Šo karikatūru, kurā Gatis Šļūka pa savam nedaudz pārveidojis Varakļānu ģerboni, “Latvijas Avīze” publicēja jau pirms gada – 2020. gada jūnijā, kad Saeimas deputāti nolēma, ka Varakļāni jāiekļauj Rēzeknes novadā, kaut sākotnēji likumprojektā Varakļānu novada teritorija atbilstoši Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iecerēm tika iekļauta Madonas novadā. Tagad pēc Satversmes tiesas sprieduma Saeimā atkal sākusies Varakļānu “raustīšana” no viena novada otrā.
Šo karikatūru, kurā Gatis Šļūka pa savam nedaudz pārveidojis Varakļānu ģerboni, “Latvijas Avīze” publicēja jau pirms gada – 2020. gada jūnijā, kad Saeimas deputāti nolēma, ka Varakļāni jāiekļauj Rēzeknes novadā, kaut sākotnēji likumprojektā Varakļānu novada teritorija atbilstoši Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iecerēm tika iekļauta Madonas novadā. Tagad pēc Satversmes tiesas sprieduma Saeimā atkal sākusies Varakļānu “raustīšana” no viena novada otrā.
Gata Šļūkas zīmējums

Izaicina Satversmes tiesu? Latgales deputātu grupa negrib pieļaut Varakļānu nonākšanu Madonas novadā 34

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Lemjot par grozījumiem Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas bija sagatavoti, lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu, ar kuru Varakļānu novada teritorija – Varakļāni un Murmastiene – bija izslēgta no Rēzeknes novada, Saeimas vairākums pēc Latgales deputātu grupas priekšlikuma nobalsoja, ka Varakļānu teritorija paliek Rēzeknes novadā.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 40
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 99
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 18
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Atbildīgās komisijas priekšsēdētājs Juris Pūce (“AP”) aicinājis projektu atdot atpakaļ Administratīvi teritoriālās reformas komisijai. Sēdē līdz 1. jūnijam tika izsludināts pārtraukums.

Priekšlikumu bija iesnieguši deputāti Edmunds Teirumnieks (NA), neatkarīgā deputāte Janīna Kursīte, Janīna Kursīte-Pakule (NA), Juris Rancāns (JKP), neatkarīgais deputāts Andris Kazinovskis un Jānis Tutins (“Saskaņa”).

CITI ŠOBRĪD LASA

Ierosinājumu atbalstīja arī viņu pārstāvēto partiju deputāti. Tas pārsteidza opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības deputātu Viktoru Valaini, kurš “Latvijas Avīzei” teica, ka šeit jau ir jārunā par “mazo konstitucionālo krīzi”.

Viņaprāt, šeit ļoti nozīmīgs būs Valsts prezidenta viedoklis, jo, ja šāds likums tiktu pieņemts un stātos spēkā, būtu jārunā par Saeimas atlaišanu. Tas esot kaut kas nepieredzēts, ka Saeima ignorē Satversmes tiesu, kuras spriedums nav pārsūdzams.

Izskatīšanai Saeimas sēdē bija sagatavots arī “Madonas novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likums”. Pašvaldību vēlēšanas abās pašvaldībās iecerēts pārcelt no 5. jūnija uz 11. septembri.

Līdz šā likuma izskatīšanai Saeima netika. Bija paredzēts, ka jaunās domes uz pirmo sēdi sanāks 1. oktobrī. Līdz tam pašvaldībās, kuru deputātu pilnvaras beigsies 1. jūlijā, strādātu pagaidu administrācija.

Pretēji Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvājumam pagaidu administrācijā apstiprināt ministriju pārstāvjus, pēc diskusijām Administratīvi teritoriālās reformas komisijā pirmdien tika nolemts, ka Madonas un Rēzeknes novadā pagaidu administrācijā ir šo teritoriju tagadējie pašvaldību vadītāji.

Vēlēšanu datums izraudzīts pēc Centrālās vēlēšanu komisijas ierosinājuma, jo vēlēšanu sagatavošanai ir vajadzīgs laiks, lai partijas varētu no jauna iesniegt kandidātu sarakstus, atkārtoti ir jāorganizē balsošana pa pastu, vēlētājiem jādod iespēja mainīt vēlēšanu iecirkni.

Tāds ir bijis arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes lūgums, lai tehniski izveidotu vēlētāju reģistru. Madonas un Rēzeknes novada domes tiks ievēlētas uz īsāku termiņu, jo to pilnvaras beigsies reizē ar pārējām pašvaldībām 2025. gada jūnijā līdz ar jauno domju sanākšanu.

Pārvaldi uzticētu vietējiem

Viens no strīdīgajiem jautājumiem bija par novadu pārvaldi laikā no 1. jūlija līdz 1. oktobrim. VARAM piedāvāja pagaidu administrācijā iecelt ministriju pārstāvjus, rosinot Madonas novadā to izveidot VARAM valsts sekretāra vietnieces Elitas Turkas vadībā, tajā ieceļot arī Finanšu ministrijas un Tieslietu ministrijas ierēdņus.

Savukārt Rēzeknes novada administrācijas vadību bija plānots uzticēt VARAM vadošajam ekspertam Arnim Šultam, tajā iekļaujot arī pārstāvjus no Finanšu ministrijas un Zemkopības ministrijas.

Atbildīgās komisijas sēdē Latvijas Pašvaldību savienības padomniece Kristīne Kinča norādīja, ka pagaidu administrāciju ieceļ tad, kad pašvaldības dome ir atlaista, bet šajā gadījumā viena no pašvaldībām ir uzvarējusi Satversmes tiesā.

Bija ierosinājums pagarināt visu domju pilnvaras, bet, kā atgādināja J. Pūce, tad runa ir ne tikai par Madonas un Rēzeknes novadu, bet arī par Viļānu, Cesvaines, Ērgļu, Lubānas un Varakļānu novadiem.

Atbildīgā komisija atbalstīja ierosinājumu, ka Madonas novada pagaidu administrāciju vadīs Madonas novada priekšsēdis Agris Lungevičs (ZZS), tajā būs arī Cesvaines novada priekšsēdis Vilnis Špats (“Vienotība”, iepriekš izsludinātajās vēlēšanās kandidēja no NA), Ērgļu novada priekšsēdis Guntars Velcis (vēlēšanās nekandidēja), Lubānas novada priekšsēdētājs Tālis Salenieks (kandidēja no NA) un Varakļānu novada priekšsēdētājs Māris Justs – viņš Rēzeknes novada vēlēšanās nestartēja, bet apsver iespēju kandidēt uz Madonas novada domi.

Rēzeknes novada pagaidu administrācijā plānots iecelt Rēzeknes novada domes priekšsēdētāju Monvīdu Švarcu (“Vienotība”) un Viļānu novada domes priekšsēdētāju Jekaterinu Ivanovu (“Saskaņa”).

M. Švarcs bija viens no tiem, kas pagājušajā piektdienā Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē iebilda pret VARAM ieceri pašvaldībās iecelt pagaidu administrāciju, kas sastāv no ministriju ierēdņiem, jo šajā laika posmā novados ir jāsagatavo ļoti nozīmīgi politiskie dokumenti – attīstības pro­gramma un jaunās administratīvās struktūras projekts.

M. Švarcs uzsvēra: “Mēs neesam zaudējuši uzticību. Cilvēki no malas svešā vietā nevarēs tik svarīgus politiskus uzdevumus veikt.”

Izslēdz attīstības centru sarakstu

Satversmes tiesa savā nolēmumā bija norādījusi arī uz to, ka Varakļānu novads ir iekļauts pašvaldībā, kurai nav attīstības centra, kas bija viens no reformas kritērijiem. Rēzeknes novadam tas ir lielās pilsētas – Rēzeknes – teritorijā.

Kā Saeimas komisijas sēdē piektdien norādīja Rēzeknes novada priekšsēdis M. Švarcs, tad “Rēzeknes pilsēta uzskata, ka viņiem ar lauku teritoriju vispār nav jārunā”.

M. Švarca ieskatā, tādā gadījumā visās teritorijās, kur izveidoti novadi bez attīstības centra, būtu jārīko jaunas vēlēšanas. Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova iepriekš preses konferencē uzsvēra, ka Satversmes tiesa vērtē situāciju tikai tajās pašvaldībās, kas ir vērsušās Satversmes tiesā.

Satversmes tiesā vēl ir 14 pašvaldību pieteikumi, kas apvienoti vienā lietā, kurā nolēmums paredzēts jūnija beigās. Divas no šīm pašvaldībām – Ozolnieku novads Jelgavas novadā un Ilūkstes novads Augšdaugavas novadā – ir iekļautas pašvaldībās bez attīstības centra, kas abos gadījumos atrodas lielās pilsētas teritorijā.

Taču, Varakļānu novada gadījumā bija skaidrs alternatīvs piedāvājums, pie kuras pašvaldības šo teritoriju pievienot, bet par Ilūksti un Ozolniekiem šāda alternatīva nav skaidra, kas tika atzīts arī Saeimas sēdē.

Jānis Dombrava (NA) ierosināja Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu papildināt ar nacionālās nozīmes un reģionālās nozīmes attīstības centru sarakstu, uzskatot, ka tā varēs izvairīties no nelabvēlīgiem ST spriedumiem nākotnē.

Priekšlikums paredzēja esošo attīstības centru sarakstu papildināt ar Maltu, kas atrodas Rēzeknes novadā, Ilūksti, Ozolniekiem, Salaspili, Saulkrastiem, Grobiņu, kas ir Dienvidkurzemes novada centrs, kā arī Ugāli Ventspils novadā.

Iepriekš Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē Juridiskā biroja pārstāvis Edvīns Danovskis norādīja, ka nevienā likumā šāda saraksta nav, jo tas ir noteikts attīstības plānošanas dokumentos. Tādam ierakstam likumā nav juridiskas nozīmes.

E. Danovskis arī atgādināja, ka Saeima ir devusi uzdevumu valdībai veikt pētījumos balstītu izvērtējumu par potenci­ālajiem attīstības centriem, par to ziņojot Saeimai. Atsaucoties uz Juridiskā biroja viedokli, J. Pūce ierosināja izslēgt no likuma attīstības centru sarakstu, kas tika atbalstīts.

SAISTĪTIE RAKSTI

Par to nobalsoja 34 deputāti, pret bija 28, taču 20 parlamentārieši sēdē nepiedalījās, bet vēl 18 nebalsoja, starp viņiem bija arī koalīcijas pārstāvji.

J. Pūce norādīja, ka kādas vietas ierakstīšana attīstības centru sarakstā nenozīmē, ka tā atbilst šim statusam ar atbilstošu infrastruktūru un ekonomiskās attīstības rādītājiem. Saeima nevar patvaļīgi noteikt centrus bez pētījumos balstīta izvērtējuma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 40
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 99
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 18
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 15
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krapāne: Valdības attieksme ir – liecieties mierā, beidziet uzdot stulbus jautājumus 112
10 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Nedēļas laikā Latvijā būtiski audzis Covid-19 gadījumu skaits. Kurā vecuma grupā pieaugusi saslimstība? 74
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc pilsētu un novadu, kur reģistrēti vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu 7
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daudzviet īslaicīgi līs. Laika prognoze otrdienai 3
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krapāne: Valdības attieksme ir – liecieties mierā, beidziet uzdot stulbus jautājumus 112
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
ASV liek līdz 3.septembrim pamest valsti 24 Krievijas diplomātiem 2
23:02
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Talsu novada Vandzenes mežos atjaunots mežabrāļu bunkurs 4
21:49
LE
LETA
Ziņas
“Pfizer” un “Moderna” paaugstinājušas ES cenas par savām Covid-19 vakcīnām 30
20:14
LA
LA.LV
Ziņas
“Beidzot sēņotāji var asināt nažus un meklēt grozus!” Bricis par laiku šonedēļ 13
14 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
Neparādītās pirmizrādes un ieeja tikai vakcinētiem skatītājiem. Ko jaunajā sezonā sola Nacionālais teātris? 20
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pie LTV skatītājiem varētu atgriezties Dombura raidījums “Kas notiek Latvijā?” 20
Intervija 10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Lūk, kā pašmāju mūziķi Liepājas pusē koncertēja uz milzīgas, peldošas skatuves 9
15 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 2. līdz 8.augustam: apstrādā zemi, apgriež skujeņus, atbrīvo ziedošās puķes no vecajiem ziediem 2
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šī gada jūlijā Latvijā atkārtots karstākā mēneša rekords. Cik bija vidējā gaisa temperatūra? 1
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājas Laimas Vaikules ģimenē bēdīgs notikums 24
12 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
Ja stārķi izmet kādu savējo no ligzdas, viņi zina, ko dara. Nekaitīga palīdzība dzīvniekiem 5
5 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Kubietis Mihains Lopess kļūst par pirmo cīkstoni vīriešu sacensībās ar četrām olimpisko spēļu zelta medaļām 3
7 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Svarcēlājs Ritvars Suharevs olimpiskajā debijā izcīnīja sesto vietu svara kategorijā līdz 81 kg 2
8 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Izmirka slavas lietū: olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā mājās tika sagaidīti ar vērienu 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
NEPLP piemērojusi 4000 eiro sodu “Aizliegtajam paņēmienam” saistībā ar pausto informāciju par vakcīnu efektivitāti 63
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 213
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 15
13 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Itāļu sportists kļuvis par pirmo eiropieti 29 gadu laikā, kurš uzvarējis olimpiskajās spēlēs 100 metru sprinta distancē 1
10 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Ir SARS-CoV-2 antivielas: vai pienākas Covid-19 sertifikāts? 32
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 18
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Baiļu stratēģiju būtu atstājusi kā pēdējo, cilvēki vēlas izzināt detalizētu informāciju,” Čakša nosauc vienīgo slimību, ar kuru oficiāli aizliegts vakcinēties 161
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 40
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 99
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Normunds un Stefans
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. “Kurš vakcinējies, tas drīkst tusēt!” Kā rīdzinieki divas dienas aizmirsa par kovidu un ballējās pilsētas festivālā “Var! Būt!” 88
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd pietrūkst 20 miljoni, lai ziemā varētu notīrīt sniegu no ielām,” Ķirsis atklāj, ka Rīga ir Latvijas nabadzīgākā pilsēta 146
1 diena
GR
Guna Roze
Ziņas
“Pēc 63 dzīve ir jāmaina – kaut vai tāpēc, lai būtu interesanti dzīvot!” Saruna ar rakstnieci Baibu Talci 5
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai ir jāatjauno nāves sodi?” Latvijas skaļākais “antivakseris” publiski aicina uz vardarbību 197
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Skolā bija iedomīgs, bet, patiesībā viņš ir cilvēks ar zelta sirdi, ļoti ievainojams un laipns!” Sieva un komandas biedri par olimpisko “fāteri” Agni Čavaru 32
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tik lielu apjomu vienuviet vēl nebiju redzējis!” Mežkopis atklāj, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības 12
1 diena