Foto: LETA/Evija Trifanova

Danusēvičs: Depozīta sistēma ir izgāzusies 46

Latvijas tirgotāju asociācijas (LTA) valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs uzskata, ka dzērienu iepakojuma depozīta sistēma ir izgāzusies, jo tā ir necaurspīdīga, nedroša un neizdevīga mazajiem tirgotājiem. Turklāt tirgotāji neredz, kas un kā saimnieko, līdz ar to nav pārliecības, ka nauda tiek tērēta taupīgi.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Danusēvičs nosauc trīs galvenos punktus, kas liecina par depozīta sistēmas problēmām. Vispirmām kārtām par to liecina, pēc viņa pārstāvēto tirgotāju domām, tas, ka sistēma nav caurspīdīga un tajā nav iesaistīti visi dalībnieki, uz kuriem šī sistēma attiecas un kuriem tā ikdienā jāapkalpo.

“Šobrīd ir tāda interešu grupiņa izveidojusies, kura mums nesaprotamā veidā veic gan iepirkumus depozīta aparātiem, jo nepiedalījās iepirkumu komisijā itin neviens no tirgotājiem, gan arī šobrīd mēs nesaprotam, kas kā notiek, kāpēc. Daudzas lietas, kas varētu būt sakārtotas, vienkārši tiek nogrūstas uz tirgotāju pleciem. Tirgotājam veikalā ir jāšķiro, piemēram, stikla pudeles 12 dažādās kastēs, tāds roku darbs, bet izreklamētajā loģistikas centrā bija sarežģīti nez kāpēc ieviest stikla pudeļu šķirošanu,” skaidro LTA vadītājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otra sistēmas problēma, pēc viņa teiktā, ir mazie depozīta aprāti, kas neatbilst darba drošības prasībām, jo tajos ir neērti, lieli konteineri, kuri sver 16 kilogramus, un pārdevējai vienai konteiners ir jāizņem no aparāta un pēc tam jāatliek atpakaļ. Līdz ar to pārdevējai vienai tas nav pa spēkam, bet mazajos lauku veikalos vairāk par vienu pārdevēju nestrādā. Turklāt esot nopirkti neveiksmīgi depozīta savākšanas aparāti, kuros ne visas pudeles sabirst konteinera maisā. “Pārdevējai vēl jālien iekšā tajā tukšajā aparātā un jāsalasa tās depozīta vienības – pudeles vai bundžiņas, kas sakritušas pāri maisam,” norāda Danusēvičs.

Turklāt mazajiem tirgotājiem tiekot uzspiests ziedot savu tirdzniecības platība atkritumu savākšanai. Turklāt ne tikai tirdzniecības, bet arī noliktavas platība. “Līdz ar to mazais tirgotājs zaudē gan iespēju piedāvāt vairāk preces, jo viņam ir mazāka ir tirdzniecības zāle, bieži vien ir jālikvidē mazie servisi, piemēram, kafijas automāti. Samazinot noliktavas platību, mazie tirgotāji var iepirkt un uzglabāt mazāku daudzumu preču, līdz ar to viņiem palielinās preču piegādes cena,” uzsver tirgotāju pārstāvis.

LTA šķiet, ka sistēmā valda korupcija, jo lēmumi tiek pieņemti trīs lielāko dalībnieku interesēs, kā arī iepirkta, pēc LTA domām, novecojusi tehnika, Aizdomas par iespējamu korupciju rada arī fakts, ka depozīta sistēmas aparātu piegādātājkompānija “Tomra” vairākās valstīs ir sodīta par konkurences pārkāpumiem. To, ka sistēmā, iespējams, valda korupcija, pēc Danusēviča teiktā, norāda arī fakts, ka depvozītu sistēmā piedalās tikai divi tirgotāji tīkli – “Elvi” un “Citro”, kuriem tiek nodrošinātas priekšrocības, kādas nav citiem tirgotāju tīkliem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.