Darba devēji stāv rindā pēc lauksaimniecības studentiem: “Viņus visus visi zina jau pat pēc vārdiem!” 9
Cik šobrīd ir liela nozares apmierinātība ar to izglītības līmeni, ko sniedz augstskolas un tehnikumi lauksaimniecības jomā? “Stāvam rindā! Darba devēji stāv rindā uz visiem šiem studentiem. Faktiski jau 2. kursā tie zinošākie, labākie studenti ir zināmi pēc vārdiem. Viņi zina, kur ies un ko viņi darīs, viņi ir jau bijuši praksēs,” tā situāciju jomā TV24 raidījumā “Saimnieks. Zeme. Valsts” raksturoja Andrejs Vītoliņš, LOSP valdes loceklis, Stādu audzētāju biedrības priekšsēdētājs.
Mums kā darba devējiem šobrīd svarīgākais uzdevums ir atbalstīt šo izglītības sistēmu, cik nu mēs varam, jo ir arī nozarē savi ierobežojumi – mēs ļoti smagi strādājam pie standartiem, atzīst Vītoliņš, norādot, ka eksperti pārskata visu bāzi jeb pamatu tam, ko mēs gribam no nozares iegūt: “Kādam ir jāizskatās šim audzēknim, kas viņam ir jāprot, jāzina, kas viņam jāprot ar rokām un kas viņa, jāpatur prātā!”
Speciālists aicina saprast, ka no skolas jau nenāk ārā universālais speciālists: “Pat ja daudz laika veltī šauras jomas speciālistam, tas arī īsti nederēs, jo šis cilvēks nebūs elastīgs. Līdz ar to skolām ir ļoti liels izaicinājums nozares vēlmes pārvērst reālā speciālistā – pie tā arī viss smagākais darbs notiek.”
Tā arī darām – pie galda apsēžoties, runājot, aizvelkot skolas pārstāvjus, skolotājus uz nozares uzņēmumiem, parādot reālajā dzīvē, kas ir tās izmaiņas, kas notikušas pēdējos gados. Tad to visu jāsaliek uz papīra, ar ko skolu strādās – skolas strādā ar šo te dokumentāciju, ar sistēmu, ko pēc tam pārvērš speciālistos, rezumē Vītoliņš.