Foto-Leta

Čūskas rāpo sētā… 0

“Dzīvojam lauku mājā, netālu atrodas mežs un akmeņu kaudze, kur jau gadiem ilgi mīt odzes. Tagad tās lodā arī ap malkas šķūni un mēslu kaudzi. Vai tiešām sāks nākt arī dārzā un sētā? Vai ir kādi līdzekļi, kā cīnīties ar čūskām?”
 Anita Tukumā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Lasīt citas ziņas

– Veikalā nopērkamu līdzekļu čūsku aizbaidīšanai nav. Būtu jau labi, ja rāpulim varētu uzpūst kaut ko no aerosola vai izbārstīt tam ceļā kādu pulverīti, un čūska vairs šajā vietā neatgrieztos, – saka abinieku un rāpuļu eksperte, SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” vides konsultante Margita Deičmane. – Savās lauku mājās pieredzēju tādu pašu situāciju – čūskas nāca sētā. Balstoties uz savu pieredzi, varu teikt,– jo māja ir apdzīvotāka, vairāk cilvēku un mājdzīvnieku tajā un ap to rosās, ir lielāka kustība sētā un dārzā, jo retāk čūskas tuvojas mājoklim. Mēs regulāri pļaujam zāli, pa teritoriju skraida suņi un kaķi. Odze kā jebkurš savvaļas dzīvnieks speciāli “uz kašķi” nelien, turklāt labprātāk uzturas mierīgās vietās, kur neviens uz galvas nekāpj.

Abinieku un rāpuļu eksperte tiem, kas ir pietiekami drosmīgi un apņēmības pilni atbrīvoties no nevēlamiem kaimiņiem, iesaka novākt akmeņu kaudzi, kur uz dzīvi iekārtojušās odzes. To darot, protams, jābūt ļoti uzmanīgiem, noteikti jāuzvelk vismaz blīva materiāla darba cimdi. Pavasaris gan nav piemērotākais gadalaiks, kad ķerties pie šīs operācijas, jo čūskas tagad mostas un, iztraucētas no miega, var būt, kā saka Margita Deičmane, nīgras un kašķīgas, tāpēc var sanākt konflikts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie akmeņu pārkraušanas vēlams ķerties vasarā.

Ja kādam ir tik liela dūša, ka spēj odzes notvert, tās var pa vienai izķert un nest prom no mājām, cik nu tālu var – vismaz 3 – 4 kilometrus no akmeņu krāvuma. Ja pārvietos tikai puskilometru tālāk, kaimiņienes noteikti atgriezīsies.

Vai drīkst izmantot pavisam radikālu metodi, lai atbrīvotos no čūskām, – darīt tām galu?

– Tā neieteiktu rīkoties, izņemot gadījumus, kad čūskas jau sāk rāpot mājā, radot paniku iemītniekos, – spriež abinieku un rāpuļu eksperte, vēlreiz uzsverot, ka nogalināt čūsku vajadzētu tikai galējā situācijā. – Odze ir tūļīgs rāpulis, nenotiek tā, ka, ieraudzījusi cilvēku, tā lektu viņam virsū vai iekostos sev astē un ritenī veltos uz upura pusi. Ja čūska ir iekļuvusi istabā, vajag mēģināt ar slotu to iemānīt spainī un tad aiznest tālu prom no mājām.

Cilvēku mitekļi rāpuļiem šķietot pievilcīgi tāpēc, ka tur mēdz būt peles un žurkas – čūsku barība.

– Pavasarī čūskas vienkārši dauzās apkārt, meklē partnerus, ir riests, bet vasaras vakaros uz cilvēku mājām tās dodas medībās.

Varbūt odzes var aizbaidīt, radot troksni, piemēram, iespraust zemē kārti, tai piestiprināt vairākus kompaktdisku ripuļus, kas, vējā šūpojoties, džinkstēdami sitas cits pie cita?

– Tā var rīkoties, taču čūskas ar laika pierod pie šīm skaņām un vairs nebaidās. Vienu vasaru šī atbaidīšanas metode derēs, bet nākamajā diezin vai.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.