietā ierakstot Varakļānus.

Līdz ar Varakļānu atstāšanu esošajās robežās vēlēšanas šīs nedēļas nogalē Madonas novadā tomēr varēs notikt.

Taču tās nevarēs rīkot Rēzeknes novadā, kura vēlētāju sarakstos un arī pieteiktajos kandidātu sarakstos ir Varakļānu iedzīvotāji.

Abās pašvaldībās vēlēšanas paredzētas 11. septembrī. No 1. jūlija līdz 1. oktobrim pašvaldību vadība uzticēta pagaidu administrācijai – Varakļānu novadā to vadīs domes priekšsēdētājs Māris Justs, tajā būs visi tagadējie deputāti.

Līdz jaunās domes sanākšanai Rēzeknes novada administrācijā būs Rēzeknes novada priekšsēdētājs Monvīds Švarcs (“Vienotība”) un Viļānu novada vadītāja Jekaterina Ivanova (“Saskaņa”).

 

Prezidentam Satversmes sarga loma

Pēc Saeimas deputātu vairākuma atbalsta Latgales deputātu grupas priekšlikumam neiekļaut Varakļānu teritoriju Madonas novadā, bet gan atstāt pie Rēzeknes novada, Valsts prezidents Egils Levits otrdienas rītā tikās ar valdības frakciju pārstāvjiem.

Pēc tikšanās E. Levits medijiem uzsvēra, ka Satversmes tiesas kompetencē ir lemt par Saeimas pieņemto likumu atbilstību Satversmei.

Latvija ir tiesiska valsts, un Saeimas pienākums ir pildīt Satversmes tiesas spriedumus. Pretējā gadījumā Saeimas rīcība rada konstitucionālo krīzi.

Valsts prezidents atgādināja, ka Satversme viņam ir uzticējusi Satversmes sarga lomu un liedz izsludināt atklāti antikonstitucionālus likumus, aicinot meklēt risinājumus, lai šādu konstitucionālu krīzi neradītu.

No sanāksmes dalībnieku teiktā varēja secināt, ka, atbildot uz frakciju pārstāvju jautājumiem, Valsts prezidents E. Levits ir licis saprast – ja Saeima šādu likumu pieņemtu, tad viņam nekas cits neatliktu kā vērsties pie tautas, ko var tulkot kā nodomu rosināt Saeimas atlaišanu.

Pie Valsts prezidenta otrdien preses konferencē vērsās arī Varakļānu novada vadība, kas sarīkoja novadā akciju “Sadzirdi demokrātiju”, kuras dalībnieki izmantoja tajā signāltaures.

Domes priekšsēdētājs Māris Justs atgādināja, ka iedzīvotāju aptauja novadā, uz kuru atsaucās arī Satver­smes tiesa, bija notikusi tieši pēc Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšlikuma.

Tajā vairāk nekā 84% aptaujāto izteikušies par labu Madonas novadam vai sava novada saglabāšanai.

Jūnija beigās Satversmes tiesa paziņos nolēmumu vēl vienā lietā, kurā apvienoti 14 pašvaldību pieteikumi. Starp tiem ir arī Ozolnieku novada un Ilūkstes novada pieteikumi.

Abas pašvaldības iekļautas novados bez attīstības centra, bet iedzīvotāju skaita ziņā ir lielākas par Varakļāniem.

Viktors Valainis (ZZS) sēdē sacīja, ka, radot šo izņēmumu, esot jautājums, kas notiks, vērtējot pārējos pieteikumus.

Viņu nepārsteidzot, ka šādu konstitucionālo krīzi var radīt nepieredzējušas partijas, “kuras drīz noies no politiskās skatuves”, bet gan tie politiskie spēki, kas ir ilgstoši politikā, ar ko domāta Nacionālā apvienība un “Saskaņa”. Kopā ar tām balsoja arī Jaunā konservatīvā partija.

 

Balsojums negaidīts iesniedzējiem

Atceroties notikumus Saeimā pirmdien, Māris Kučinskis (ZZS) “Latvijas Avīzei” pieļāva, ka balsojums par Varakļānu novada atstāšanu Rēzeknes novadā bija negaidīts pašiem šī priekšlikuma iesniedzējiem un viņi arī neapzinājās tā sekas.

Te jāpasaka, ka “Saskaņa” daļā balsojumu nepiedalījās un Latgales deputāti no koalīcijas partijām, kas demonstrēja savu lokālpatriotismu, iespējams, negaidīja, ka par šo priekšlikumu “Saskaņa” nobalsos, lai gan tā iesniedzēju vidū bija arī J. Tutins no “Saskaņas”.

Konstitucionālo tiesību jurists Edgars Pastars tviterī pēc sēdes ierakstīja: “Ja no šodienas man nāk klients iesniegt sūdzību Satversmes tiesā, man viņam jāsaka, ka ar sprieduma izpildi var sanākt visādi. Nekad nebiju iedomājies, ka tas būs jāsaka. (..) Tā nebija nevienā Saeimā, lai arī kādi oligarhi tur sēdēja.”

M. Kučinskis ir strādājis kopā ar cilvēkiem, kas tiek uzskatīti par oligarhiem, un varot tikai apstiprināt, ka tolaik nebūtu iedomājams, ka Saeima varētu neņemt vērā Satversmes tiesu, kuru pati izveidojusi un izraudzījusies tās tiesnešus.

Saeimas sēdē pirmdien Janīna Kursīte-Pakule (NA) norādīja uz vēlmi labot “padomju laikos nodarīto netaisnību attiecībā pret Latgali”, kad Varakļānus iekļāva toreizējā Madonas rajonā.

Deputāte uzsvēra, ka Varakļāni vēsturiski ir piederējuši Latgalei.

Savukārt Juris Rancāns (JKP), kurš ir arī Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs, runāja vēl kaismīgāk: “Satversmes tiesa, sajaucot kopā šos te kultūrvēsturiskos un šos te racionālos argumentus, nav ņēmusi vērā, kādas emocijas tas rada vienā vai otrā novadā.

Latvijas valstiskuma veidošanā bija emocijas kā pamats, un joprojām mums Latvija ir sirdī, mums Latgale ir sirdī. Un ir ļoti grūti paskaidrot latgaliešiem, vienkāršajiem cilvēkiem, kuri tur dzīvo un kuriem Latgale ir sirdī, šo te juridisko penteri un sociālekonomisko vai kādu citu argumentu likšanu priekšā piederības izjūtai un emociju nolikšanu malā.”

J. Rancāns uzstājās sēdē arī otrdien, apstiprinot, ka balsos saskaņā ar vienošanos atbalstīt piedāvātās izmaiņas, bet joprojām uzskatot, ka “Satversmes tiesa nav pati augstākā instance, kas nekad nekļūdās”.

Uz to J. Pūce atbildēja, sakot, ka patiesa demokrātija var pastāvēt tikai tur, kur ir spēcīga likumu vara.

Uz jautājumu, vai Nacionālās apvienības deputāti, kuriem ir liela politiskā pieredze, neapzinājās šā balsojuma juridiskās sekas, Jānis Dombrava “Latvijas Avīzei” atbildēja, atsaucoties uz citiem neprognozētiem balsojumiem tajā sēdē.

Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā pirmajā lasījumā atbalstītajā redakcijā bija iekļauts nacionālās nozīmes un reģionālās nozīmes attīstības centru saraksts, kurā jauno centru vidū bija arī Malta Rēzeknes novadā.

Ja Saeima šo ierosinājumu būtu atbalstījusi, tad Varakļānu pievienošana Rēzeknes novadam atbilstu kritērijiem, uzskata J. Dombrava.
SAISTĪTIE RAKSTI

Taču pēc J. Pūces priekšlikuma šis saraksts tika svītrots. J. Pūce norādīja, ka šis nebija vienīgais Satversmes tiesas iebildums. Viņaprāt, par centru nevar pasludināt jebkuru vietu, ja tajā nav attīstīta infrastruktūra un ekonomiskā vilkme.

J. Dombrava nepiekrīt arī šim argumentam, jo pirms 15 gadiem toreizējais centru saraksts esot tieši tā sagatavots, kādā darba grupā nolemjot tajā iekļaut arī Līvānus un Smilteni, kas attīstījās tieši tāpēc, ka šīm pašvaldībām bija pieejams Eiropas finansējums un citas iespējas, kādas bija tikai centriem.

 

Varakļānu novads

Varakļānu novadā apvienota Varakļānu pilsēta, Murmastienes un Varakļānu pagasti.

Šā gada sākumā novadā iedzīvotāju skaits bija 2945.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 160
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Flīģeļa sāga: soctīklotāji uzjautrinās par dziedošo Kariņu un Pavļutu pie taustiņiem 139
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pieminot šajā nedēļā mūžībā aizsaukto aktieri, publicēta dziesma no nesen klajā nākušā Raimonda Paula un Gunta Skrastiņa kopdarba 11
10 stundas
Lasīt citas ziņas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 75
5 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 25
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!”
1 stunda
EL
Egils Levits
Ziņas
Levits: Pandēmija beigsies, bet pamatvērtības, par ko mums jārūpējas, paliks. Mūsu kopējā latviešu valoda ir viena no tām 115
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!”
21:15
LE
LETA
Ziņas
Jauni kovida slimnieki atklāti Valmieras un Aizkraukles novados. Kur vēl? 2
20:44
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 3
19:16
LA
LA.LV
Ziņas
“Visus pensionārus gaida smaga ziema.” Veidemane par to, ka ir amorāli piešķirt naudu tikai vakcinētajiem 140
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolēni bieži nodod Covid-19 testēšanai nederīgus siekalu testus. Kā tas iespējams? 18
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Plešs: Nodevas iekasēšana par iebraukšanu Jūrmalā nav pamatota 16
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Akropolē” un “Alfā” brīvdienās darbosies arī vairāki veikali ar atsevišķu ieeju 1
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sieviete moteļa numurā zem gultas atrod apslēptu eju 6
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 12
5 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Aļona Ostapenko – pirmā Latvijas tenisiste, kura nopelnījusi 10 miljonus ASV dolāru 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Var jau būt, ka viņi arī visi ir šovbiznesā.” Roga par jauno budžeta portfeli 20
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Briedis oficiālajā svēršanās procedūrā nedaudz vieglāks par Mannu 1
4 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Pacientus izvērtē un šķiro. Cik ir to cilvēku vienas dienas laikā, kuriem izsaukums tiek atteikts? 88
Intervija 14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk nekā desmit Lietuvā iekļuvušie migranti varētu būt saistīti ar teroristiskām organizācijām 20
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ir sasniegts Covid-19 gultu maksimums: Balvu slimnīcas vadītāja “uztaisījusi lielu skandālu” un lūgusi nevest jaunus pacientus 69
8 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 138
12 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Lietuvā senioriem par Covid-19 potēm maksās jau nākamnedēļ. Cik lielu summu par vakcinēšanos pensionāri saņems? 33
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 110
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Iespējams pirmais sniegs? Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Haoss un panika Maskavā: cilvēki bēga no pilsētas, ielās sākās laupīšanas, dedzināšanas 11
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 160
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā vērtējat valdības jaunos lēmumus Covid-19 saslimstības ierobežošanai? 43
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 111
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pavļuts nāks spēlēt?” Veidemane neslēpj sašutumu par Valsts prezidenta kancelejas vēlmi iegādāties jaunu koncertflīģeli 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 150
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 1
1 diena