Publicitātes foto

Ceļvedis siera pasaulē: kā tos iedala un kā glabā 0

Lielveikalā ieraugot bagātīgo siera piedāvājumu, dažkārt apmulstam un nezinām, kuru izvēlēties. Ar ko mīkstais siers atšķiras no pusmīkstā, kas raksturīgs cietajam sieram, un kā sieru vajadzētu uzglabāt?

Reklāma
Reklāma

Iedalījums

Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Ķīna un Turcija sagādā Krievijai nepatīkamu “pārsteigumu” 34
Lasīt citas ziņas

Pēc izmantotā piena. Siera raksturīgās īpašības – garšu, krāsu, smaržu un konsistenci – nosaka piens, kā arī ražošanas procesā pievienotās piedevas, skaidro siera meistars Renārs Tumens. Piens ir sarežģīts bioloģisks šķidrums, kurā ir aptuveni 87% ūdens un līdz 13% sausnas. Tā savukārt sastāv no taukiem, olbaltumvielām, laktozes, minerālvielām un vitamīniem.

Sieru var ražot no govs, kazas, aitas vai bifeļa piena. Puscietie sieri top galvenokārt no govs piena, svaigie – no kazas piena, jo tam ir krēmīga konsistence, bet Mozzarella izsenis gatavo no bifeļa piena. Nesen veikalos ir parādījusies no govs piena ražota šā siera šķirne.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc cietības sieru iedala piecās kategorijās: mīkstie, pusmīkstie, puscietie, cietie un pavisam cietie. Jo lielāks ir piena sausnas mitrums, jo siers ir mīkstāks.

• Pie mīkstajiem sieriem pieder Mozzarella, Ricotta, Feta, Brie, Camambert un Latvijā iecienītās Sniega bumbas.

• Pusmīksto sieru kategorijā ietilpst vairāki pasaulē zināmi zilie sieri, piemēram, itāļu Gorgonzola, britu Stilton un dāņu Havarti.

• Pie puscietajiem pieder Krievijas un Holandes siers, kas citviet pasaulē zināms kā Tilsiter, Gouda un Edam. Šajā pašā grupā ir arī Maasdam, Emmental un Comte.

• Savukārt zināmākie cietie sieri ir Cheddar, Šveices Gruyere siers.

• Pavisam cietais siers ir Parmesan.

Pēc nogatavināšanas ilguma. Dažs siers jau pēc pāris dienām nonāk pie patērētāja, bet citiem nepieciešami daži mēneši vai pat gads, lai būtu spēcīga un pilnīga garšas buķete.

Nenogatavinātie jeb svaigie sieri parasti ir mīkstas un puscietas konsistences. Ja tiem nav pievienoti konservanti, derīguma termiņš ir daudz īsāks nekā nogatavinātajiem, tāpēc jāapēd dažu dienu laikā pēc iegādes. Nogatavinātie sieri lielākoties ir puscieti vai cieti.

Pēc caurumiem. Nogatavinātajiem rituļiem pēc siera acīm ļoti labi var noteikt kvalitāti. Piemēram, Krievijas vai Tilsiter šķirnes sieram acis ir mazas un neregulāras formas, Holandes vai Gouda un Edam sieram – retas un apaļas, Šveices tipa sieram – izteikti lielas un apaļas. Augstas kvalitātes siera acīm ir jāspīd, jo produkta iekšpuse ir tik gluda, ka redzams neliels gaismas atstarojums no acs iekšpuses. Ja caurumi ir neizteiksmīgi vai to nav, iespējams, siers nav pietiekami nogatavināts vai tam ir kāda cita kvalitātes problēma.

Reklāma
Reklāma

Acu nav Čedaras un Comte sieram.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.