Foto: Mikhail Metzel/TASS/Scanpix/LETA

“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 109

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Krievijas oficiālā ziņu aģentūra un reizē viens no lielākajiem propagandas ražotājiem “RIA Novosti” jau labu laiku pārsteidz ar dīvainiem ziņu virsrak­stiem. “Bulgāri” jūsmo par Krievijas automašīnām un nosauc Ukrainu par čūlu.

LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Briti” sapņo, lai viņu valsti vadītu Vladimirs Putins, bet “ķīnieši” aicina Krieviju un Baltkrieviju sadalīt Lietuvu, un tā tālāk plašā lokā no politikas līdz ekonomikai. Ielūkojoties šādos vēstījumos, atklājas, ka “ziņa” balstīta anonīmos, attiecīgi atlasītos interneta lietotāju komentāros, kas atrasti visbiežāk margināla vai vidēja līmeņa ārvalstu medija publikācijām.

Viedokļu paudēji slēpjas zem segvārdiem, burtu vai ciparu kombinācijām, taču viņu sludinātais sakrīt ar Krievijas propagandas līniju. Tikpat labi šie prātnieki un tie, kas sacer “ziņu”, varētu būt vienas un tās pašas personas, jo rakstīt komentārus var arī no citas valsts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šķiet, propagandisti ir atraduši zelta āderi. “Tā ir visprastākā un acīmredzot arī vislētākā propagandas metode,” skaidro komunikācijas zinātņu doktors un LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Mārtiņš Kaprāns. Šādas “klikšķu” ziņas vispirms jau domātas tiem, kuri lasa un uztver tikai virsrakstus.

 

“Pasaules varenais”

“Britu” uzskatu atklāšanā “RIA Novosti” izvēle nereti kritusi uz vidējā līmeņa tabloīdu “Daily Express”. Piemēram, 19. oktobrī aģentūra sacerējusi vēsti “Jaunais Eiropas saimnieks – britiem iegribējies, lai Putins kļūtu par viņu premjerministru”.

Tai izmantoti interneta komentāri pie raksta par to, ka “Gazprom” bremzē dabasgāzes piegādes Eiropai. “Putins – ļoti gudrs cilvēks, es vienmēr esmu prognozējis, ka viņam Eiropā būs liela ietekme. Eiropas Savienībai viņš iedveš šausmas,” paudis lietotājs ar segvārdu “SuperTrump”.

“Jaunais Eiropas saimnieks” – kāds anonīms interneta komentārs kļuvis par ziņas vērtu materiālu aģentūrai “RIA Novosti”. Tāpat publicitāti guvuši aicinājumi sadalīt to vai citu Kremlim netīkamu valsti.
Ekrānuzņēmums no vietnes ria.ru

Savukārt vēlmi, lai Putins kļūtu par Lielbritānijas premjeru Borisa Džonsona vietā, izteicis kāds “Fathead_Roger”. Tēma, ka Putins ir britu vai kādas citas nācijas apbrīnots “sapņu premjers”, šādi konstruētajos Krievijas propagandas stāstos atkārtojas regulāri. Acīmredzot jārada iespaids, ka pat “rusofobiskajos Rietumos” iedzīvotāji patiesībā ir sajūsmā par Kremļa saimnieku un visu, ko dara Krievija. Lasītājiem gan netiek izpausts, cik ir pretēji noskaņotu komentētāju.

Kad oktobra beigās tiesa Nīderlandē nolēma, ka vēl pirms Krimas aneksijas uz izstādēm ārzemēs aizvestās skitu senlietas tagad atdodamas Ukrainas valstij, nevis Krievijas okupētās Krimas muzejiem, “RIA Novosti” parādījās vēsts “Franči nokritizējuši lēmumu skitu zeltu atdot Ukrainai” (27. oktobrī). Propagandisti bija izķemmējuši Francijas laikraksta “Le Figaro” komentārus un atlasījuši dažus tādā garā, kā raksta kāda “anna”: “Vārds “Ukraina” nozīmē “perifērija”. Krievijas impērijas nomale. Krimas dārgumi ir nākuši no [Krievijas impērijas] dzīlēm.”

Un, kad sākās Baltkrievijas Aleksandra Lukašenko režīma organizētie migrantu uzbrukumi Polijas robežai un Polijas premjers Mateušs Moraveckis izteicās, ka tie nevarēja notikt bez Krievijas ziņas, “RIA Novosti” lasītāji varēja uzzināt, ka poļi uz valdības galvu esot ļoti dusmīgi: “Ardievu, gāze: poļi nokritizējuši sava premjera pārmetumus Krievijai” (12. novembrī).

Šajā gadījumā viedokļu atlasei bija izmantots Polijā populārais ziņu portāls “Wirtualna Polska”. Turklāt sniegums bija tāds, ka poļi ne tikai kritizē savu valdību, ko vēl varētu saprast, bet ir arī saniknoti, kā “nejēga” un “kaitnieks” Moraveckis vispār uzdrīkstējies ko pārmest varenajai kaimiņzemei! “Mazliet vairāk diplomātijas, Moravecka kungs! Jūs nederat par politiķi, ja nemākat runāt ar šīs pasaules varenajiem. Jūs kaitējat mums un Polijai! Mēs negribam karu!” norādījis kāds “Jaga”.

Protams, komentētāji ar savādiem pseidonīmiem ir pilnīgā pārliecība, ka ne Minska, ne Maskava pie migrantu ālēšanās Eiropas Savienības austrumu pierobežā savu roku nav pielikušas, jo galvenā vaininiece ir Merkele.

 

“nAYlKCtT” viedoklis

Kad amerikāņu un citu NATO valstu karakuģi novembra sākumā iebrauca Melnajā jūrā un sāka militārās mācības, lai cita starpā atbalstītu Ukrainu, sensacionālo ziņu taisītāji pievērsās ne pirmā numura Turcijas TV kanāla “Haber7” vietnei un pasludināja: “Turki piedāvā ASV aizvākties no Melnās jūras” (13. novembrī). Atklājās, ka turku sabiedriskā doma ir svētās dusmās un neieredz ASV un NATO.

“Krievijai ir taisnība. Ko ASV dara Melnajā jūrā? Lai vācas prom!” piktojies kāds “BEFA”. Tikmēr “Jenk” sludina, ka “amerikāņu kolonizatori” esot šajā jūrā jānoslīcina. Atsevišķu komentētāju sniegums vispārināts, ignorējot “sīkumu”, ka Turcija pati ir NATO dalībvalsts un visas alianses dalībnieces, tajā skaitā ASV, ir tās sabiedrotās.

 

Ekrānuzņēmums no vietnes ria.ru

Atsevišķs virziens ir “RIA Novosti” tribīne nezināmas izcelsmes komentētāju aicinājumiem sadalīt to vai citu Kremlim netīkamu valsti. “Bulgāri pieprasa pievienot Ukrainu Krievijai” (18. oktobrī) vai “Ķīnieši ierosina sadalīt Lietuvu starp Krieviju un Baltkrieviju” (23. novembrī). Pirmais ir Bulgārijas “sabiedrības balss” par Ukrainas iespējām iestāties NATO un kā uz to reaģētu Krievija.

“Jau sen vajadzēja darīt galu šai izdomātajai čūlai ar nosaukumu Ukraina!” interneta vietnes “Fakti” (“Факти”) komentāros sodās kāds “Gajs Turijs” (“Гай Турий”). “Ka tikai Ukrainas iestāšanās NATO nebeidzas ar Krievijas vienlaidu robežu ar Poliju, Ungāriju un Rumāniju,” piebalso līdzīgs personāžs. Protams, vietnes “Fakti” nosaukumu starp vadošajiem Bulgārijas medijiem velti meklēt.

Otrās ziņas konteksts ir Ķīnas dusmas par Lietuvas atļaušanos atvērt Viļņā Taivānas pārstāvniecību. Viedokļi it kā nākuši no izdevuma “Huanqiu Shibao”, pēc Ķīnas mērogiem provinciāla medija. “RIA Novosti” citēšanai te izvēlējusies lietotāja “Ki3ZNs3l” domugraudu: “Lietuva ir bijusī Padomju Savienības republika, un mēs varam to vienkārši atzīt par Krievijas Federācijas, kas ir Padomju Savienības mantiniece, subjektu.” “Par ko vispār ir runa. Lietuva – tā ir neatņemama Krievijas daļa!” pārliecināts ­”nAYlKCtT”. Tikmēr kāds “Heguans Tunčens” prātojis, ka Ķīnai vajadzētu atbalstīt Lietuvas sadalīšanu starp Baltkrieviju un Krieviju, jo tas dotu pieeju pie jūras un “pilnībā atrisinātu Eiropas problēmas”.

 

Sazvejotie viedokļi – izmisuma kliedziens

Varētu jau ignorēt “ziņas”, kas radītas, par avotu ņemot, teju burtiskā nozīmē, uzrakstus uz sētas. Tomēr tās producē viena no ietekmīgākajām Krievijas propagandas vietnēm, kas nosaka toni arī citām. “Šajos virsrakstos jau viss ir pateikts.

Paņemot no pirksta izzīstu viedokli un pieliekot, ka tas ir kādas “tautas” viedoklis, viņi mēģina šādi leģitimizēt jebkuru traku vai dīvainu uzskatu, mēģina parādīt, ka tas ir kādas nācijas vai kolektīva vairākuma viedoklis, ka visi attiecīgo jautājumu atbalsta,” komentē komunikācijas zinātņu speciālists Mārtiņš Kaprāns.

Viņš atgādina, ka arī agrāk ievērota Krievijas propagandas metode paņemt kādu “frīku” (dīvaiņu), tomēr reāli eksistējošu personību viedokli no sociālajiem tīkliem, lai pasludinātu, ka, piemēram, latvieši domā tā un tā. Taču anonīmu komentētāju izmantošana jau signalizē par līmeņa pazemināšanos: “Tas izskatās pēc izmisuma kliedziena, jo, no otras puses skatoties, tas izgaismo viņu pašu pamatproblēmu – acīmredzot tie vairs nespēj internetā pietiekamā daudzumā sazvejot reālu viedokļu paudēju domu graudiņus, kuri varētu atbilst viņu vajadzībām.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
23 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar acetonu nodzēsa mirušo vārdus. Lietuvas katoļu baznīcas uzņēmums atkārtoti pārdevis kremētu cilvēku zārkus 1
27 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Ar skaistām auduma maskām veikalā vairs neielaidīs! Atklāj, kā turpmāk drīkstēs atrasties publiskās vietās
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ar acetonu nodzēsa mirušo vārdus. Lietuvas katoļu baznīcas uzņēmums atkārtoti pārdevis kremētu cilvēku zārkus 1
18:07
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Senioru vakcinācijas pret Covid-19 tiešās uzrunāšanas rezultātus varētu vērtēt kā zemus
18:00
LE
LETA
Ziņas
Pēc tīšas inficēšanās mirusi čehu mūziķe antivaksere
17:46
LE
LETA
Ziņas
Holivudas kino zvaigzne Džons Malkovičs kāps uz Dailes teātra skatuves
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvietis norīs un nomaksās.” Diskusija par to, cik ilgi latvieši spēj ciest un panest?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz laiku darba devējam ļaus nodarbināt darbinieku bez obligātās veselības pārbaudes veikšanas
2 stundas
MN
Māris Niklass
Ziņas
Māris Niklass: Kas mūs kā “homo sovieticus” noveda līdz barikādēm?
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešdien visā valstī atgriezīsies atkusnis
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas vienkārši daudziem cilvēkiem būs nepanesami!” Deputāts par to, ka šī ir lielākā enerģētikas krīze, kādu Latvija ir piedzīvojusi
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau laikam kaut ko izdarījām pareizi!” Una Ulme stāsta par veiksmīgu darbošanos uzņēmējdarbībā
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Laima Vaikule pastāsta, kur Rīgā viņa strādāja tad, kad vēl nebija populāra dziedātāja
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saslimstība kāpj: pirmdien atklāts līdz šim lielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits 45
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Apledojis ceļš sagādā grūtības alnim nostāvēt kājās
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rindā uz Lielbritānijas troni esmu sestais! Princis Harijs pieprasa diennakts apsardzi, jo esot norūpējies par savu drošību
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
23 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 81
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Mani biedē, ka šajā robotu, telefonu laikmetā pazūd un izslīd mūsu cilvēcīgās attiecības.” Saruna ar mākslinieci Andu Munkevicu 6
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
“Nav ko kavēties ar sēšanu, ja vēlas agri pavasarī tikt pie pašu audzētiem zaļumiem!” Uz rosību dārzā mudina garšaugu audzētāja 1
11 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ tev ir lieli nodomi un plāni, un tu esi gatavs savus sapņus arī īstenot! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
1 diena