Foto: Ieva Leiniša/LETA. “RERE Būve” tehniskais direktors Jevgēņijs Ņesterovičs (no kreisās) un Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks piedalās LU Akadēmiskā centra Rakstu mājas spāru svētkos.

Būvnieku grupa, kas faktiski noliek valsti “uz ceļiem”! “Rere grupa” pelna miljonus, bet nestrādā 86

Nodrošinājuma valsts aģentūra aizvadītajā mēnesī lauza līgumu ar “Rere būve”, tā arī nespējot piespiest paātrināt tempus, lai ugunsdzēsēji beidzot pārceltos uz jaunajiem depo. Taču problēmas ar termiņu ievērošanu un spēju piesaistīt pietiekami daudz resursu ir vēl virknē būvobjektu, kur iepirkumus vinnējuši AS “Rere grupa” uzņēmumi. Vairākos gadījumos pasūtītāji jau bijuši spiesti iesaistīties pat tiktāl, ka slēdz trīspusējus līgumus ar apakšuzņēmējiem, lai tikai objektos būtu, kas strādā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Vecāki bieži vien to nezina. Šīs 5 lietas nevajadzētu apspriest ar bērniem
Kokteilis
Mākslīgais intelekts prognozē, ko Ukrainai atnesīs Trampa uzvara ASV prezidenta vēlēšanās
Pieci tūristi smagi saindējušies. Viņiem ticis servēts nevis alkohols, bet…
Lasīt citas ziņas

Latvijas Universitāte pati iesaistās darbā ar apakšuzņēmējiem
Topošā Rakstu māja būs lielākā no Latvijas Universitātes (LU) jaunajām ēkām. Līgumu par tās būvniecību noslēdza pirms četriem gadiem ar pilnsabiedrību “Rere bmv”, kurā ietilpa trīs “Rere grupas” uzņēmumi – “Rere būve”, “Rere meistari”, “Rere vide” (vēlāk – “Apex building”).

Pirmdienas pēcpusdienā būvobjektā ir kluss, strādā ap 15 cilvēku.
CITI ŠOBRĪD LASA

No tiem lielākā daļa liek jumtu. Lai tas notiktu, LU pati iesaistījusies darbā ar apakšuzņēmējiem, garantējot, ka par viņu paveikto samaksās. Tāpat noticis iepriekš, piesaistot ēkas pamatkonstrukciju būvētāju.

“Tā vislielākā problēma ir ar to, ka valda tāda savstarpējā neuzticība industrijā iekšā. Ir ģenerāluzņēmējs, un kad apakšuzņēmums neuzticas ģenerāluzņēmējam, tad, visdrīzāk, tiek tērēts ļoti daudz laika un resursu, lai vienotos, kādā veidā šim apakšniekam nogarantēs, ka viņam tiks samaksāts par padarīto darbu,” raidījumam saka LU Attīstības prorektors Enno Ence.

Kara dēļ projekts sadārdzinājies
No trim pilnsabiedrības biedriem vienam sākts maksātnespējas process (“Rere vide”, tagad – “Apex Building”), bet vienam – “Rere būve” – ir nodokļu parādi un tam ar Valsts ieņēmumu dienestu noslēgti nomaksas grafiki.

LU Rakstu mājas līguma summa izaugusi no 34 729 925 eiro līdz 47 800 000. Izmaksas koriģētas kara radītās inflācijas dēļ.

Viens no “Rere grupas” līdzīpašniekiem un valdes loceklis, un “Rere meistari” valdes loceklis Didzis Putniņš, satikts pie viena no būvobjektiem, saka:

“Ukrainas kara dēļ, protams, sadārdzinājumi bija, lieli sadārdzinājumi, kā mēs zinām. Valsts, paldies, daļēji nosedza, bet viena liela daļa palika uz būvnieku pleciem. (..) Protams, ka apakšuzņēmēji daudz komfortablāk jūtas, ja jau universitāte garantē, ka viņi samaksās pa tiešo. Bet visas samaksas notiek visiem, norēķināmies ar visiem apakšuzņēmējiem.”

Paveikti aptuveni 35% darbu; Rakstu māja bija jānodod jau pērn
Universitātei Rakstu mājā būtu bijis jāievācas jau pērn. Veltas bija cerības par šo gadu. Spriežot pēc maksājumiem, kādā mēnesī darbi bijuši vien 55 000 eiro vērtībā, kas šādam objektam ir ļoti maz. Pagaidām izdarīti aptuveni 35% no visa apjoma. “Ēkas būvniecības ātrums pašreizējā brīdī ir tāds, ka tev ir jāņem tā kā rokas vadība (..),” raidījumam saka prorektors Ence.

Reklāma
Reklāma

Pēdējā vienošanās paredz, ka ēka jāpabeidz līdz nākamajai vasarai.

Vēl šoruden jābūt noslēgtai fasādei un ievilktam siltumam. “Es tagad gribētu teikt tā, ka tas prātīgākais scenārijs, visdrīzāk, mums ir koncentrēties tiešām ciešākai sadarbībai ar apakšniekiem. Mēs tā varam vinnēt laiku, jo savādāk pie mums apstājas pilnīgi būvdarbi uz ziemu. Tas ir ļoti, ļoti slikti būvei, ja viņai nav perimetrs viss noklāts un nav pievilkts siltums,” saka Ence.

Lai iegūtu pilnu ainu par līguma ietvaros notiekošo, LU pasūtījusi atbilstības auditu.

Cēsu pašvaldība par darbu tempu sūdzas vēstulēs
Uz atgriešanos atjaunotajās telpās gaida arī Cēsu Valsts ģimnāzija. Šīs ēkas pārbūvi par 4,4 miljoniem eiro veic “Rere meistari”. Un arī te darbu pabeigšanas termiņi vairākkārt pārcelti.

Pērn pašvaldība uzņēmējam nosūtījusi 23 vēstules, no tām septiņās izteikti iebildumi pret lēno tempu.

“Šajā gadā mēs esam nosūtījuši vēl vairāk vēstuļu, tai skaitā 12 vēstules, kurās mēs vēršam uzmanību, ka, mūsuprāt, objektā par maz darbinieku, par maz apjoma un par maz intensitātes, par maz izpildes un tā tālāk,” stāsta Cēsu novada mērs Jānis Rozenbergs (“Jaunā Vienotība”).

Ģenerāluzņēmējs lūdzis arī avansa maksājumus, Cēsu dome nav piekritusi, jo līgums neparedzēja. Kad līgumu slēdza, karš jau bija sācies.

“2022. gada 7. jūnijā pie šī paša galda šajā pašā kabinetā mēs melns uz balta jautājām, vai jūs esat spējīgi un gatavi īstenot un realizēt šo projektu laikā, telpā un naudā. Un atbilde bija jā,” saka Rozenbergs.

Arī te, lai tiktu uz priekšu, pašvaldība slēgusi trīspusēju līgumu ar apakšuzņēmēju.

Cerības ēkā tikt jaunā mācību gada sākumā izplēnēja.

Dome turpina maksāt īri par skolas pagaidu izmitināšanu, bet būvnieks lūdzis laiku vēl divus mēnešus. Un noliedz, ka te būtu kādi sarežģījumi. Prasītā pagarinājuma ietvaros līdz novembra vidum pārbūvi noteikti pabeigšot. Uz jautājumu, vai šo objektu viņi būvējuši maksimāli iespējamā tempā, Putniņš atbild: “Jā, mēs esam būvējuši tādā tempā, kā mēs esam varējuši un kā tas bija iespējams. Protams, arī bija daudzas lietas, ko vajadzēja skaņot ar pasūtītāju, kas kaut kādu laiku tur aizņēma. Bet principā jā, visi darbi notika.”

Ar uzņēmumu grupas darbu neapmierināta vēl virkne iestāžu
Iekšlietu ministrija septembrī lauza līgumu ar “Rere būve”, tā arī nespējot sagaidīt, kad firma pabeigs būvēt divus ugunsdzēsēju depo.

“Ir kāda būvnieku grupa, kas faktiski noliek valsti uz ceļiem, zinot, ka jebkura būvobjekta pārtraukšana nozīmēs dārgākas izmaksas būvprojekta turpināšanai.

Šī ir tā spēle, kas, negodprātīgi izmantojot, tiek īstenota, bet visam ir kaut kāda sava robeža,” šādu viedokli par notiekošo septembra sākumā Latvijas Televīzijai (LTV) pauda Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs. Šeit pušu strīds, visticamāk, turpināsies tiesā.

Ļoti neapmierināta ar darbu tempu ir arī starptautiskā lidosta “Rīga”, kur “Rere meistari” par nepilniem 10 miljoniem eiro pārbūvē tās tehnisko dienestu ēku.

Darbu nodošanas termiņš bija šā gada 31. janvāris. Septiņus mēnešus vēlāk paveikti vien 56%, informē lidosta, uzsverot, ka tā dara teju visu iespējamo:

Ar termiņu kavējumiem saskārušies arī “Latvijas Valsts meži”, kuriem “Rere meistari” būvē laukumu un skatu torni Tērvetes dabas parkā. Par starptermiņa kavējumiem, kam nav bijis objektīvu iemeslu, piemēroti līgumsodi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.