Šo karikatūru, kurā Gatis Šļūka pa savam nedaudz pārveidojis Varakļānu ģerboni, “Latvijas Avīze” publicēja jau pirms gada – 2020. gada jūnijā, kad Saeimas deputāti nolēma, ka Varakļāni jāiekļauj Rēzeknes novadā, kaut sākotnēji likumprojektā Varakļānu novada teritorija atbilstoši Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iecerēm tika iekļauta Madonas novadā. Tagad pēc Satversmes tiesas sprieduma Saeimā atkal sākusies Varakļānu “raustīšana” no viena novada otrā.
Šo karikatūru, kurā Gatis Šļūka pa savam nedaudz pārveidojis Varakļānu ģerboni, “Latvijas Avīze” publicēja jau pirms gada – 2020. gada jūnijā, kad Saeimas deputāti nolēma, ka Varakļāni jāiekļauj Rēzeknes novadā, kaut sākotnēji likumprojektā Varakļānu novada teritorija atbilstoši Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iecerēm tika iekļauta Madonas novadā. Tagad pēc Satversmes tiesas sprieduma Saeimā atkal sākusies Varakļānu “raustīšana” no viena novada otrā.
Gata Šļūkas zīmējums

Izaicina Satversmes tiesu? Latgales deputātu grupa negrib pieļaut Varakļānu nonākšanu Madonas novadā 34

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Lemjot par grozījumiem Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas bija sagatavoti, lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu, ar kuru Varakļānu novada teritorija – Varakļāni un Murmastiene – bija izslēgta no Rēzeknes novada, Saeimas vairākums pēc Latgales deputātu grupas priekšlikuma nobalsoja, ka Varakļānu teritorija paliek Rēzeknes novadā.

LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 56
10 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Atbildīgās komisijas priekšsēdētājs Juris Pūce (“AP”) aicinājis projektu atdot atpakaļ Administratīvi teritoriālās reformas komisijai. Sēdē līdz 1. jūnijam tika izsludināts pārtraukums.

Priekšlikumu bija iesnieguši deputāti Edmunds Teirumnieks (NA), neatkarīgā deputāte Janīna Kursīte, Janīna Kursīte-Pakule (NA), Juris Rancāns (JKP), neatkarīgais deputāts Andris Kazinovskis un Jānis Tutins (“Saskaņa”).

CITI ŠOBRĪD LASA

Ierosinājumu atbalstīja arī viņu pārstāvēto partiju deputāti. Tas pārsteidza opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības deputātu Viktoru Valaini, kurš “Latvijas Avīzei” teica, ka šeit jau ir jārunā par “mazo konstitucionālo krīzi”.

Viņaprāt, šeit ļoti nozīmīgs būs Valsts prezidenta viedoklis, jo, ja šāds likums tiktu pieņemts un stātos spēkā, būtu jārunā par Saeimas atlaišanu. Tas esot kaut kas nepieredzēts, ka Saeima ignorē Satversmes tiesu, kuras spriedums nav pārsūdzams.

Izskatīšanai Saeimas sēdē bija sagatavots arī “Madonas novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likums”. Pašvaldību vēlēšanas abās pašvaldībās iecerēts pārcelt no 5. jūnija uz 11. septembri.

Līdz šā likuma izskatīšanai Saeima netika. Bija paredzēts, ka jaunās domes uz pirmo sēdi sanāks 1. oktobrī. Līdz tam pašvaldībās, kuru deputātu pilnvaras beigsies 1. jūlijā, strādātu pagaidu administrācija.

Pretēji Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvājumam pagaidu administrācijā apstiprināt ministriju pārstāvjus, pēc diskusijām Administratīvi teritoriālās reformas komisijā pirmdien tika nolemts, ka Madonas un Rēzeknes novadā pagaidu administrācijā ir šo teritoriju tagadējie pašvaldību vadītāji.

Vēlēšanu datums izraudzīts pēc Centrālās vēlēšanu komisijas ierosinājuma, jo vēlēšanu sagatavošanai ir vajadzīgs laiks, lai partijas varētu no jauna iesniegt kandidātu sarakstus, atkārtoti ir jāorganizē balsošana pa pastu, vēlētājiem jādod iespēja mainīt vēlēšanu iecirkni.

Tāds ir bijis arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes lūgums, lai tehniski izveidotu vēlētāju reģistru. Madonas un Rēzeknes novada domes tiks ievēlētas uz īsāku termiņu, jo to pilnvaras beigsies reizē ar pārējām pašvaldībām 2025. gada jūnijā līdz ar jauno domju sanākšanu.

Pārvaldi uzticētu vietējiem

Viens no strīdīgajiem jautājumiem bija par novadu pārvaldi laikā no 1. jūlija līdz 1. oktobrim. VARAM piedāvāja pagaidu administrācijā iecelt ministriju pārstāvjus, rosinot Madonas novadā to izveidot VARAM valsts sekretāra vietnieces Elitas Turkas vadībā, tajā ieceļot arī Finanšu ministrijas un Tieslietu ministrijas ierēdņus.

Savukārt Rēzeknes novada administrācijas vadību bija plānots uzticēt VARAM vadošajam ekspertam Arnim Šultam, tajā iekļaujot arī pārstāvjus no Finanšu ministrijas un Zemkopības ministrijas.

Atbildīgās komisijas sēdē Latvijas Pašvaldību savienības padomniece Kristīne Kinča norādīja, ka pagaidu administrāciju ieceļ tad, kad pašvaldības dome ir atlaista, bet šajā gadījumā viena no pašvaldībām ir uzvarējusi Satversmes tiesā.

Bija ierosinājums pagarināt visu domju pilnvaras, bet, kā atgādināja J. Pūce, tad runa ir ne tikai par Madonas un Rēzeknes novadu, bet arī par Viļānu, Cesvaines, Ērgļu, Lubānas un Varakļānu novadiem.

Atbildīgā komisija atbalstīja ierosinājumu, ka Madonas novada pagaidu administrāciju vadīs Madonas novada priekšsēdis Agris Lungevičs (ZZS), tajā būs arī Cesvaines novada priekšsēdis Vilnis Špats (“Vienotība”, iepriekš izsludinātajās vēlēšanās kandidēja no NA), Ērgļu novada priekšsēdis Guntars Velcis (vēlēšanās nekandidēja), Lubānas novada priekšsēdētājs Tālis Salenieks (kandidēja no NA) un Varakļānu novada priekšsēdētājs Māris Justs – viņš Rēzeknes novada vēlēšanās nestartēja, bet apsver iespēju kandidēt uz Madonas novada domi.

Rēzeknes novada pagaidu administrācijā plānots iecelt Rēzeknes novada domes priekšsēdētāju Monvīdu Švarcu (“Vienotība”) un Viļānu novada domes priekšsēdētāju Jekaterinu Ivanovu (“Saskaņa”).

M. Švarcs bija viens no tiem, kas pagājušajā piektdienā Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē iebilda pret VARAM ieceri pašvaldībās iecelt pagaidu administrāciju, kas sastāv no ministriju ierēdņiem, jo šajā laika posmā novados ir jāsagatavo ļoti nozīmīgi politiskie dokumenti – attīstības pro­gramma un jaunās administratīvās struktūras projekts.

M. Švarcs uzsvēra: “Mēs neesam zaudējuši uzticību. Cilvēki no malas svešā vietā nevarēs tik svarīgus politiskus uzdevumus veikt.”

Izslēdz attīstības centru sarakstu

Satversmes tiesa savā nolēmumā bija norādījusi arī uz to, ka Varakļānu novads ir iekļauts pašvaldībā, kurai nav attīstības centra, kas bija viens no reformas kritērijiem. Rēzeknes novadam tas ir lielās pilsētas – Rēzeknes – teritorijā.

Kā Saeimas komisijas sēdē piektdien norādīja Rēzeknes novada priekšsēdis M. Švarcs, tad “Rēzeknes pilsēta uzskata, ka viņiem ar lauku teritoriju vispār nav jārunā”.

M. Švarca ieskatā, tādā gadījumā visās teritorijās, kur izveidoti novadi bez attīstības centra, būtu jārīko jaunas vēlēšanas. Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova iepriekš preses konferencē uzsvēra, ka Satversmes tiesa vērtē situāciju tikai tajās pašvaldībās, kas ir vērsušās Satversmes tiesā.

Satversmes tiesā vēl ir 14 pašvaldību pieteikumi, kas apvienoti vienā lietā, kurā nolēmums paredzēts jūnija beigās. Divas no šīm pašvaldībām – Ozolnieku novads Jelgavas novadā un Ilūkstes novads Augšdaugavas novadā – ir iekļautas pašvaldībās bez attīstības centra, kas abos gadījumos atrodas lielās pilsētas teritorijā.

Taču, Varakļānu novada gadījumā bija skaidrs alternatīvs piedāvājums, pie kuras pašvaldības šo teritoriju pievienot, bet par Ilūksti un Ozolniekiem šāda alternatīva nav skaidra, kas tika atzīts arī Saeimas sēdē.

Jānis Dombrava (NA) ierosināja Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu papildināt ar nacionālās nozīmes un reģionālās nozīmes attīstības centru sarakstu, uzskatot, ka tā varēs izvairīties no nelabvēlīgiem ST spriedumiem nākotnē.

Priekšlikums paredzēja esošo attīstības centru sarakstu papildināt ar Maltu, kas atrodas Rēzeknes novadā, Ilūksti, Ozolniekiem, Salaspili, Saulkrastiem, Grobiņu, kas ir Dienvidkurzemes novada centrs, kā arī Ugāli Ventspils novadā.

Iepriekš Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē Juridiskā biroja pārstāvis Edvīns Danovskis norādīja, ka nevienā likumā šāda saraksta nav, jo tas ir noteikts attīstības plānošanas dokumentos. Tādam ierakstam likumā nav juridiskas nozīmes.

E. Danovskis arī atgādināja, ka Saeima ir devusi uzdevumu valdībai veikt pētījumos balstītu izvērtējumu par potenci­ālajiem attīstības centriem, par to ziņojot Saeimai. Atsaucoties uz Juridiskā biroja viedokli, J. Pūce ierosināja izslēgt no likuma attīstības centru sarakstu, kas tika atbalstīts.

SAISTĪTIE RAKSTI

Par to nobalsoja 34 deputāti, pret bija 28, taču 20 parlamentārieši sēdē nepiedalījās, bet vēl 18 nebalsoja, starp viņiem bija arī koalīcijas pārstāvji.

J. Pūce norādīja, ka kādas vietas ierakstīšana attīstības centru sarakstā nenozīmē, ka tā atbilst šim statusam ar atbilstošu infrastruktūru un ekonomiskās attīstības rādītājiem. Saeima nevar patvaļīgi noteikt centrus bez pētījumos balstīta izvērtējuma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 56
10 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 47
1 diena
Lasīt citas ziņas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 53
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ģenerālprokuratūra lūdz Saeimu izdot Ādamsonu kriminālvajāšanai
49 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 106
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna
31 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie
16:41
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna
16:13
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 1
16:06
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 1
38 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro 21
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu Latvijā sāksies ilgstoša snigšana 3
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Jolanta Derkevica-Pilskunga: “Uga Dumpis pamatīgi nodarbojas ar riska komunikāciju, bet netiek ņemts vērā!” 3
1 stunda
SV
Sandra Vensko
Ziņas
Sandra Vensko: Kad gads ierit Adventa zīmē, kultūras cilvēki izgaismojas spilgtāk
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atbalsta 5-11 gadus vecu bērnu vakcināciju pret Covid-19. Ir bērni, kuriem īpaši rekomendē potēties 151
5 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tas kaitē viņas locītavām…”: 95 gadus vecajai karalienei katru dienu vairs nav atļauta glāze sausā “Martini” 6
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Runa ir par cilvēku dzīvībām.” Vīķe-Freiberga par to, ka Covid-19 ierobežojumi vairākas reizes noteikti par vēlu 126
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija būtu Krimas vietā,” Šadurskis pārliecināts, ja nebūtu iestājušies NATO, 2008. gadā Krievija “izspēlētu savu avantūru” Baltijā 73
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgi, ka arī visaugstākā līmeņa amatpersona tomēr tiek saukta pie atbildība,” Ašeradens atklāj, ka Rimšēviča lietā situācija ir mainījusies 14
5 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nav iespējams sarunāties ar diktatoru…” Intervija ar Francijas ārlietu ministru Žanu Īvu Ledriānu 41
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es diezgan daudz paraudāju”: latviešu aktrise Daiga Gaismiņa-Šiliņa atzīstas, ka bērnu dēļ lējusi asaras 7
6 stundas
LA
LA
Ziņas
Lasītājs jautā: “Kāpēc manavakcina.lv man ir atvērta iespēja vakcinēties 3. potei, bet kabinetā “noplāta rokas” atsaka un sūta mājās? 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
6 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
4 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
10 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Arnolds un Emanuels 1
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 111
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 330
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divu sastāvdaļu šķīdums, ko var pagatavot mājās: kā rūpēties par orhidejām?
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 8
1 diena